“Valkā par invalīdiem nedomā!” Cilvēki ar kustību traucējumiem ziņo par sarežģīto pārvietošanos pilsētā

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

Invalīdu apvienības “Apeirons” pārstāvji vairākkārt apsekojuši Latvijas pilsētas, lai vērtētu vides pieejamību invalīdiem. Par pozitīviem piemēriem Vidzemē sauc Valmieru un Limbažus, taču, piemēram, Valkā vēl esot nepieciešami gana daudz uzlabojumu, lai cilvēkiem ar kustību traucējumiem būtu ērti pārvietoties. Arī Plāņu pagasta iedzīvotāja Līga novērojusi, ka Valka neesot draudzīga invalīdiem.

Lai pārvietošanās Valkā būtu ērtāka, pensionāre iegādājusies pārvietošanās palīglīdzekli – rollatoru. Pirmo reizi pārvietojoties ar to pa Valku, secinājusi, ka iekļūt un pārvietoties pa pārtikas veikaliem esot grūti. Līga novērojusi, ka pārtikas veikalu ejas esot pārkrautas ar produktiem, tāpēc pārvietošanās ir apgrūtinoša. Tāpat arī vietējā bibliotēkā saskārusies ar apgrūtinājumiem.

Līga

Bibliotēka Valkā atrodas otrajā stāvā. Es domāju, ka invalīdiem, kas nepārvietojas ar savām kājām, ir gandrīz neiespējami tikt pie grāmatām, ja viņiem nav cilvēks, kas varētu palīdzēt.

Valkas novada domes izpilddirektors Guntis Bašķis norāda, ka vairākās pašvaldības iestādēs, piemēram, Kultūras namā un Valkas ģimnāzijā, ir ierīkots pacēlājs. Tomēr vietējā bibliotēkā, tuvākajā nākotnē, neesot plānots tādu ierīkot.

Guntis Bašķis
Valkas novada domes izpilddirektors

Izbūvējot ietves daļu pie Valkas bibliotēkas, pašvaldība ievēroja to, lai invalīds var iebraukt pirmajā stāvā, kur atrodas dežurants, kurš var no bibliotēkas otrā stāva sagādāt nepieciešamās grāmatas.

Invalīdu apvienības ”Apeirons” vadītājs Ivars Balodis norāda, ka katrā pilsētā būtu jābūt pieejamam un izstrādātam vides plānam vai vismaz vīzijai, ko konkrētā pilsēta plāno paveikt 3, 5 vai 10 gados.