“Uztaisīja bērnu, pameta, alimentus nemaksā! Tagad grib atņemt bērnus!” Nežēlīga cīņa par bērniem Latgalē

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

18 komentāri
“Uztaisīja bērnu, pameta, alimentus nemaksā! Tagad grib atņemt bērnus!” Nežēlīga cīņa par bērniem Latgalē

Triju bērnu mamma ziņo par bijušo dzīvesbiedru, kurš nav piedalījies bērnu audzināšanā, pēc kopdzīves izjukšanas nav maksājis uzturlīdzekļus un gadiem ilgi nav oficiāli noformējis sevi kā miesīga bērna apgādnieku, bet nu vēlas līdzvērtīgas saskarsmes tiesības ar bērniem. Māte ir izmisumā, jo uzskata, ka tiesas ceļā bērnus viņai grib atņemt.

Kādreizējā rīdziniece pirms aptuveni 10 gadiem iepazinās ar Aināru. Tā kā galvaspilsētā bija grūti ”savilkt galus” ar saviem diviem bērniem no iepriekšējām attiecībām, sieviete kopā ar Aināru pārvācās uz dzīvi Latgalē, miteklī pie Aināra radinieka, gados veca kunga, kurš bija jāaprūpē. Jaunajās attiecībās piedzima vēl viens, Jeļenai un Aināram kopīgs bērniņš.

Triju bērnu mamma: Izmeta mūs uz ielas

Bērnu mamma stāsta, ka, kad Ainārs atradis darbu ārpus Latgales, tai skaitā Norvēģijā, attiecības esot saļodzījušās. Visbeidzot, Ainārs esot pārvācies pie mātes uz Iecavu. Pie bērniem ciemojies reti, kad atradies Latgalē, kā stāsta Jeļena, esot vairāk pavadījis laika ar draugiem.

Tāpat sieviete stāsta, ka, kad Ainārs pametis ģimeni, neesot saņēmusi materiālo palīdzību. Jeļena ar trijiem bērniem turpinājusi dzīvot pie Aināra gados vecā radinieka, turpinājusi apkopt viņu līdz pat sirmgalvja nāvei.

”Viņš [Ainārs] zināja, ka viņam [sirmgalvim-radiniekam] bija ļoti smags stāvoklis. Es priekš tā cilvēka darīju visu. Ļoti ilgi pārdzīvoju viņa nāvi. Viņš [sirmgalvis] man deva padomus, iemācīja latgaliešu valodu, kaut es esmu no Rīgas. Man tā valoda bija nezināma. Man tiešām viņa pietrūkst. Viņi [Ainārs un viņa radinieki] mani pie viņa turēja kā aprūpētāju, jo zināja, ka es to veco cilvēku tāpat nevarēšu atstāt novārtā,” asarām acīs stāsta Jeļena.

Pēc sirmgalvja nāves Ainārs esot noteicis Jeļenai kopā ar bērniem izvākties no dzīvokļa. Gūstot niecīgus ienākumus (minimālo algu), strādājot par aprūpētāju veco ļaužu pansionātā Rēzeknes novadā, kā pati stāsta, bez Aināra materiālās palīdzības esot īrējusi dzīvokli Viļānos. Vēlāk ar draugu, radu un bankas aizdevuma palīdzību Viļānos iegādājās vecu māju.

”Viņam [Aināram] neinteresēja, kur es iešu ar bērniem. Mamma, tante, visi palīdzēja! Viņiem visiem saku ļoti lielu paldies, jo ar manu algu man banka aizdevumu nedotu,” pateicīga par palīdzību radiem un draugiem ir Jeļena.

Tēvs, kurš daudzus gadus vairās no atbildības? Aizliedz tikšanos ar bērniem

Jeļena informē, ka līdz pat šodienai Ainārs nav juridiski noformējis sevi kā apgādnieku bērniem, tai skaitā savam miesīgajam dēlam. Bērnu mamma teic, ka tomēr neliedza Aināram satikties ar jaunākajiem dēliem – viņa paša un bērnu no iepriekšējām attiecībām. Šogad gan to liegusi, jo uzskata, ka nu atrašanās Aināra klātbūtnē nenāk par labu. Viņa stāsta par kādu gadījumu, kad vīrietis lūdzis atļauju bērniem viesoties viņa kāzās ar tagadējo dzīvesbiedri.

”Pirmkārt, viņš teica, ka atbrauks pats pakaļ viņiem uz Latgali. Atbrauca cits cilvēks. Labi, viņu es pazinu, bet viņš [Ainārs] solīja, ka atpakaļ pats atvedīs bērnus. Tomēr viņus atveda cits cilvēks, bija alkohola smaka. Es viņam zvanīju un teicu, ka tas iet ārpus visiem rāmjiem. Es teicu, ka tas nav normāli, ka bērni nav čemodāni. Viņš man pateica, ka viņam ir kāzu ceļojums, lai lieku viņam mieru,” nolaidībā pret bērniem Aināru vaino Jeļena.

Pēc tam, kad aizliedza dēliem satikties ar Aināru, kā stāsta Jeļena viņš, ”cilvēks, kurš ir svešinieks, pat nav nodefinējis sevi kā apgādnieku, lai, manuprāt, izbēgtu no alimentu maksāšanas”, centies ar bērniem tikties slepus, par ko sieviete izteica nepatiku.

Tāpat, kā stāsta Jeļena, Ainārs esot rīkojis skandālus citu, tai skaitā, sievietes tuvinieku acu priekšā. ”Viņa ierašanās arī beidzās ar policijas piesaistīšanu. Viņš man draudēja, ka atņems man bērnus un panāks, lai ieliek mani “psihenē”. Par ko? Par to, ka es gribu bērniem tikai labu?” retoriski vaicā Jeļena.

”Tādu cilvēku dēļ cieš tikai bērni! Viņš negrib uzņemties atbildību. Nevar vienkārši pārgulēt, uztaisīt bērnu un dzīvot bez atbildības! Septiņus, astoņus gadus es viņam teicu, lai noformē sevi kā apgādnieku vismaz savam bērnam, bet vienmēr bija kaut kādas atrunas,” turpina Jeļena.

Vīrietis uzsāk tiesvedību, grib tikties ar bērniem

Šogad Ainārs uzsācis tiesvedību, pieprasa saskarsmes tiesības ar diviem jaunākajiem dēliem, no kuriem vienu radījis pats. Vīrietis pieprasa līdzvērtīgas saskarsmes tiesības. ”Bez Tabu” Aināru satiek Iecavā.

”Gribu, lai ļauj satikties ar bērniem laika izteiksmē pusi uz pusi. Mums ir tēva un dēlu attiecības. Ja viņa saka, ka es pavadīju maz laika ar bērniem, tā būs maldinoša informācija,” teic Ainārs.

Taujāts, kāpēc daudzus gadus izvairījies no apgādnieka statusa, vai tas saistīts ar izvairīšanos no uzturlīdzekļu maksāšanas, Ainārs teic, ka alimentus esot maksājis.

Jeļena gan saka, ka tas, ko Ainārs sauc par alimentiem, esot maksājumi par automašīnu pēc tās pārdošanas. Sieviete teic, ka Ainārs esot pārdevis viņas automašīnu, naudu esot savācis, vēlāk nopircis savu spēkratu.

Ainārs apgalvo, ka spētu uzturēt bērnus, jo esot pastāvīgi ienākumi no sava privātā auto servisa, tāpat dzīvo mājā ar visu nepieciešamo. Vīrietis tagad, tiesvedības laikā, tiekoties ar ”Bez Tabu” komandu noliedz visus sievietes pārmetumus.

”Mans dēls no manis atsvešinās. Vienreiz stāvēja malā un vispār nerunāja ar mani. Viņš raudādams man teica, ka mamma [Jeļena] aizliedza ar mani runāt. Piesolīja baseinu, dažādas atrakcijas. Man tas viss ierakstīts audio ierakstos. Man ir visi pierādījumi,” stāsta Ainārs.

Ainārs sūdzējies Viļānu Bāriņtiesā par Jeļenas iespējamo emocionālo vardarbību pret bērniem, jo sieviete, kā stāsta Ainārs, noskaņojot bērnus pret viņu. Viļānu Bāriņtiesā atsakās komentēt situāciju par un ap ģimeni, tomēr informē, ka izmeklēšanā atklātais nodots tiesai.

Jeļena ir kareivīgi noskaņota nepadoties un, kā pati saka, neatdot bērnus tam, kurš par viņiem nav rūpējies: ”Viņi būs mani! Es savus bērniņus nevienam neatdošu! Es vēlu, lai, dod Dievs, viņam [Aināram] un viņa tagadējai sievai būtu savi bērniņi. Es uzskatu, ka viņam jārimstas! Tas, ko viņš dara, nav labi. Lai ļauj mums dzīvot saskanīgā ģimenē. Vēlu viņam visu to labāko!”

Ainārs teic, ka piekritis beidzot veikt paternitātes testu un nokārtot formalitātes, lai pierādītu, ka viens no bērniem ir viņa.

”Pašlaik viņa saka, ka bērniem esmu svešs cilvēks. Būs paternitātes tiesa, kur tiks pierādīts, ka viņš ir mans dēls. Kas notiks tālāk? Uz šo jautājumu viņa nevar atbildēt,” teic Ainārs.

Taujāts, vai patiesi bērnus no kāzām vedis šoferis alkohola reibumā, Ainārs atbild, ka iedzeršana bijusi iepriekšējā dienā, nākamajā simboliski iedzēruši šampanieti.

Zemāk piedāvājam noskatīties, ko par šo situāciju saka juriste Ieva Brante:

Foto