Vai personas kodu publicēšana Uzņēmumu reģistra datubāzē nav privātuma aizskaršana?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

Pievienot komentāru
Vai personas kodu publicēšana Uzņēmumu reģistra datubāzē nav privātuma aizskaršana?

Raidījuma “Bez Tabu” skatītāja Ieva ir neizpratnē par publisko datubāzi, kādu izveidojis Uzņēmumu reģistrs. Visiem apskatāmi personu kodi.

Ieva uzskata, ka nedrīkstētu būt situācija, ka ikvienam publiski pieejami personu kodi.

Ieva

Ievadot, piemēram, uzņēmuma nosaukumu, atveras saraksts ar uzņēmumiem. Nospiežot uz personu, kas ir šā uzņēmuma vadībā, atveras dalībnieki, personas vārds, uzvārds ar visu personas kodu. Kā tas ir? Ja jau tik konfidenciāla informācija personas kods, tad kāpēc pašreiz tas pieejams katram pat bez reģistrēšanās?

“Bez Tabu” skaidro, kas tad īsti notiek ar personu privāto informāciju Uzņēmumu reģistra datubāzē laikā, kad privāto datu aizsardzība medijiem ir likums. Uzņēmumu reģistra pārstāve klāsta, ka datubāze izveidota, lai būtu iespēja pārliecināties par personas identitāti, jo eksistē daudz personu ar vienādiem vārdiem un uzvārdiem, tāpēc norādīts arī personas kods.

Akceptu Uzņēmumu reģistra datubāzei devusi Datu valsts inspekcija, jo esot pat trīs likumi, kas paredz nepieciešamību un tiesības valsts pārvaldes iestādēm publicēt šo informāciju. Tas esot ļauts arī tālab, lai komercdarbība būtu atklāta un novērstu tā saucamo naudas atmazgāšanu.

Lai gan, publiskojot personas kodu, ikvienam zināms arī personas vecums, taču tas esot mazāk svarīgs fakts nekā drošība uzņēmējdarbības vidē. Publiskā datubāze nav palikusi nepamanīta arī uzņēmējiem.

Marika Ģederte
uzņēmēja

Protams, arī es varu redzēt un iepazīties ar citu dalībnieku personas kodiem. Zināms apdraudējums ir. Es domāju, – vienlīdzības princips, kas būtu jāievēro pret visiem Latvijas Republikas iedzīvotājiem, nav ievērots. Man būtu priekšlikums, lai pārliecinātos, vai persona, ar kuru mēs sadarbojamies, ir reāla, veikt izmaiņas datubāzē un atspoguļot personas koda pirmo daļu.

Uzņēmumu reģistra pārstāve skaidro, ka Eiropas valstīs datu publiskošanas prakse uzņēmumu reģistru datubāzēs gan atšķiroties. Ir valstis, kas publicē detalizētu informāciju, ir, kas to neveic.

Ja ir bažas, ka noziedzīgās pasaules pārstāvji publiskajā datubāzē esošos personas kodus var izmantot ļaunprātīgi, piemēram, lai veiktu bankas darījumus, mahinācijas ar īpašumiem vai tamlīdzīgi, tad ar personas kodu vien nepietiekot. Datu valsts inspekcijas vadītāja skaidro, ka mediji nedrīkst publicēt personu kodus tādēļ, ka, informējot sabiedrību, mediju pārstāvjiem esot citi mērķi un darbojoties citi likumi nekā mērķi un likumi, kas attiecoties uz Uzņēmumu reģistru.

Datu valsts inspekcijas vadītāja akcentē, ja kāda tiesības ir aizskartas, ka personas kods ir publiskajā datubāzē, jāvēršas Satversmes tiesā, un tiesa izvērtēs, vai ir iespējams cits risinājums personas identificēšanai, kas mazāk aizskar privātumu. Citādi izmaiņu UR datubāzē nebūšot.