“Vai tiešām būs jāklapē ciet!” Jaunas kafejnīcas īpašniekam Rēzeknē dome liedz uz ielas izvietot galdus un saulessargus

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

12 komentāri

Atbrīvošanas alejas un Rancānu ielas krustojumā Rēzeknē atvērta jauna kafejnīca, taču ģimenes uzņēmums vēl joprojām nespēj pielāgoties koronavīrusa pandēmijas apstākļiem un izvietot pie kafejnīcas āra galdus, lai varētu droši un bez raizēm apkalpot klientus. Izrādās, tam visam šķēršļus liek vietējā pašvaldība.

Sandijs
kafejnīcas-veikala īpašnieks

Uzsākām 9. maijā, zīmīgā tādā datumā, un šodien ir 9. jūnijs. Un ir pagājis tieši mēnesis, kopš mēs darbojamies. Mēs esam ģimenes uzņēmums. Strādāju es, sieva, divi mazie bērni. Pēc likuma, pēc kvadratūras mums iekšā drīkst atrasties 7-10 cilvēku, tas nozīmē – divas ģimenes. Un PVD un VID, nevis pieprasa, bet lūdz, lai izvieto galdiņus ārā. Tad arī mēs izdomājām, ka varam izvietot 4-5 galdiņus ārā, lietussargus, lai cilvēki varētu sēdēt un atpūsties.

Pirms vairāk nekā mēneša Sandijs uzrunāja Rēzeknes pilsētas domi, lūdzot atļauju laukumā pie kafejnīcas izvietot četrus galdus ar saulessargiem. Tiesa gan, vēl joprojām neesot saņemta oficiāla atbilde – drīkst vai nedrīkst.

Sandijs
kafejnīcas-veikala īpašnieks

Tad zeme nepieder domei, tad zeme nepieder mājai, tad zeme pieder ceļam… Tikai, lai neviens nebūtu atbildīgais, lai nevarētu… Te visu laiku tāds aplis notiek. Tad vienkārši atvedām galdus, atvedām lietussargus. Un tad uzreiz uzradās īpašnieks. Un īpašnieks beigās izrādījās Rēzeknes pilsētas dome.

Kafejnīcu uzreiz jau nākamajā dienā pēc galdu izlikšanas apmeklēja pilsētas Administratīvā komisija. Atklājās, ka pašvaldība saņēmusi ziņu no daudzdzīvokļu nama iedzīvotājiem, tostarp arī no mājas vecākā.

Sandijs
kafejnīcas-veikala īpašnieks

Ir sūdzējies, ka šeit izvieto galdiņus. Pat ir tā, ka stāsta šobrīd mājas iedzīvotājiem, apmelo mūs, ka mums šeit ir piedzērušies bijuši, bija arī izsaukums, ka šeit ir alkohola reibumā. Bet ieradās Administratīvā komisija un neko nav konstatējusi.

Lai tomēr uzrunātu iedzīvotājus, Sandijs nama kāpņutelpās izvietoja paziņojumu, aicinot cilvēkiem pašiem pārliecināties, kas tad īsti notiek kafejnīcā. Mājas vecākā nostāja gan paliek nemainīga.

Vladimirs
mājas vecākais

Pat ja kafejnīca nestrādās, visi, kuri nāks no uzdzīves, izdomās te sēdēt pie galdiņiem un turpinās iedzeršanu. Te vienkārši ir absolūtas neērtības mājai.

Sarunās ar kafejnīcas īpašnieku tulces lomu esot uzņēmusies vietējā iedzīvotāja un arī mājas vecākā palīdze. Atklājas, ka iesaistītā rēzekniete ir Rēzeknes novada pašvaldības darbiniece. Iedzīvotāja gan noraida, ka izmanto savu amatu, lai traucētu kafejnīcas īpašniekam iegūt nepieciešamo atļauju,

Diāna
runā kaimiņu vārdā

Man bija liels prieks, ka šāds veikaliņš mūsu mājā varētu būt. Kad 9. maijā veikals tika atvērts, pēkšņi izrādījās, ka 90% no sortimenta ir alkohols. Mājas iedzīvotājiem nekas netika pajautāts, bet, ejot uz citām iestādēm, tika melots, ka mēs esam par. Tāds ir tas stāsts.

Uzrunātie iedzīvotāji nevēlas, lai zem mitekļu logiem esošā kafejnīca nepārvēstos par dzertuvi. Rēzeknes pilsētas dome gan uzsver, ka ņems vērā abu pušu argumentus.

Kārlis Pozņakovs
Rēzeknes pilsētas domes pārstāvis

Nē, nu šobrīd ir tā, ka iesniegums ir saņemts par vēlmi iznomāt pašvaldības zemesgabalu, uz kura viņš vēlas veikt savu komercdarbību. Un attiecīgi šis process ir iesākts, un drīzumā mēs viņu informēsim par tālākajiem soļiem. Un komercdarbības veikšanai, lai iznomātu pašvaldības zemi, tikai caur izsoli. Tāpēc tagad tiek gatavoti nākamie soļi, lai tā varētu notikt.

Uzklausot abas iesaistītās puses, pašvaldība lēmumu pieņemšot 30 dienu laikā, taču apzināti vilkt procesu garumā negrasoties un jau tuvākajā laikā informēšot kafejnīcas īpašnieku par turpmāko rīcību. Kamēr atļaujas nav, izmantot jau sarūpētos galdus gan nedrīkst.

Sandijs
kafejnīcas-veikala īpašnieks

Domes nostāja nav pret. Dome ir atbalstījusi, ir piekritusi, ka vēlas izvietot šos te galdiņus. Ir mutiska atļauja. Bet papīra veidā šobrīd tas risinās ļoti sarežģīti, ļoti ilgi.

Jau pēc sižeta tapšanas Sandijs saņēma atbildi. Par nelaimi uzņēmējam pašvaldība atsaka veikt izsoli. Sandijam turklāt arī nācies novākt jau atvestos galdus.

Uzņēmējs uzskata, ka domes lēmums ir pretlikumīgs, tāpēc, iespējams, gaidāma pat vēršanās tiesā.