Uzklūp bez vainas vainīgajam! “Cityparks” ignorē šofera sūdzību un PTAC aizliegumu iekasēt “uzpūstos” sodus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Vīrietis novieto citai personai piederošu automašīnu ”Cityparks” apsaimniekotā stāvlaukumā Rīgā, bet nereģistrē valsts reģistrācijas numuru, kā to pieprasa stāvlaukuma lietošanas noteikumi. ”Cityparks” izraksta sodu automašīnas īpašniekam. Faktiskais pārkāpējs piesakās kā vainīgais, tomēr ”Cityparks” to neņem vērā un uzrīda parāda piedzinējus bez vainas vainīgajam automašīnas īpašniekam. Patērētājtiesību aizsardzības centrs (PTAC) kritizē ”Cityparks” komercpraksi un atgādina, ka šis stāvlaukumu apsaimniekotājs vispār nav tiesīgs izrakstīt sodus, kamēr nav mainījis stāvlaukumu lietošanas noteikumus.

Pērnā gada oktobrī Dāvis brauca ar dzīvesbiedres tēvam piederošu automašīnu, ko novietoja stāvlaukumā pie veikala Rīgā. Vīrietis aizmirsa reģistrēt spēkrata valsts reģistrācijas numuru, kā to pieprasa ”Cityparks” lietošanas noteikumi. Kontrolieris izrakstīja 35 eiro soda kvīti automašīnas īpašniekam – dzīvesbiedres tēvam.

Piesakās kā vainīgais, “Cityparks” to ignorē

Ievērojot instrukciju, Dāvis sazinājās ar ”Cityparks” un pieteicās kā vainīgais, un gaidīja, kad tiks apstiprināts viņa kā vainīgā statuss. Pēc trim mēnešiem notika acīmredzamais neticamais: par nesamaksātu sodu uzrīdīti parādpiedzinēji no ”Julianus Inkasso Latvija” Dāvja dzīvesbiedres tēvam.

”Tajā pašā dienā sazinājos ar ”Cityparks”. Viņi pārbaudīja sistēmā un teica, ka redz iepriekš sūtīto e-pasta vēstuli. Teica, ka notikusi kļūme un ka tajā pašā dienā nosūtīs informāciju parādpiedzinējiem ”Julianus Inkasso Latvija”,” stāsta Dāvis.

”Julianus Inkasso Latvija” “Bez Tabu’ norāda, ka parāda piedziņa no automašīnas īpašnieka ir pamatota, jo neesot saņēmuši ziņu no ”Cityparks” par parādnieka nomaiņu.

”Cityparks Latvija” vadītājs Māris Priednieks norāda, ka šāda situācija nebūtu izveidojusies, ja faktiskais stāvlaukuma lietošanas noteikumu pārkāpējs būtu apmaksājis sodu laikā, ja atzīst pārkāpumu.

Dāvis norāda, ka vēlējies sagaidīt apstiprinājumu no ”Cityparks”, neesot uzreiz varējis samaksāt sodu objektīvu iemeslu dēļ, kā arī bijis gatavs, ka parāda piedziņa tiks vērsta pret viņu, nevis pret automašīnas īpašnieku.

Dāvis

Cilvēki baidās no parādnieka statusa. Cilvēks, kuram soda kvīts izrakstīta [dzīvesbiedres tēvs], kad saņēma paziņojumu [no parādpiedzinējiem], saprata, ka ir ļoti liela problēma. Viņš baidās no šādām situācijām. Lūdza man to atrisināt.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Ieva Baldiņa-Brūklīte norāda, ka stāvlaukuma apsaimniekotājs nav reaģējis pareizi: ””Cityparks” situācija bija jārisina un jāatsauc konkrētais parāds no automašīnas īpašnieka, un jāvēršas pret automašīnas lietotāju. Ir saprotams sašutums, jo automašīnas īpašniekam, ja ir parādnieku sarakstā, var rasties problēmas, piemēram, uzņemties kredītsaistības.”

Uz to ”Cityparks Latvija” vadītājs Priednieks atbild šādi: ”Mēs lūdzam norādīt pierādījumus, ka konkrētais cilvēks ir braucis. Šajā gadījumā pierādījumi varētu būt automašīnas īpašnieka rakstveida apliecinājums, ka viņš bija iedevis automašīnu. Citos gadījumos kā pierādījums var būt nomas līgums. Tādus pierādījumus lūdzam, lai nenorādītu kaimiņu vai, kā tas ir gadījies, Ušakovu. Vēlāk tiek ierosinātas krimināllietas par personību zādzībām.”

Dāvis stāsta, ka papildu pierādījumi sarunās ar ”Cityparks” pārstāvjiem netika lūgti, tāpat viņš norādījis visu nepieciešamo kontaktinformāciju, lai ar viņu būtu iespējams sazināties nepieciešamības gadījumā. Tāpat, kā atkārto Dāvis, ”Cityparks” pārstāvji esot teikuši, ka nodos informāciju parādpiedzinējiem.

PTAC bargi sodījis stāvlaukumu apsaimniekotāju un liek mainīt noteikumus, bet “Cityparks” to ignorē

Pagājušā gada nogalē PTAC piemēroja 50 tūkstošu eiro sodu SIA ”Cityparks Latvija”, apgalvojot, ka uzņēmuma komercprakse esot negodīga.

PTAC vēršanos pret ”Cityparks Latvija” pamato ar šādiem argumentiem:

– patērētājiem tiek piedāvāti un piemēroti netaisnīgi līguma noteikumi par nesamērīgu un netaisnīgu līgumsodu, proti, tādu līgumsodu, kura apmērs neatbilst likumā noteiktajiem ierobežojumiem;

– netiek nodrošināta patērētāju interesēm atbilstoša sūdzību izskatīšana pēc būtības;

– netiek nodrošināts pietiekams laiks iepazīties ar līguma noteikumiem un izpildīt tajos paredzētās darbības.

PTAC informācija sodītajiem

Foto: PTAC sagatavota informācija

PTAC: “Cityparks” nedrīkst iekasēt nesamērīgos sodus, tie jāatceļ

PTAC norāda, ka ”Cityparks Latvija” nedrīkst iekasēt sodus, ja nemaina stāvlaukumu lietošanas noteikumus.

”Cityparks Latvija” vadītājs Priednieks PTAC lēmumu sauc par prettiesisku un informē, ka uzņēmums vērsies tiesā, lai pārsūdzētu lēmumu.

PTAC pārstāve Baldiņa-Brūklīte norāda, ka vēršanās tiesā nenozīmē, ka ”Cityparks Latvija” var nepildīt lēmumu. ”Mēs būsim spiesti rīkoties un uzsākt administratīvā akta piespiedu izpildes procesu.”

PTAC brīdinājis autostāvvietu operatoru SIA “Cityparks Latvija” par iespējamu naudas sodu līdz 10 000 eiro apmērā, ja uzņēmums nesāks pildīt tam noteiktos pienākumus.

Lasi vēl