“Vecus cilvēkus noraksta, kā vienmēr!” Sirsnīgs sirmgalvju pāris gadiem slīkst Kuldīgas pusē un izmisīgi lūdz apsaimniekotājam palīdzību

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

7 komentāri

Senioru pāris Sofija un Alberts laulībā dzīvo jau 62. gadu. Dzīvē roku rokā gājuši cauri dažnedažādām grūtībām, bet ar pēdējos gados aktuālo problēmu vairs paši nespēj cīnīties. Pāra augšstāva mitekli daudzdzīvokļu namā Kuldīgas novadā regulāri nopludina ūdens šaltis. Sirmgalvji nav ne centa parādā apsaimniekotājam, tomēr aizvien gaida reālu rezultātu – salabotu jumtu –, nevis vien solījumus.

Alberta un Sofijas laulības gadu skaitu var apskaust – šogad apritēja 61 gads, kopš mija gredzenus. Izaudzinājuši meitu, kuru palaiduši peļņā ārzemēs, dzīvoklī Kuldīgas novada Kūrmales pagastā nu saimnieko divatā. Dzīve likusi dažnedažādus pārbaudījumus, ar kuriem ar mainīgām sekmēm tikuši galā, bet nu vecumdienās objektīvu apsvērumu dēļ ir bezspēcīgi, noraugoties, kā viņu augšstāva mitekli, kā paši saka, jau trīs gadus nopludina ūdens.

Ūdenskritums gultā un veselības kaites

Vienā no trim istabām ir krietni vēsāks, uzreiz jaušams mitrums. Sienas un griesti noklāti lieliem pleķiem. Pie vainas ir jumts virs dzīvokļa, kura stāvoklis ir gaužām bēdīgs.

”Atkarīgs no lietusgāzēm. Ja līst mēreni, lēni notek gar sienu. Ja lietus gāž, tad grīdas pludo, jāslauka ar lupatu. Tā jau ir apmēram trīs gadus. Ja būtu jaunāks, pats uzkāptu uz jumta un kaut ko censtos salabot, bet nevaru. Tagad tuvojos simtgadei,” žēlojas Alberts.

Dzīvoklī valdošais mitrums, ko lielā mērā ietekmē ūdens plūdi caurā jumta dēļ, nenāk par labu 88 gadus vecā Alberta un 82 gadus vecās Sofijas veselībai. Sofija akcentē, ka viņu nomoka bronhiālā astma.

”Tas mitrums ir ļoti slikts. Es nesen biju slimnīcā ar bronhiālo astmu. Man ir pilns ar zālēm, visu laiku pūšu. Mēs abi dzīvojam uz zālēm. Es saku: nomirsim, tārpi neēdīs!” par veselības kaitēm stāsta senioru pāris.

Abi stāsta, ka jau ilgstoši lūdz apsaimniekotājam SIA ”Kuldīgas komunālie pakalpojumi” apturēt ”bezmaksas dušu”, kas tek gultā, tomēr bez rezultāta. Sirmgalvji apzinīgi maksā par apsaimniekošanu – 26 eiro –, nav ne centa parādā apsaimniekotājam.

Sofija
Sirmgalve

”Par ko mēs maksājam? Mēs zvanām apsaimniekotājam, tur visi zvani ierakstīti, esam arī rakstiski lūguši salabot. Mājas kopsapulce bija maijā. Kundzīte, kura vadīja sapulci, teica, ka būs remonts, atsūtīs darbiniekus. Pēc tās sarunas mēs vēl četras reizes zvanījām, bet nekā. Parādu mums nav! Neviena centa! Viss ideāli samaksāts!”

Teju 90 gadu slieksni sasniegušais Alberts stāsta, ka daļu mūža glābis cilvēku dzīvības, būdams ugunsdzēsējs. Ar nožēlu atzīst, ka tādu pateicību vecumdienās par labo darbu nebija gaidījis.

Alberts
Sirmgalvis

”Veci cilvēki tikpat kā norakstīti! Tā vienmēr ir! Kam tie vecie ir vajadzīgi? Nekāda ”tolka” no veca cilvēka!”

Liek maksāt vairāk, bet jumts vēl jāgaida

Konkrēto namu SIA ”Kuldīgas komunālie pakalpojumi” pārņēma pirms četriem gadiem, par problemātisko jumtu jau zināms sen, stāsta apsaimniekotāja pārstāve Anita Zvingule.

Lai uzkrātu līdzekļus jumta remontam, apsaimniekotājs bijis spiests trīskārtīgi celt apsaimniekošanas maksu, teic Zvingule.

”Šobrīd iedzīvotāji ir sakrājuši septiņarpus tūkstošus eiro, taču pilnīgai jumta nomaiņai nepieciešams ap 20 tūkstošiem eiro,” informē SIA ”Kuldīgas komunālie pakalpojumi” pārstāve Zvingule.

Zvingule arī stāsta, ka senioru pārim, kurus tieši ietekmē ūdens šaltis, esot jācieš kaimiņu parādnieku dēļ, kuri pamanījušies iekrāt parādu divu tūkstošu eiro apmērā.

Anita Zvingule
SIA ”Kuldīgas komunālie pakalpojumi” pārstāve

”Esam vērsušies pie vairākām kredītinstitūcijām, tomēr aizdevums [jumta remontam] atteikts, jo ēka atrodas ārpus pilsētas, lauku teritorijā. Ir nepieciešami tie 20 tūkstoši eiro. Kad vismaz 80 procentus būs sakrājuši no apsaimniekošanas naudas, arī ”Kuldīgas komunālie pakalpojumi”, iespējams, nāks pretī un ieliks arī savu artavu, lai jumtu varētu ātrāk sakārtot.”

Kamēr nama iedzīvotāji gaida jumta kapitālo remontu, apsaimniekotājs organizē mazākus darbus akūtāko defektu novēršanai. Tādi plānoti arī tuvākajā laikā.

Foto

7 komentāri