Vājprāts! Sirmgalve Iecavā bez ūdens divus gadus; pašvaldības vienaldzība pārsteidz

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

7 komentāri

Sirmgalve Iecavā divus gadus spiesta iztikt bez pastāvīgas ūdens ieguves. Nopietnā problēma sākās 2015. gadā, kad kaimiņš pretlikumīgi liedzis piekļuvi akai. Savukārt pašvaldība ir vienaldzīga un gadiem ilgi nav ieinteresēta nodrošināt alternatīvu ūdens ieguves avotu.

Dzeramā ūdens aka atrodas uz 61 gadu vecās Birutas un viņas kaimiņu īpašumu robežas Iecavā. Pirms diviem gadiem sirmgalves kaimiņi apjoza aku ar sētu, kopš tā laika sirmgalve ir izmisumā.

“Citreiz man atved kāds ūdeni, citreiz pat uz ielas palūdzu, lai atved. Es pati nevaru sagādāt. Esmu 3. grupas invalīde, bija muguras operācija, ir citas kaites. Traukus mazgāju lietus ūdenī. Viņi [kaimiņi] atņem cilvēkam svarīgāko.

Dēls bija 2. grupas invalīds, slims ar nierēm. Tāpēc viņš arī “aizgāja”. Neesam normālu ūdeni dzēruši. Un tā jau vairākus gadus. Man pašai tagad ir problēmas ar nierēm,” raudot sūdzas Birutas kundze.

Pārsteidzošā pašvaldības vienaldzība

Par kaimiņu izbūvēto žogu, kas neļauj Birutai piekļūt akai, sirmgalve ziņoja būvvaldei 2015. gadā. Būvvaldē atzīst – žogs, tai skaitā ieloks, kas aptver aku, izbūvēts pretlikumīgi.

Dace Putna
Bauskas novada būvvaldes

Žogs izbūvēts, arī apejot aku. Tas ir kaimiņienes [Birutas] teritorijā, kas ir rupjš pārkāpums.

Lai gan būvvaldes vadītāja D. Putna nekautrējas to saukt par rupju pārkāpumu, būvvalde pret likuma pārkāpējiem bijusi pārlieku labvēlīga, kas, savukārt, kaitē Birutai. Pēc kundzes iesnieguma sētu nojaukt lika gada laikā. Rīkojumu kaimiņi neievēroja, termiņu pagarināja vēl par gadu. Otrais termiņš tuvojas beigām, bet sēta stāv kā stāvējusi.

Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks uzskata, ka būvvaldes noteiktie termiņi ir pārlieku ilgi. Būvvaldes vadītāja D. Putna teic, ka nelegāli izbūvētās sētas autori allaž aizbildinājušies, ka vilcinās ar sētas nojaukšanu, jo ir veselības problēmas un daudz darba.

“Mēs devām viņiem laiku. Jā, varbūt tā bija lieka mūsu labvēlība,” nosaka būvvaldes vadītāja D. Putna.

Būvvalde beidzot saprot, ka vilcinājusies

Norādot, ka labvēlība pret likuma pārkāpējiem kaitējusi Birutai, kura divus gadus dzīvo bez pastāvīga avota ūdens ieguvei, būvvaldes vadītāja vien nosaka: “Nu, jā, līdz ar to šis jautājums netika risināts.”

Birutas kundze ir izmisumā: “Cik ilgi man vēl gaidīt? 10 gadus?! Es lūdzu, lai vismaz izveido hidrantu kā pievadu pie centrālās ūdens caurules, kas iet gar māju. Viņi [pašvaldība] man pat nepiegādāja ūdeni. Nekad neviens neko nav darījis!”

Zemi, uz kuras atrodas māja, Biruta ilgstoši nomā no pašvaldības. Saistības allaž nokārto laikā, tāpēc kundzei vēl jo vairāk kremt, ka pašvaldība ir tikpat vienaldzīga kā būvvalde – divus gadus nav palīdzējusi nodrošināt alternatīvu ūdens ieguves veidu.

Tomēr, kā norāda sieviete, par problēmu pašvaldībā zina visi, tai skaitā sociālais dienests, jo Birutai ir mazturīgās statuss. Šis fakts ir iemesls, kāpēc kundze nevar pašas spēkiem un līdzekļiem iztīrīt otru aku, no kuras vien netīru ūdeni var iegūt ļoti reti.

Tā kā naudas (kā pati aprēķinājusi, teju tūkstoš eiro) otras akas salabošanai nav, lūgusi palīdzību pašvaldībai, tomēr domnieki palīdzīgu roku nav snieguši, jo remonts esot pārlieku dārgs, ko Bez Tabu komandai stāsta arī domes priekšsēdētājs A. Mačeks.

Biruta

Vājprāts! Es nezinu, kā to nosaukt! Tā nav normāla situācija!

Taujāts, vai lūgumu pēc palīdzības ignorēšana un alternatīva ūdens ieguves avota neveidošana divu gadu garumā ir pieļaujama pašvaldības attieksme, domes priekšsēdis A. Mačeks smejoties teic: “Tas nav normāls termiņš. Bet nu, atvainojos, bet es pagaidām [domes priekšsēdētāja amatā] tikai četrus mēnešus strādāju.”

“Visam savs laiks”

Kā stāsta Biruta, kad brīdinājusi domniekus, ka ziņos par problēmu citiem, domnieki esot satraukušies. Tomēr tas devis rezultātu: dienā, kad Birutas pagalmā viesojas Bez Tabu komanda, strādnieki ierīko alternatīvu ūdens ieguves avotu – sūkni ārpus mājas. Turpat sastapts arī atbildīgais par ūdenssaimniecību Iecavā Jānis Nitišs. Vaicāts, kāpēc sūkni nevarēja ierīkot ātrāk, viņš atbild: “Visam savs laiks.”

Savukārt Iecavas novada domes priekšsēdētājs A. Mačeks stāsta, ka esot bijis grūti atrast sūkni, jo tādus vairs neražo, turklāt, kad atrasts jau ilgi kalpojis sūknis, to bija nepieciešams restaurēt.

Tāpat pievienot to ūdens komunikācijām neesot bijis iespējams, jo notikuši blakus ielas remontdarbi, tai skaitā komunikāciju nomaiņa.

TOP komentāri

  • Ieva Ieva Ieviņa
  • .
    +2 +1 -1

    .

    Tur jau nevajag tiem kaimiņiem obligāti visu žogu gāzt nost, nebūtu jau kundzei nekādu pretenziju, ja arī vienu sētas posmu izņemtu un viņa tiktu līdz akai.
  • Ligita Godlevska

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl