Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

59 komentāri

Iepērkoties veikalā, patīk tas kādam vai ne, cigarešu paciņas ar šausmu skatiem allaž acu priekšā. Mārtiņš jau vairākus gadus nesmēķē un brīdinājuma attēli uz viņu, līdzīgi kā uz vairumu pircēju, faktiski neattiecoties.

Turklāt veikalos neesot nekādu brīdinājumu, ka plauktos pie kasēm pircējus sagaida nepatīkami skati. Masu informācijas līdzekļi parasti informējot, ja tādi būs, arī šausmu filmām ir vecuma ierobežojumi.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Una Martinsone informē, kopš uz tabakas izstrādājumu iepakojumiem pirms astoņiem gadiem ieviesti brīdinājuma attēli, kas informē par kaitējumu veselībai, samazinājies smēķējošo jauniešu skaits.

Regulāru tabakas izstrādājumu lietotāju īpatsvars četru gadu laikā ir samazinājies pat par 39%. Pēc jaunākajiem datiem tos lieto 25% jauniešu. Attēli uz iepakojuma esot viens no ieganstiem, kas līdzējis panākt šo rezultātu. Taču kopumā, kopš ieviestas brīdinošās bildes, smēķētāju skaits nav samazinājies.

Atbilstoši jaunākajiem datiem 2016. gadā ikdienā smēķēja 33% iedzīvotāju vecuma grupā no 15 līdz 74 gadiem.

Nemainīgi izteiktas atšķirības novērojamas dzimumu vidū. Pie ikdienas smēķētājiem pieskaitāmi 48% vīriešu un 20% sieviešu. Pagājušā gadā smēķēšanu atmetuši 1,3% aptaujāto. Šāds skats bijis arī iepriekšējos gados.

Mārtiņa pārliecība, ka laikā, kad pats pīpēja, nepievilcīgās bildes viņu neatturētu. Pats atmetis smēķēšanu, kad plānojis ģimenes pieaugumu. Turklāt nav ticības, ka informācija uz cigarešu paciņām ir korekta.

Piebilst, ka, piemēram, uz alkohola pudelēm, kas lielos daudzumos arī ir kaitīgs, veselībai, nav tādu šausmu skatu.

Uz to speciālisti atbild, ka tabakas dūmi atšķirībā no alkohola negatīvi ietekmē ne tikai paša lietotāja veselību, bet skar arī apkārtējos. Īpaši negatīvi ietekmē bērnu veselību, ja viņu tuvumā tiek smēķēts. Izraisa nopietnas elpceļu slimības, tostarp astmu.

Stradiņa slimnīcas pneimoloģe Dace Žentiņa uzsver, ka dzīvē redzējusi pat daudz šausmīgākus skatus, kādus veselībai nodara nikotīns, nekā tie, kas ir uz attēliem. Nekas neesot pārspīlēts, jo tabakas dūmi tiešām izraisot elpošanas ceļu slimības, plaušu audzējus, arī negatīvi ietekmējot reproduktīvo sistēmu utt.

Brīdinošie attēli uz iepakojuma informē un liek aizdomāties par ļaunumu, kādu smēķēšana nodara mūsu veselībai.

Kopā ir 42 apstiprinātie attēli, tiem ir arī autortiesības, un ir direktīva, kas norāda, brīdinošās bildes jālieto uz tabakas izstrādājumu iepakojumiem visās Eiropas Savienības valstīs.

Tās lieto arī citviet pasaulē. Cita lieta, kā tās izvietot plauktos, gan nav norādīts. Mārtiņa ieteikums, – var jau paciņas novietot tā, lai nepatīkamās bildes nav tieši pretskatā visu pircēju, arī nesmēķētāju acīm, bet novietot tā, lai bilde mazāk redzama.

TOP komentāri

 • Inese Levāna
  +29 +29 0

  Inese Levāna

  Varbūt labāks rezultāts būtu, ja tur būtu rakstīts piemēram Laimīgs cilvēks - vesels cilvēks. Daudz lasīts par zemapziņu un vārdu ietekmi. Nezinu nevienu gadījumu, kad negācijas, draudi un negatīvas prognozes būtu devušas pozitīvu rezultātu
  No vēža mirst arī cilvēki ar veselīgu dzīvesveidu, pat zīdaiņi, kuriem vecāki bez kaitīgiem ieradumiem.
  Atbilde ir gauži vienkārša - laimīgs, harmonisks cilvēks nesmēķē, bet tas sākas ar laimi, ne smēķēšanas atmešanu...
 • Agnese Marija
  +25 +25 0

  Agnese Marija

  Nu neliek tie attēli neparko aizdomāties, ja cilvēks smēķē tad viņam ir svarīgs paciņas saturs nevis attēls uz paciņas. Atmest smēķēšanu var tikai ar paša gribu!
 • Raimonds Rajeckis
  +22 +22 0

  Raimonds Rajeckis

  Man liekas ka maximas cīsiņi ir daudz kaitīgāki. Jo tur iekšā ir nezināmas izcelsmes putra.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl