”Vājprāts! Gāž riņķī ratus!” Tirdzniecības centrā ”Alfa” apgāž invalīdu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Uldis ratiņkrēslā ir astoto gadu. Laiku pa laikam, nepieciešamības spiests, viņš dodas uz tuvāko lielveikalu. Iepriekšējais veikala apmeklējums pavisam noteikti paliks atmiņā vēl ilgu laiku.

Dažas dienas pirms tikšanās ar “Bez Tabu” tirdzniecības centra ”Alfa” virpuļdurvis tik spēcīgi trāpīja pa ratiņkrēslu, ka trieciens izmeta Uldi no krēsla. Guļot uz grīdas, viņš bezpalīdzīgi gaidīja apkārtējo palīdzību.

Apmeklējot veikalu kopā ar raidījuma “Bez Tabu” filmēšanas komandu, Uldis ir gatavs demonstrēt, kā negadījums notika. Braucot ārā no veikala, Uldis virpuļdurvīs aptur ratiņkrēslu, imitējot lēnāku braucēju. Virpuļdurvis, saskaroties ar ratiņkrēslu, neapstājas, bet turpina kustību, tādējādi uz priekšu grūžot arī Ulda ratiņkrēslu, līdz tas jau ir bīstami sasvēries. Par laimi, turpat blakus ir “Bez Tabu” žurnālists, kurš virpuļdurvis aptur un pie kura Uldis pieturas, lai vēlreiz neizkristu no ratiņkrēsla.

Krītot no ratiņkrēsla, Uldis guva kājas traumu. Vīrietis norāda, ka uztraucas vairāk par bērniem, kuri varētu gūt krietni smagākas traumas.

Uldis
Ratiņkrēslā astoto gadu

Es sveru 60 kilogramus, rati aptuveni 15, virpuļdurvju sensors neiedarbojās. Ja tur būtu trīs, četrus gadus vecs bērns, kuram nav pārāk ciets galvaskauss, tad pieļauju domu, ka tas varētu beigties ļoti traģiski. Tās durvis vienkārši neapstājas.

Invalīdu un viņu draugu apvienībā “Apeirons” stāsta, ka šādas durvis ir iespējams pareizi noregulēt un tas lielveikala vadībai būtu jāizdara. Tirdzniecības centra pārstāvji jau iepriekš lūguši izteikt biedrības domas par lielveikala jauno piebūvi. Līdz ko norādīts uz vairākām nepilnībām, ”Alfas” pārstāvji vairs nav sazinājušies ar “Apeirona” vadību.

Ivars Balodis
Invalīdu un viņu draugu apvienības ”Apeirons” vadītājs

Cilvēkiem ratiņkrēslā un cilvēkiem ar kustību traucējumiem virpuļdurvis nav pārāk labas. Tās veras pārāk ātri, tad tās apstājas vai neapstājas, var rasties dažādas nelaimes. Šādos gadījumos pie virpuļdurvīm tiek izveidota arī alternatīva ieeja, ko var izmantot arī vecāki ar bērnu ratiņiem. Pēc mūsu konsultācijām, ka flīzes ir slidenas, ka tualetes jāiekārto savādāk, lai tās būtu ērti izmantojamas, ka cilvēkiem ar invaliditāti autostāvvietas nav īsti pareizi novietotas un tamlīdzīgi. Mūsu konsultācijas beidzās. Mēs nevaram ietekmēt, vai mūsu priekšlikumus ņēma vērā.

Tirdzniecības centra pārstāve Ilze Aizsila uzņēmuma vārdā atvainojas par notikušo situāciju un uzsver, ka šis ir pirmais šāda veida gadījums.

Ilze Aizsila
Tirdzniecības centra ”Alfa” pārstāve

Izsakām lielu nožēlu par notikušo. Šis ir pirmais un vienīgais tāds gadījums. Esam sazinājušies ar cietušo, lai izprastu situāciju un notikušā iemeslus. Veicām arī pārbaudi, lai pārliecinātos par virpuļdurvju funkcionalitāti. Durvis ir pilnīgā tehniskā kārtībā, drošas. Problēma bija radusies tāpēc, ka cilvēks ratiņkrēslā nenospieda durvju ārpusē uzstādīto pogu, kas būtiski samazinātu kustības ātrumu. Durvīm sensori atrodas to rāmī – ārmalā un apakšējā malā. Kad cilvēks iet, viņš var ar roku pieskarties rāmim, tad durvis automātiski apstājas. Ja tas ir ratiņkrēsls, tad svarīgi piespiest šo pogu pirms ienākšanas virpuļdurvīs.

Uldis un “Bez Tabu” komanda šo neizteiksmīgo pogu iepriekš nepamanīja. To nospiežot, tiešām samazinās virpuļdurvju ātrums, taču, kā pārliecinājās “Bez Tabu” komanda, ja cilvēks ratiņkrēslā durvīs apstājas, tad nekādi sensori nenostrādā un durvis turpina griezties.

Uldis atklāj, ka pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās viņš saņēmis atvainošanās zvanu no centra vadītājas.