Velk pa grīdu, spārda tumšā stūrī! Apsargs izrēķinās ar iereibušu vīrieti lielveikalā Rīgā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

15 komentāri

Apsargs apreibušu veikala apmeklētāju nogāž zemē, velk kā grīdas lupatu prāvu gabalu un tumšākā stūrī spārda ar kājām – tik spraigus notikumus iemūžinājis aculiecinieks pagājušā gada nogalē lielveikalā Rīgā, Vecmīlgrāvī.

Aculiecinieks, video autors, kurš vēlas palikt anonīms, stāsta, ka apsargs izrēķinājies ar krietni apreibušo personu īsi pirms pulksten 22.00. Video redzams, ka tobrīd veikalā bija daudz apmeklētāju, un, lai kā apsargs censtos noslēpt izrēķināšanos, aizvelkot personu aiz apģērba pa grīdu uz tumšāku nišu, speršanu gulošam cilvēkam, domājams, redzējis ne viens vien cilvēks. Video redzams, ka kāda cita persona ar savu augumu cenšas aizsegt skatu, bet tāpat aculiecinieka telefona kameras acs agresiju fiksē.

Kā “Bez Tabu” stāsta kāds pie veikala sastapts vīrietis, Vecmīlgrāvja iedzīvotāju vidū video guvis plašu rezonansi, jo pavairots vietējo domu biedru grupās sociālajos tīklos.

Viktors
Vecmīlgrāvja iedzīvotājs

Šis [apsargs] viņu paņēma aiz kapuces, vilka pa zemi un tālāk spārdīja ar kājām. Tas nav normāli! Mēs jau tam apsargam teicām, ka vienreiz pats tā dabūs. Tā nedara! Parasti viņi baidās. Piemēram, kad narkomāni pagrūž veikalā omīti, apsargs stāv un klusē. Bet te, kad cilvēks “pālī”, sāk kaut ko tādu darīt! Šādus apsargus vispār nedrīkst turēt darbā!

Eksperts: apsargs gribēja parādīt, cik “kruts” ir

“Bez Tabu” video demonstrē Igoram Ponomarenko, apsardzes mācību centra “Daizpon” vecākajam instruktoram. Viņš kritiski vērtē veikala apsarga rīcību.

Igors Ponomarenko
topošajiem apsargiem māca profesionālās iemaņas

Jā, persona ir galīgi piedzērusies, bet varēja vienkārši aiz rokas pieturēt un, kā saka, palīdzēt noturēt līdzsvaru, izvest ārā no veikala. Redzams, – tā kā speciāli nogrūž zemē un velk prom. Bet redzam, ka personu satvēra pie ieejas. Kāpēc jāvelk prom no ieejas? Šajā gadījumā aizvilka speciāli, lai apzināti sistu, spārdītu. Kā saka, atriebās par to, ka ir iedzēris, parādīja mācību. Parādīja, ka apsargājamā objektā nevar ierasties dzēris, parādīja, ka apsargs ir “kruts”. Skaidrs, ka apsardzes darbiniekam par to var iestāties kriminālatbildība, var tikt atņemts sertifikāts, var zaudēt darbu. Ir jārēķinās, ka pretī ir iedzēris cilvēks, kurš dzērumā var pateikt visādas rupjības un tā tālāk.

Personu vajadzējis vai nu pavadīt aiz durvīm, vai aizturēt, līdz ierodas policija, skaidro eksperts Ponomarenko. Fiziska spēka lietošana, lietojot īpašus spēka paņēmienus, pieļaujama, ja persona kādu apdraud vai izrāda pretestību, vai nepieciešams to atbruņot. Konkrētajā gadījumā vilkšana pa zemi un spārdīšana nebija nepieciešama, uzskata Ponomarenko.

Kad konkrētajā veikalā viesojas “Bez Tabu”, video iemūžinātais apsargs tur nav sastopams. Kolēģis nosoda viņa rīcību, bet norāda, ka nereti nākas stāties pretī iereibušām, agresīvām personām.

Uzņemas atbildību, veiks dienesta pārbaudi

Veikala apsargs strādā firmā “Secure Solutions Latvia”, ar kuru par objekta apsargāšanu līgumu noslēdzis “Rimi Latvia”. Veikalu tīkla pārstāvji atsakās stāties kameras priekšā, sniedz skaidrojumu rakstveidā.

“Rimi Latvia” skaidrojums

Veikalā ieradās vīrietis lielā alkohola reibumā, traucējot veikala darbiniekus un pircējus ar sabiedriskā vietā nepieņemamu uzvedību. Pēc pirmā apsardzes darbinieku brīdinājuma vīrietis devās prom no veikala, taču pēc īsa laika atkal atgriezās un turpināja traucēt pircējus, kā arī fiziski ietekmēja apsargu, kā rezultātā izveidojās konflikta situācija un tika izsaukta policija. Video redzamā apsarga rīcība, aizturot likuma pārkāpēju, nav pieļaujama, un ”Rimi” ir veicis pārrunas ar konkrēto apsardzes uzņēmumu.

“Secure Solutions Latvia” pārstāvis Eduards Bukovskis informē, ka apsargam pieprasīti paskaidrojumi, tiks uzsākta dienesta pārbaude.

Eduards Bukovskis
“Secure Solutions Latvia” pārstāvis

Jāatzīst un uzņemamies atbildību, ka neveiksmīgi tiek izmantots fizisks spēks pēc tam, kad persona vairākkārt brīdināta par izraidīšanu no veikala. Ar kāju palīdzību mēģināja izsist priekšmetu no aizturētās personas rokām. Tā bija stikla pudele, ar ko cilvēks mēģināja apsardzes darbiniekam iesist pa kājām. Kāpēc viņš to darīja, skaidrosim dienesta pārbaudē, bet es pieļauju, ka šāda izvēle [speršana], kā es jau teicu, diezgan neveiksmīga, bija tāpēc, ka varbūt apsardzes darbinieks negribēja nonākt tiešākā kontaktā ar šo personu. Esam saskārušies ar gadījumiem, kad personas velk no kabatām šļirces, tādējādi apdraudot apsardzes darbinieku veselību un dzīvību. Lai no tā izvairītos, iespējams, tāpēc apsardzes darbinieks pieņēmis šādu lēmumu izsist no rokām pudeli.

15 komentāri