“Vairāki džemperi, jakas un veste.” Valmieras lielveikala “Valleta” pārdevējām jāstrādā aukstumā

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

6 komentāri

“Latvijā lielākais reģionālais tirdzniecības centrs, kas atrodas pašā Valmieras sirdī,” rakstīts lielveikala “Valleta” mājaslapā, vēl norādīts, ka katru dienu tirdzniecības centrā ienāk 6000–7000 apmeklētāju, par kuru labsajūtu gādā vairāk nekā 300 darbinieku. Raidījumam “Bez Tabu” ziņo, ka aizmirstas rūpes par pašiem darbiniekiem, jo pirmā stāva telpās šoziem saimniekojot caurvējš un aukstums. 

Vēstule raidījumam “Bez Tabu”

Vai ir normāli, ka tirdzniecības centrā “Valleta” Valmierā pie lielās ieejas visi darbinieki salst, jo darbojas virpuļdurvis, un sāna durvis ir vaļā. Redzu, ka pārdevējas salst, un man šķiet, ka tas nav normāli. “Narvesenā”, Gaļas stendā, Informācijas centrā, “Ziedu istabā” jūt to aukstumu. Pārdevējas silti saģērbušās, bet tāpat salst. Un “Valleta” neko nedara.

“Bez Tabu” novēroja, ka darba dienas beigās apmeklētāju plūsma tirdzniecības centrā “Valleta” ir gana liela, virpuļdurvis darbojas bez mitas, un arī blakus esošās durvis tiek regulāri virinātas. “Bez Tabu” pārliecinājās, ka temperatūra pirmajā stāvā ir zemāka nekā citos ēkas stāvos. Piemēram, trešajā stāvā varēja novērot, ka pārdevējas ģērbušās pat vasarīgi, savukārt pirmā stāva pārdevējas strādāja silti saģērbušās.

Ziedu veikals, kas atrodas vistuvāk virpuļdurvīm, vismaz ir norobežots, un ir daudz siltāks, tā pārdevēja apstiprināja, ka gaisa temperatūra ziedu veikalā ir +14°, +15°. Citas tirgotavas pārdevēja pastāstīja, ka par aukstumu sūdzējušies arī lielveikala apmeklētāji: “Šodien vēl silti, bet, ja ārā ir apmēram mīnus desmit grādu, tad telpās ir ļoti auksti.”

Saruna ar pārdevēju

–No raidījuma “Bez Tabu”, mums ziņo, ka te jums tāds pavēss.

–Jā. Pirmajā stāvā.

–Siltās jakas mugurā?

–Man ir “maika”, ar garām rokām “maika”, džemperis, darba jaka, veste un šī jaka.

Tirdzniecības centra “Valleta” pārstāve Monta Rubene raidījumam “Bez Tabu” skaidroja, ka virpuļdurvis uzstādītas, lai nodrošinātu telpās vienmērīgu gaisa temperatūru gan vasarā, gan ziemā. “Laiks rādīja, ka reģiona iedzīvotājiem, īpaši gados vecākiem, ir problemātiski pa šim durvīm ieiet, arī ģimenēm ar lielākiem bērnu ratiem virpuļdurvis sagādā problēmas, un jaunieši durvis baksta, kā rezultātā tās tiek bloķētas,” norādīja “Valleta” pārstāve Monta Rubene.

Tāpēc abās pusēs tika izbūvētas arī durvis, kuras var atvērt ar roku, un ziemas laikā vienas no tām ir slēgtas, bet otras atvērtas iepriekš minēto trīs iemeslu dēļ. Tirdzniecības centra pārstāve vairākas reizes uzsvēra, ka laikapstākļus ietekmēt nevar, taču regulāri tiek mērīta gaisa temperatūra visā ēkā. “Bez Tabu” viesošanās laikā pie ziedu veikala temperatūra bija +15°, bet virpuļdurvīs +7°.

“Mēs nevaram katram veikalam iedot sildītāju, tas ir arī elektrodrošības noteikumu dēļ, agrāk bija arī kondicionieris tieši pie virpuļdurvīm, bet tas radīja problēmas, jo darbinieki paši sāka to regulēt, tagad darbiniekiem atliek gaidīt pavasari,” komentēja Monta Rubene. Nomnieki varot lūgt, lai viņus pārceļ uz augstākiem un šobrīd siltākiem ēkas stāviem, bet jāņem vērā, ka pirmajā stāvā ir lielāka apmeklētāju plūsma.

Valsts darba inspekcija uzreiz pēc “Bez Tabu” apmeklējuma devās uz tirdzniecības centru “Valleta” pārbaudē, un šobrīd ir uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība. Ministru Kabineta noteikumi “Darba aizsardzības prasības darba vietās” nosaka arī vēlamo temperatūru darba vietās gada siltajā un aukstajā periodā atkarībā no darbinieku fiziskās slodzes un darba rakstura. Gada aukstais periods ir laiks, kad ārā temperatūra ir +10° vai zemāka.

Temperatūra darba vietās gada aukstajā periodā

Ja darbs nav saistīts ar fizisku piepūli: no +19°C līdz +25°C.

Ja darbs saistīts ar vidēji lielu vai lielu fizisku piepūli: no +16°C līdz +23°C.

Ja darbs saistīts ar smagu fizisku piepūli: no +13°C līdz +21°C.

Valsts darba inspekcijas pārstāve Megija Ekkerte norādīja, ka šīs prasības ir obligātas tām darba vietām, kas ir izveidotas pēc 2010. gada 1. janvāra. “Ja darba vietas izveidotas pirms tam, tad prasībām ir ieteikuma raksturs, bet mums zināms, ka konkrētās darba vietas tirdzniecības centrā izveidotas pēc 2010. gada, līdz ar to šīm prasībām jābūt obligāti izpildītām,” norādīja Megija Ekkerte. Valsts darba inspekcija var izdot rīkojumu novērst pārkāpumus vai piemērot administratīvo sodu.