Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

21 komentārs

Skatoties, kur varētu strādāt, Rolanda izvēle krīt par labu dežuranta sarga amatam. Liels ir viņa pārsteigums, uzzinot, kāda darba samaksa tiek piedāvāta. Kad atsaucies uz sludinājumu un piezvanījis, viens darba devējs piedāvājis vien 70 centus stundā, cits nedaudz vairāk 80-90 centus stundā.

Valsts darba inspekcijas pārstāve informē, ka tas ir pārkāpums, jo minimālā darba samaksa mēnesī par pilnu slodzi ir 380 eiro, bet minimālā stundas tarifu likme ir nedaudz atšķirīga (tas atkarīgs no darbadienu skaita mēnesī), piemēram, aprīlī minimālā stundas likme ir 2 eiro 30 centi.

Raidījuma Bez Tabu videoinženieris veic eksperimentu un arī atsaucas uz sludinājumiem, kuri aicina darbā sargus. Arī viņam darba devēji zelta kalnus nesola, bet par 24 stundu diennakts dežūru, kuras laikā nedrīkst gulēt, bet būs atbildīgs darbs un jādežūrē celtniecības objektos, piedāvā tikai vienu eiro stundā.

Valsts darba inspekcijas pārstāve informē, ja tiek maksāts mazāk nekā valstī noteikta minimālā darba samaksa, sods darba devējam ir no 850 līdz 7100 eiro, taču pieķert darba devējus likumpārkāpumā esot sarežģīti. Kad inspektori ierodas ar savam atpazīstamības zīmēm, darba devēji aizmūkot, bet pēc tam noformētos protokolus apstrīdot.

Līdzīgus eksperimentus kā Bez Tabu, atsaukties uz vakancēm un pieteikties darbā, inspektori gan neesot veikuši, bet apsver iespēju, ka varētu izmantot arī šādu metodi, lai pierādītu, ka darba devēji neievēro likumu, un likt mainīt darba samaksas lielumu. Aicina darba ņēmējus ziņot inspekcijai, ja novēro pārkāpumus. (To varot darīt arī anonīmi.)

Starp citu, ne tikai sargam dežurantam tiek piedāvāta zemāka samaksa nekā valstī minimālā atļautā, bet arī, sazinoties ar apkopējas vakanču piedāvātājiem, situācija līdzīga, darba devējs gatavs maksāt vien eiro par stundu.

Ja reiz ir piedāvājums, visticamāk, cilvēki, kas ir izmisumā, strādā arī par tādu samaksu, tomēr vairums labāk izvēlas nestrādāt, bet saņemt valsts piešķirto bezdarbnieku pabalstu.

Foto

TOP komentāri

 • Andis
  +12 +12 0

  Andis

  Katrs otrais Latvijas strādājošs iedzīvotājs varētu daudz ko interesantu pastāstīt par saviem darba devējiem un algām kādā veidā un cik saņem.Bet kam tas interesē,Kučinskim,Vējonim,Āboltiņai,VID,darba inspekcijai un ttl?Viņi visi to ļoti labi zin,bet kāpēc kaut kas ir jāmaina,izsalkušos un apspiestos vieglāk vadīt,jo viņiem nav kur sprukt.Tādus par nožēlu kropļus esam ievēlējuši.
 • Aha
  +7 +7 0

  Aha

  70 centi stundā pie 40 st.darba nedēļas ir 112 e mēnesī! Tas taču ir reāla ņirgāš anās par cilvēku! Par valsts noteiktais "trūcīgā" līmenis ir 128,06 e Sviests! Kā var darba inspekcija jau sen neiedomāties izķert šitos "darba devējus" Bez tabu "stilā", reāli iefiltrējoties kā darbiniekam un tad paņemt pēc pilnas programmas - par minimālās stundas likmes neievērošanu un vēl VID piesaistot par nodokļiem, kurus ar jau noteikti nemaksā viņi! Būtu VID darbojušies šādi nevis pa FB tvarstījuši mammas, kas savu sīču apģērbus tirgo un omes, kas zeķes pa 2e pārī ada
 • Mans vārds
  +6 +6 0

  Mans vārds

  Vēlreiz pierādās patiesība , ka darba devējs , kurš maksā adekvātu algu , nekad nesūdzas par darbinieku trūkumu . Un attiecīgi , ja kāds cenšas iestāstīt , ka viņa uzņēmumam trūkst darba rokas , tad viennozīmīgi ir skaidrs , ka šis darba devējs vienlaicīgi ir arī ''nagu maucējs'' , kurš nemaksā pietiekošu atalgojumu .
  Sižetā redzētais jau arī nevienam , visdrīzāk , neizraisa nekādu izbrīnu. Gan jau tās ''firmeles'' no apsargājamiem objektiem pieprasa pietiekošu samaksu , bet sargiem izmaksā maksimāli iespējamo minimālo(zem minimālo) samaksu un starpību ''tupi'' ieguldot kārtējā jaunā superauto iegādē .

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl