Video: skolas darbinieki ēdiena pārpalikumus izgāž atkritumos!

18 komentāri
Video: skolas darbinieki ēdiena pārpalikumus izgāž atkritumos!
Foto: Ekrānuzņēmums

Sākot ar šo mācību gadu, Rīgas pašvaldība saviem skolēniem līdz pat 9. klasei nodrošina brīvpusdienas. Taču skaidrs, ka jebkurā gadījumā tā ir nodokļu maksātāju nauda. Tāpat zināms, ka ne visi bērni katru dienu ierodas skolā un ne visi audzēkņi ēd to, ko piedāvā skolas ēdnīca. Kur paliek pāri palikušais ēdiens? Izrādās – atkritumu urnās!

Rīgas 64. vidusskolas teritorija, atkritumu urnas. Bez Tabu filmēšanas grupa ieradusies brīdī, kad tajās skolas ēdnīcas darbiniece tikko izgāzusi divus spaiņus ar ēdienu. Par to Bez Tabu ziņo apkārtnes iedzīvotāji, kuri to novēro katru dienu.

Žurnālists nekavējoties sazinās ar PVD, jautājot, vai tā drīkst? Tiek saņemta atbilde – pārkāpuma nav! Redzētais rosina pārdomas, vai tiešām ēdiens jāizmet atkritumu urnās? Vai labāk nebūtu, ja produktus, kurus var lietot uzturā, cilvēks nogādātu bezpajumtnieku patversmē? Vai vismaz dzīvniekiem?

Skolas direktore atzīst, ka ideja ir laba, bet nav izstrādāta shēma, kā to realizēt. Arī PVD nesaskata problēmas šāda veida pārtikas tālāk nodošanas idejai. Galvenais, lai tiek izpildīti noteikumi pārtikas pārvadāšanai.

Bez normatīviem pēcpuses nekustināsim!

Bez Tabu sazinās arī ar Rīgas domes Labklājības, izglītības, sporta un kultūras departamentiem, jautājot, kā viņi raugās uz šādu ideju. Bet abu departamentu pārstāvji atbild, ka viņiem nav ko teikt. Būs attiecīgai normatīvais akts, kurš liks šādi rīkoties ar pāri palikušo ēdienu, tad arī domās, kā to izdarīt.

Foto: LETA

Foto: LETA

Dace Ugare, Zemkopības ministrijas pārstāve

Tas nekur nav jāatrunā, ja tiek ievēroti temperatūras režīmi, pārvietošana. Tas neviena vietā nav aizliegts un papildu atļaujas nav vajadzīgas.

Ja jums ir sagatavoti saldie ēdieni, kuri tiek glabāti ledusskapī un no tā tiek pārlikti pārvešanai automašīnā, kurā arī ir zema temperatūra, nekādi normatīvie akti nav vajadzīgi!

Vieglu roku naudu atkritumos?

Rīgas pašvaldība šogad skolēnu brīvpusdienām ir atvēlējusi 7 miljonus eiro. Ēdiena izmešana nozīmē, ka atkritumos nonāk daļa atvēlētā finansējuma. Skolas ēdnīcas pārstāve saka, ka, ja pusdienās ir makaroni, daudz kas pāri nepaliek.

Foto

Ja galdā ceļ zivju kotletes, lielākā daļa no tām pēcāk jāizmet. Viņa atbalsta ideju ēdienu neizmest un saka, ka ir gatava to salikt traukos, kuri viņai ir. Atklājas, ka problēma ir tajā, ka neviens nav par šādu sistēmu nav aizdomājies. Pārtikas pārvadātājam ir jānodrošina, lai būtu attiecīgā temperatūra, higiēnas prasības.

Vienbalsīgi PAR!

Par skolēniem domāto, bet neapēsto ēdienu būtu pateicīga, piemēram, misija ”Dzīvības ēdiens”. Tiek aprēķināts, ka auto iegāde un transporta izmaksas pirmajā gadā varētu būt ap 15 000 eiro. Pārstāvis atzīst, ka daudzus baida PVD noteikumu izpilde.

Aptaujājot vēl vairāku galvaspilsētas mācību iestāžu direktorus, visi kā viens atbalsta ideju – pārpalikušos produktus nogādāt labdarībai. Vai būs kāds, kurš uzdrīkstēsies uzsākt sarunas?

Video

18 komentāri