Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

25 komentāri

Jūrmalniece Ļubova pirms 10 gadiem Slokā sastapa bezpajumtnieku Genādiju, kurš diedelēja naudu. Izrādījās, ka vīrietim nav radinieku, dzīvesvietas, regulāru ienākumu. Sievietei bezpajumtnieku kļuva žēl, un viņa nolēma tam palīdzēt.

Uzzinājusi, ka vīrietis kādreiz strādājis algotu darbu, Ļubova devusies uz dažādām iestādēm, lai bezpajumtnieks varētu saņemt pensiju. Rezultāts bija veiksmīgs. Jau 2009. gadā bezpajumtnieks tika pie personu apliecinošiem dokumentiem, kā arī regulāras pensijas teju 97 eiro apmērā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ņemot vērā, ka bezpajumtnieks bija bez pastāvīgas dzīvesvietas, Ļubova korespondences saņemšanai norādīja sava dzīvokļa adresi.

Ļubova
izpalīdzīga jūrmalniece

“Latvijas Pastā” atvērām viņam kontu, visas atskaites tika sūtītas uz manu dzīvokli. Redzēju, ka viņam ieskaita pensiju, kura uzreiz tiek noņemta. Pēc aptuveni pusotra gada (2010. gadā) pamanīju, ka pensija vairs netiek izņemta. Aizbraucu uz patversmi, tur pateica, ka viņš ir miris. Devos arī uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras filiāli, lai viņi vairs nepārskaitītu pensiju.

Ļubovai bezpajumtnieks bija pilnīgi svešs cilvēks. Izpalīdzīgā sieviete turpināja saņemt atskaites par mirušā bezpajumtnieka konta stāvokli, tādēļ atkārtoti vērsusies Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā Jūrmalā, lai pensijas izmaksa tiktu pārtraukta.

Dokuments, ko Ļubova saņēma šā gada jūnijā (septiņus gadus pēc vīrieša nāves), apliecina, ka valsts turpina bezpajumtniekam maksāt 97 eiro mēnesī. Konta uzkrājums 7 gadu laikā jau pārsniedz 7 tūkstošus eiro. Tāpat ievērības cienīgs fakts, ka teju 60 eiro mēnesī jeb divas trešdaļas no pensijas nonāk tiesu izpildītājas rīcībā.

Jūrmalas dzimtsarakstu nodaļas vadītājas pienākumu izpildītāja Edīte Homka norāda, ka jau 2011. gadā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) tika nosūtīta aktualizācijas veidlapa, kurā norādīts vīrieša miršanas fakts. PMLP pārstāve Santa Jonāte norāda, ka pārvalde šādu dokumentu nav saņēmusi, līdz ar to līdz pat 2017. gadam mirušais tika uzskatīts par dzīvu.

Līdz 2013. gadam Latvijā nebija izveidota vienota sistēma, lai ikviens attiecīgās iestādes darbinieks varētu sistēmā norādīt miršanas faktu. Tā vietā nācās sūtīt vēstuli.

Ņemot vērā faktu, ka iedzīvotāju reģistrā Genādija ”profils” bija aktīvs, tas novedis pie situācijas, ka bezpajumtnieks jau pēc savas nāves ticis tiesāts. Rezultātā tiesu izpildītājs no pensijas veica ieturējumus.

Ivonna Muzikante
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve

Likumā noteikts, ka kredītiestādēm, ja pensija izmaksāta jau mirušam cilvēkam, nauda jāatgriež. Vērsīsimies arī pie tiesu izpildītāja, lai noskaidrotu visus faktus.

VSAA pārstāve atzīst, ka iepriekš iestādes darbinieki nav saskārušies ar šādu situāciju, tādēļ tiks meklēts veids, lai atgūtu pēc iespējas lielāku pārmaksāto naudas summu.

Tāpat Muzikante atzīst, ka, ņemot vērā pagājušo laika posmu, netiks meklēts vainīgais, kādēļ jau 2011. gadā netika mainīts Genādija ”statuss”. Jūlijā sākumā kļūda labota, kā rezultātā pensijas izmaksa tiek apturēta.

Foto

TOP komentāri

 • Ilona Vīnberga
  +50 +50 0

  Ilona Vīnberga

  Kā tiesu izpildītājs var atņemt lielāko daļu no pensijas? Kas tā par valsti? Kas tie par likumiem?
 • Eh
  +35 +35 0

  Eh

  Tiesu izpildītāji ir indivīdi bez sirdsapziņas un cilvēcīguma!
  Kārtējie zagļi un naudas izspiedēji!
 • Kim Lilita
  +31 +30 -1

  Kim Lilita

  Turklat kas zemaka par minimalo algu vairakas reizes. Tas ir pretlikumigi!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl