Vai arī mājsēdes laikā tiek iekasēta mācību maksa privātajos bērnudārzos?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

41 komentārs

Bērna vecāki uzskata, ir negodīgi, ka privātajā pirmsskolas izglītības iestādē  mājsēdes laikā tiek iekasēta mācību maksa pilnā apmērā, lai gan bērns dārziņu neapmeklē.

Valstī noteiktās mājsēdes laikā bērnu vecāki aicināti, ja vien iespējams, uz pirmsskolas izglītības iestādi bērnus nevest. Bērna vecāki no Mārupes ir sašutusi, jo, neraugoties, ka “lockdown” laikā paši mājās pieskata bērnu (privātā bērnudārza audzēkni), tomēr spiesti maksāt pilnu mācību maksu.

Bērna vecāki

Vai šajā ”lockdown” periodā, kad bērnu uz dārziņu var vest tad, ja darbu veic klātienē vai ja nav iespējams pieskatīt bērnu, strādājot attālināti, ir godprātīgi piestādīt rēķinus, pilnu samaksu par dārziņu tiem vecākiem, kas bērnu mājās pieskata paši un uz dārziņu neved?! Vai tiešām nav kāds regulējums vai tiesību norma, kas kaut nedaudz spētu ietekmēt šo absurdo situāciju un vecāki nebūtu atstāti darbinieka, aukles un slaucamas govs lomā?

Privātās pirmsskolas izglītības iestādes “Mazulītis Rū” dibinātāja skaidro, ka diemžēl mācību maksa ir pilnā apjomā, jo darbs iestādē neesot apstājies un ir jāmaksā gan algas darbiniekiem, gan jāveic citi maksājumi. Ja kādam ir lielas finansiālas grūtības, vecāki zaudējuši darbu u.tml., tādos izņēmuma gadījumos varot lūgt piešķirt mācību maksas atlaidi. Līdzīga nostāja mācību maksas jautājumos ir arī citos privātajos dārziņos.

PII “Patskanis” vadītāja

Ja vecāki izrāda interesi, jā, visi jautājumi ir risināmi sarunu ceļā. Mācību maksas atlaide trīsdesmit procenti varbūt. Jāskatās pēc apstākļiem, kādi ir vecākiem. Tas viss ir runājams.

Tajā pašā laikā visas aptaujātās pašvaldības, tostarp Rīgas, atzina, ka mājsēdes laikā finansējumu pirmsskolas izglītības iestādēm neesot samazinājušas.

Pašvaldību dārziņu vadība gan neatzīst, ka būtu lieli ieguvēji, ja iestādi mājsēdes apmeklē nedaudz mazāk bērnu.

PII “Ābelīte” vadītāja (Kuldīgā)

Iestāde tāpat darbojas. Tiek patērēta elektrība un apkure. Un skolotāji strādā. Pat ja kādā dienā grupiņā neviena bērna nav, skolotāji  attālināti vienalga strādā, sūta bērniem uzdevumus.

Ja bērns neapmeklē pašvaldības dārziņu, tad arī neesot jāmaksā par ēdināšanu.

Runājot par privātajiem bērnudārziem, PTAC pārstāve akcentē, svarīgi ir līguma nosacījumi.

Sanita Gertmane
Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve

Pirmkārt, ir jāskatās, ko šādās situācijās paredz līgums. Ja līgumā nav atrunātas atlaides par periodiem, kad bērns ilgstoši neapmeklē bērnudārzu, tad ideālā gadījumā būtu, ka puses vienojas par kaut kādu kompromisu, piemēram, cenas atlaidi. Jāņem vērā, ka, ja bērnudārzs kopumā turpina sniegt savus pakalpojumus un strādāt, tad pakalpojums tiek nodrošināts. Tāpat maksas iekasēšanai par pamatu varētu būt tas, ka, neņemot vērā, ka kāds bērns neierodas dārziņā, iestādei tomēr ir jāsedz telpu izmaksas, jāturpina maksāt algas audzinātājām u.c. personālam, lai šo pakalpojumu varētu nodrošināt arī turpmāk.

Bērnu skaits, kas apmeklē pirmsskolas izglītības iestādes, šajā “mājsēdē” esot krietni lielāks, nekā tas bijis iepriekšējā “mājsēdē”. Te vecāki, kas bērnu mājas pieskata paši, aicināti individuāli runāt ar privāto iestāžu vadītājiem par vismaz kādu mācību maksas atlaidi, kas zina, sasniegs dzirdīgas ausis.

41 komentārs

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Vispirms esmu sieviete, tikai pēc tam politiķe!" Ramona Petraviča par erotisko fotosesiju un ažiotāžu

"XS" sērija uz izķeršanu! Autovadītāji noskaitušies, CSDD sistēmā netiekot pie īpašām numurzīmēm; daudzas tiek spekulantiem

Rīdzinieci medī parādu piedzinēji, pieprasot atmaksāt aizdomīgu parādu

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

Jelgavas dome ierobežo stāvēšanu pieprasītā stāvlaukumā

"Nesaprotu, kā meitenes to dara!" Viktors Buntovskis "X Faktorā" nav pieradis pie grima

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

"Bērns ļoti pārdzīvoja!" Dusmojas par bērnu neielaišanu "zaļā" režīma pasākumā un veikalā

Kāpēc nekad netīra šo daļu?

"Ir vajadzīgas bērnu nāves?" Krustojumā Āgenskalnā gājēju pāreju nesteidzas ierīkot!

Leģendārā "Maskačkas" cūka un - kāpēc Rīgas pašvaldība nesakopj savu īpašumu

"Attiecībās ir jārunā!" Skaļas ovācijas un patiesi komentāri komēdijas "Tabu" pirmizrādē!