Veikala priekšniecība ar video kameras palīdzību novēro darbiniekus un ļauj to darīt ikvienam interneta lietotājam

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

3 komentāri

”Galerija Centrs” esošā apavu veikala ”Skechers” videonovērošanas kameras saturs brīvi pieejams internetā. Tai var pieslēgties un novērot veikalā notiekošo ikviens, kuram ir pieeja attiecīgai saitei.

”Bez Tabu”, pieslēdzoties kamerai, var aplūkot, kā darbiniece no rīta mazgā veikalu, vēlāk viņa apkalpo veikala klientus, kā arī vienkārši stāv pie kases. Redzams, ka kāds šo 360 grādu kameru vada, izsekojot pārdevējas atrašanās vietai. Bieži vien ”skatītājiem” redzams pārdevējas tuvplāns.

Pārdevēja šādi tiek eksponēta salīdzinoši ilgu laiku. ”Bez Tabu”, uzrunājot pārdevēju vārdā Marta, noskaidro, ka viņai nav ne mazākās nojausmas par viņas demonstrēšanu internetā. ”Noteikti ar priekšnieci tas ir jāizrunā. Tas ir pretlikumīgi,” stāsta pārdevēja, kura ir samulsusi par ”Bez Tabu” atklāto.

Veikalu ”Skechers” pārstāv uzņēmums ”NL Latvija”, tā vadītājs Austris atsakās tikties ar ”Bez Tabu” un kameras priekšā atklāt, kādēļ novērošanas kameras saturs pieejams internetā. ”Skatās menedžere. Pēc nepieciešamības,” norāda uzņēmuma vadītājs.

”NL Latvija” juridiskā adrese ir vienā ēkā ar veikala ”Sportland” biroju, abus uzņēmumus, kā norāda ”Sportland” darbiniece, saista grāmatveži.

Datu valsts inspekcijā norāda, ka videonovērošanas kameras ierakstiem publiskā apskatē nevajadzētu nonākt. Īpaši, ja tajos var identificēt darbiniekus un klientus. Maksimālais piemērojamais sods ir 20 miljoni eiro, starptautiskiem uzņēmumiem 4% gada apgrozījuma.

Lauris Linabergs
DATU VALSTS INSPEKCIJAS PĀRSTĀVIS

”Ļoti pirmsšķietami skatoties, tā varētu būt tehnisko-organizatorisko prasību neievērošana. Pārzinis ir kādu privātu saiti padarījis publiski pieejamu, kas būtu kļūda. Pēc izmeklēšanas, ja tiktu konstatēta ļaunprātība vai neizdarība, var piemērot regulā noteiktos sodus.”

”Bez Tabu” kādā mājaslapā pamana vēl citas publiski pieejamas novērošanas kameras gan Latvijā, gan ārpus mūsu valsts robežām. Piemēram, ikviens var sekot līdzi, kā Jaunpils sporta namā no rīta sporto dāmas, turpretī vakarā, kā zālē izklaidējas nepilngadīgie jaunpilnieki.

Ja radušās aizdomas, ka jūsu personas dati tiek apstrādāti nelikumīgi, vērsieties Datu valsts inspekcijā.

Foto