Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Ķekavas novada pašvaldības bērnudārzā noris būvdarbi, kuru laikā rupji pārkāpti darba drošības noteikumi. Kāda audzēkņa vecāki video fiksējuši betona zāģēšanu ar jaudīgu tehniku vietā, kas nav norobežota un apkārt rotaļājas bērni.

Bērnudārza ”Avotiņš” audzēkņu vecāku video redzams, ka strādnieks, nenorobežojot teritoriju ar pagaidu žogu, ar betona zāģi zāģē bruģakmeni, apkārt rotaļājas bērni. Ik pa laikam strādnieks aiziet un atstāj zāģi nepieskatītu.

”Pats bez aizsargiem, un bērni apkārt laukumiņā spēlējas! Žoga nav! Atstāj zāģi, aiziet kaut kur prom! Man pašai tur mācās divi bērni, nelaime var notikt! Tas nav droši! Kad bija sapulce, viņi [bērnudārza vadība] solīja, ka visus drošības noteikumus ievēros, pārkāpumu nebūs,” sašutusi par notiekošo pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē ir audzēkņu māte.

Mediķis, kurš ”salāpījis” simtiem cilvēku, šokēts par strādnieka nolaidību

Šī ir bīstama situācija, kas potenciāli var beigties ar nopietnām traumām, noskatoties video, secina Aivars Tihonovs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) mikroķirurgs.

”Kā ķirurgs varu pateikt, ka jebkura lieta, kas varētu uzlabot drošību, ir ļoti būtiska, īpaši bērnu klātbūtnē. Mums ir ne viens vien gadījums, kad esam ārstējuši bērnus, kas guvuši traumas, spēlējoties nokļūstot pie nedrošām iekārtām. Šis potenciāli varētu būt viens no tādiem gadījumiem.

Zāģim ir lieli zobi, plats ceļš, tas nodarītu ļoti, ļoti lielas traumas bērnam. Pie mums nonākuši bērni ar pirkstu amputācijām, sadragātām rokām, kājām. Tikpat labi bērns var nejauši paklupt un nokļūt pie tā zāģa ar galvu,” – tā mikroķirurgs A. Tihonovs.

Būvnieks par bērnu apdraudējumu: Viss var būt, nemācēšu komentēt

Būvdarbus bērnudārzā par Ķekavas novada pašvaldības konkursa rezultātā noslēgto līgumcenu – 772 000 eiro – veic SIA ”Kurzemes būvserviss”. Sazvanīts un taujāts, kāpēc darbu laikā nav uzsliets pagaidu žogs, būvkompānijas valdes priekšsēdētājs Andrejs Rubans atbild: ”viss var būt, nemācēšu komentēt”.

Bērnudārza ”Avotiņš” vadītāja Baiba Jurisone vecāku fiksēto sauc par ”nepatīkamu situāciju” un ”pārpratumu”. Būvnieki esot nojaukuši sētu pēc pamatdarbu pabeigšanas, savukārt sīkumus (bruģa zāģēšanu), kā tos dēvē iestādes vadītāja, vēlējušies pabeigt nenorobežotā teritorijā. Tāpat bērnudārza vadītāja direktore teic, ka strādnieku bezatbildība esot pārtraukta un žogs uzsliets 10 minūšu laikā, pēc tam, kad iestādes darbinieki aizrādījuši par notiekošo, tā apgalvo direktore. To gan apstrīd audzēkņa māte:

”Žogs netika uzlikts atpakaļ 10 minūšu laikā. Es pusstundu staigāju pa bērnudārzu un meklēju kādu no vadības. Es zvanīju Baibai [direktorei], viņa atcēla zvanus. Es aizsūtīju īsziņu, sakot, ka mani uztrauc bērnu drošības jautājums, lai viņa paceļ telefonu.

Viņa pateica, ka nevar atbildēt. Es viņai teicu, ka no vadības neviena kabinetos nav. Viņa man atbildēja, ka medmāsiņai jābūt kaut kur. Es izstaigāju visu teritoriju. Medmāsiņas nebija, visi kabineti bija tukši. Es tur biju kādu pusstundu, tas žogs nebija uzlikts to visu laiku.”

Satraukti arī vecāki, jo nav pirmais apdraudējums

Lai gan ”Avotiņa” vadītāja B. Jurisone taisnojas, ka tā bijusi vienīgā reize, kad būvdarbu laikā žogs nav uzsliets, audzēkņa māte tos uzskata par meliem, atminoties situāciju, kad nenorobežotā teritorijā braukājusi traktortehnika, tikmēr netālu rotaļājušies bērni. Tāpat arī citi uzrunātie bērnu vecāki ir neapmierināti, ka būvdarbi notiek kamēr bērni rotaļājas bērnudārza pagalmā, neatkarīgi no tā, vai pagaidu žogs ir vai nav uzsliets.

”Bērni visu laiku iet ārā, kamēr būvdarbi notiek. Visu šo silto laiku viņi tur būvēja,” teic kāda audzēkņa māte.

”Lai arī tas žogs ir, bet tie paši putekļi iet uz bērniem. Ja godīgi, vispār nesaprotu, kāpēc viņi darbojas tieši tad, kad bērni spēlējas,” neapmierināts ir audzēkņa tēvs Artūrs.

Ir nepieļaujami, ka bērni rotaļājas, kamēr notiek būvdarbi turpat, nenorobežotā teritorijā, skaidro Valsts darba inspekcijas (VDI) Darba aizsardzības nodaļas eksperte Sarmīte Rūtiņa-Rūtenberga, uzsverot, ka, zāģējot betonu, bruģakmeni, ir jāpielieto materiāla mitrināšana, lai mazinātu pieputējumu.

”Protams, ir arī jautājums, kā sadarbojas bērnudārza vadība ar būvdarbu veicējiem. Darbi ir jāorganizē tad, kad bērni nav ārā vai, kas vēlamākais, ārpus bērnudārza darba laika,” norādījumus iestādes vadībai un būvniekiem sniedz VDI pārstāve.

Ķermeņa daļu amputācijas jeb būvniecībā strādnieki apdraud arī sevi

VDI pārstāve S. Rūtiņa-Rūtenberga uzsver, ka video redzamais strādnieks apdraud ne vien bērnus, bet arī pats sevi: zāģējot bruģi ar betona zāģi, nelieto aizsargrīkus, proti, brilles, cimdus, ķiveri un citus priekšmetus. Kritisks par nolaidību pret drošību ir arī mikroķirurgs A. Tihonovs:

”Mums ir pacienti, kuriem zāģis ir ieķēries apģērbā, noraujot to. Norauj arī ādu no dažādām vietām, tai skaitā ļoti intīmām. Mums paiet ļoti ilgs laiks, kamēr mēs varam kaut ko saglābt, ja ir glābjams. Tas ir rezultāts, ja cilvēki, strādājot ar zāģiem, nelieto aizsargapģērbu.

Nereti gadās, ka, nevelkot ķiveri, kaut kas uzgāžas uz galvas vai krītot iezāģē galvā. Visbiežāk mēs iegūstam pacientus ar smagām traumām no tā saucamajiem flekšiem, kuriem patvaļīgi tiek piemontētas zāģa ripas, apgriezienu skaits ir nenormāls. Bieži vien, atspiežoties pret kādu cietu virsmu, zāģis izslīd no rokām un ceļo pats savu ceļu, nokļūst jebkurā vietā.”

Lielākais pacientu pieplūdums ar nopietnām traumām, tai skaitā amputācijām, RAKUS Mikroķirurģijas centrā ir laika periodā no maija līdz augustam, kad tiek operēti vidēji 150 pacienti mēnesī. Skaidrojums – atvaļinājumi un ar tiem saistītie dārza, meža un celtniecības darbi, kā arī sadzīves traumas. Pārējos mēnešos traumu skaits variē no 75 līdz 100 pacientiem mēnesī.

Foto

TOP komentāri

  • Dace
    +2 +2 0

    Dace

    Jēziņ, aš sirds salecās.. bezatbildība augstākajā pakāpē... tos būvniekus ar sūdainu koku no turienes, un direktorei kā minimums rājiens.. nu kā tā var...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl