Vai Latvijā sākušies zemeņu kari?

5 komentāri
Vai Latvijā sākušies zemeņu kari?
Foto: Ekrānuzņēmums

Latvijā pilnā sparā iet vaļā zemeņu tirgošanas sezona. Ļoti daudzi ogu tirgotāji šajā laikā ir manāmi lielceļu malās, un garāmbraucēji labprāt tās pērk. Viens no tirgošanās punktiem ir arī pa ceļam no Rīgas uz Ogri – aplī, kur ceļi ved uz Koknesi, Ogri, Tīnūžiem. Bet tai pusē pēdējā laikā sākusies tāda jezga, ka apkārtējie to sākuši saukt par zemeņu kariem.

Te, vienā punktā, pagasts ir devis atļauju vairākiem ogu tirgotājiem pārdot garāmbraucējiem preci. Bet kaut kā nesanāk draudzīga līdzās pastāvēšana. Pirmie otros, bet otrie pirmos apsūdz pircēju krāpšanā, uzdodot Polijā audzētu zemeņu uzdošanu par pašu audzētām.

Visaktīvāk darbojoties dāma no blakus aplim esošas zemnieku saimniecības. Sociālajos portālos citi tiekot saukti par poļu zemeņu tirgotājiem, pārmetumi tiek arī Ikšķiles pašvaldības vadībai par to, ka kā pirmajiem tirdzniecības atļaujas izdotas citiem. Tās izpilddirektors Juris Rudens Bez Tabu skaidro, ka atļaujas tiek izsniegtas visiem, vien jānokārto formalitātes. Kopš šā gada tirdzniecības vieta jāsaskaņo ne vien ar pagastu, bet arī ar Latvijas Valsts ceļiem.

Foto

Zvanam zemnieku saimniecības saimniecei, bet viņas tālrunis ir izslēgts. Braucam arī uz īpašumu lūkoties. Vārti ciet. Manām sētā kādu dāmu parādāmies duravās, bet pie mums viņa nenāk. Paiet vairākas stundas un ar mums sazinās. Kundze saka, ka viņa tiekot apmelota, viņai nākas cīnīties par savu tirdzniecības vietu, kuru citi aizņemot. Esot pat bijis uzbrukums viņas meitai. To, ka viņa, kā saka pārējie, esot manīta nakts tirgū iepērkam ogas, viņa noliedz. Viss esot pašu audzēts. Liela daļa zemeņu augot Dobeles pusē.

Inguna Bedikere:

Mēs neko neesam iepirkuši, mēs esam pārdevuši. Tās ir divas dažādas lietas. Arī pie mājas ir uz doto brīdi iestādīti Holandes stādi. Pāri par 3000. Ja rēķinam to, ka katrs stāds ražo 100–150 gramus ogu, tas nozīmē, ka mēs no mājas varam izvest 500 kilogramu zemeņu.

Pārbaudīt un dot oficiālu slēdzienu par tirgoto ogu izcelsmi var PVD. Sazināmies un uzzinām, ka viņi bijuši pārbaudēs pie apļa.

Vineta Grīnberga, PVD pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vecākā eksperte:

Inspektori, ja ir informācija par to, ka tiek tirgotas vietējās zemenes, dodas uz saimniecību un pārliecinās, vai audzēšana patiesi notiek. Attiecīgi ir jāspēj pierādīt izcelsme. Fiziskajām personām klāt ir jābūt arī uzskaites žurnālam, kurš jāuzrāda inspektoriem.

Zemnieku saimniecības pārstāvju toreiz nav bijis, bet pārējiem viss bijis kārtībā. Dzirdam, ka saimniecības darbībā ir saskatāms pārkāpums, jo viņiem ir jāreģistrējas PVD, bet tas nav izdarīts. Jebkurā gadījumā šobrīd ir skaidrs tas, ka nekas nav skaidrs. Būs vēl pārbaudes. Starp citu, zemnieku saimniecības pārstāve Inguna Bedikere jau ir bijusi Bez Tabu redzeslokā. Kā kāzu fotogrāfe, kura samaksu par darbu paņēmusi, bet bilžu nav.

Video

5 komentāri