“Varbūt viņu labāk atzīt par mirušu?!” Divu bērnu māte jau vairāk nekā 10 gadus meklē pazudušo dzīvesbiedru

2 komentāri

Gadiem ilgi dzīvot neziņā – dzīvs vai miris. Ar šādām sajūtām katru rītu nu jau 11. gadu mostas Jelgavas novada Mazlaukos dzīvojošā Alla. Vienā dienā “izgaisis” viņas dzīvesbiedrs Vladimirs Parīgins. Un arī šodien gan Allu, gan viņas bērnus nomoka jautājums, kur palicis viņu tētis.

Sieviete savulaik vērsās tiesā, un lieta tika ierosināta, jo tobrīd trīsgadīgā dēla un piecus gadus vecās meitas māte vēlējās piedzīt no Vladimira uzturlīdzekļus jeb plašāk zināmos – alimentus. Tiesas dienā Alla tā arī nesagaidīja ierodamies savu bērnu tēvu. Kā vēlāk izrādījās, šī nesatikšanās ievilkusies līdz pat šobaltdienai.

Alla uzskata, ka, ja reiz ir aizritējis jau 10 gadu, tad policijai vajadzētu lietu slēgt noilguma dēļ. Tiesa gan, atkārtoti vēršoties policijā, sieviete esot saņēmusi rupju attieksmi.

Tatjana Flandere
Valsts policijas Jelgavas iecirkņa priekšniece

Šajā gadījumā policijas kompetence ir tikai vīrieša meklēšana. Ņemot vērā, ka tādos gadījumos, nu, pamatā ir jautājumi, kas risināmi civiltiesiskā kārtībā, cilvēki, nu, izrāda savu neapmierinātību, jo gaida, kad policija risinās viņu jautājumus. Bet, nu, mēs neizskatām civillietas, un cilvēkiem pašiem jāvēršas ar lūgumiem tiesā vai jāmeklē advokātu vai juristu palīdzība, nu, lai risinātu šos jautājumus.

Alla neizdarībā tik un tā vaino policiju un uzskata, ka varbūt meklēšanā izsludināto Vladimiru tomēr oficiāli atzīt par mirušu. Izrādās, nemaz tik vienkārši aizsūtīt cilvēku aizsaulē nevar.

“Diemžēl līdz šai dienai vīrietis nav atrasts, sakarā ar ko viņš joprojām atrodas meklēšanā, neskatoties uz to, ka jau pagājuši 10 gadi. Noilgums šajā lietā nav iestājies, un mēs turpinām meklēšanas pasākumus, jo izbeigt lietu mēs varēsim divos gadījumos,” turpina Flandere.

Pozitīvākais no tiem ir vīrieša atrašana, esot sveikam un veselam. Daudz drūmāk izklausās tiesas lēmums par meklēšanas pārtraukšanu. Pēc Allas lūguma tiesa tad izskatītu iespēju viņas bērnu tēvu izsludināt par mirušu.

Alla cer, ka šādā situācijā viņa varētu vismaz cerēt uz apgādnieka zaudējuma pensiju, jo “gaidīt vēl 10 gadus nav jēgas”.

Sieviete “Bez Tabu” vēlāk aizkadrā atklāj, ka šo – nu jau 11 – gadu laikā viņa nav lūgusi palīdzību no valsts. Jelgavas novada bāriņtiesā uzzinām, ka divu bērnu māte uzreiz pēc vīrieša pazušanas varēja saņemt uzturlīdzekļus no valsts. Bāriņtiesas vadītāja akurāt strādā jau vairāk nekā 10 gadus, un viņa noteikti atcerētos šādu lietu.

“Bāriņtiesā viņa ar iesniegumu nav vērsusies,” atklāj Jelgavas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Olga Rudaka. Viņai gan esot zināms, ka Alla iepriekš vērsusies pie kolēģes Vircavas pagasta bāriņtiesā, saņemot norādījumus, kā turpmāk rīkoties.

Šķetinot viedokļu un faktu mudžekli, uzduramies gan vairākiem zemūdens akmeņiem. Pirmkārt, paternitāte 17 gadus vecajai meitai un 15 gadus vecajam dēlam vēl nav pierādīta un arī dzimšanas apliecībā Vladimirs nav ierakstīts kā bērnu tēvs. Tas būtiski visu sarežģī. Jelgavas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja uzsver, – ir svarīgi, ka pazudušais Vladimirs tiek juridiski pasludināts par tēvu.

Alla solījās vēlreiz doties uz netālu esošo Vircavas pagasta bāriņtiesu, lai atkārtoti lūgtu speciālista palīdzību. Tikmēr “Bez Tabu” paļaujas uz bāriņtiesas labvēlību, sapratni un pretimnākšanu.

2 komentāri