Valmiermuižas iedzīvotājus sūdz tiesā un liek maksāt par ēkas siltināšanu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

25 komentāri

Uz tikšanos ar raidījumu “Bez Tabu” ieradusies lielākā Valmiermuižas ielas septītā nama iedzīvotāju daļa Valmiermuižā. Šajā klusajā Valmieras guļamrajonā dzīvojamās ēkas siltināšanas darbi sacēluši pamatīgu ažiotāžu.

Būvnieku SIA ”Anzāģe” no diviem pretendentiem esot izvēlējies bijušais mājas apsaimniekotājs ”Saimniecība 24”. Iedzīvotāji kļuvuši aizdomīgi brīdī, kad jau pamanījuši vairākas neatbilstības apstiprinātajām projektam.

Abos ēkas korpusos bija paredzēts mainīt arī novecojušos logus kāpņu telpā, tas arī izdarīts. Taču trīs kameru logu vietā, kā paredzēts projektā, realitātē ielikti divu kameru logi. Iedzīvotāji norāda, ka būvnieks naudu iekasējis par trīs kameru logiem, tādēļ pasūtītāji izteikuši iebildumus.

Raidījuma “Bez Tabu” filmēšanas komanda tiek novesta arī pagrabstāvā, kur būvnieks esot uzstādījis nezināmas izcelsmes caurules, nevis tādas, kas paredzētas projektā.

Iedzīvotāji nolēmuši veikt būvekspertīzi, kur eksperts konstatējis vēl vairākas nepilnības. Iedzīvotājiem esot pieprasīta samaksa par darbiem, kas realitātē neesot pilnvērtīgi veikti. Mājas siltināšanai bijis piesaistīts ”Altum” finansējums un ņemts aizņēmums bankā. Par notiekošo būvobjektā iedzīvotāji informējuši valstij piederošo aizdevēju ”Altum”, kā arī vietējo būvvaldi. Tās inspektors namu apsekojis divas reizes. Pirmajā reizē uzklausījis iedzīvotāju iebildumus un aktā uzskaitījis nepilnībās, otrā reizē, pēc konsultācijas ar būvnieku, pretenzijas vairs nav izteicis.

Andris Bērziņš
Iedzīvotāju biedrības priekšsēdētājs

Tika sastādīts būvvaldes atzinums, ka konstatētas atkāpes no būvniecības normatīviem, kā arī dažādi pārkāpumi. Pēc tam mums bija liels šoks, kad pēc mēneša saņēmām otru atzinumu, kurā norādīts, ka visi defekti novērsti, kaut būvdarbu žurnālā, šādas atzīmes nav.

Šobrīd būvvaldes darbinieks uzrakstījis atlūgumu, tomēr būvvaldē norāda, ka tas nav saistīts ar šī nama energoefektivitātes celšanu. ”Taisnībā ir abām pusēm pa vidu. Būvvalde gribētu norobežoties no šī strīda, viņiem tas jārisina savā starpā. Būvnieks iesniedza dokumentus, ka veiktās izmaiņas neietekmē energoefektivitātes pasākumus,” raidījumam norāda Burtnieku novada būvvaldes vadītāja Rasma Liepiņa.

Uzņēmuma SIA ”Anzāģe” juridiskā adrese ir kādā privātmājā Salaspils nomalē. Sazvanot uzņēmuma vadību, Bez Tabu saņem atbildi, ka komentārs tiks sniegts rakstiski.

Edijs Veinbergs
SIA ”Anzāģe” valdes priekšsēdētājs

Uzskatām, ka šobrīd esošā situācija, ir izveidojusies Biedrības pārstāvju nekompetences dēļ, viņi neuzklausa “Altum” ekspertu viedokli, no projekta vadības atsauca SIA “Saimniecība 24”. Tā kā apkures sistēmas nomaiņa tika īstenota 2019. gadā, biedrība jau 2 gadu garumā  bez sirdsapziņas pārmetumiem ekspluatē uzstādīto sistēmu, bet nav veikusi norēķinu. Ja biedrības pārstāvjiem neapmierina paveiktais, tad sistēmu nevajadzēja ekspluatēt un ēkas apsildei vajadzēja izmantot alternatīvas iespējas.

Iedzīvotāji nav apmaksājuši vairākus būvnieka iesniegtos rēķinus. Tas no objekta izvācies, un nu katru dzīvokļa īpašnieku sūdz tiesā, prasot atmaksāt pat piecus tūkstošus eiro.

Būvnieks uzskata, ka iedzīvotājiem tiesā jāvēršas pret nekompetento valdi. “Altum” speciālists objektu apsekojis un pieprasījis iedzīvotāju biedrībai dokumentus. Tie joprojām nav saņemti, jo iedzīvotājiem ar būvnieku ir domstarpības.
Ieva Vērzemniece
”Altum” Energoefektivitātes programmu nodaļas vadītāja

Lai ļautu turpināt projektu, nepieciešams nofiksēt padarītos darbus, ko apstiprina biedrība un būvnieks. Mēs joprojām uzskatām, ka situācija ir risināma. Abām pusēm jāsēžas pie galda un jāvienojas.

Iedzīvotāji ir situācijas ķīlnieki. “Altum” pārstāve norāda, ka ir pieņemamas izmaiņas projektā, ja vien tas nemazina ēkas energoefektivitāti.

25 komentāri