Uzbāzīgi krāpnieki no latvietes izspiež 6000 eiro, Valsts policijā par sievieti pasmejas

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

116 komentāri

Amanda decembrī sociālā tīkla platformā “Facebook” atsaucās sarakstei ar Eimonu Ahmedu. Vārds pa vārdam, un pavisam drīz sarakste pārcēlās uz “WhatsApp”. Ahmeds esot ASV dzīvojošs Īrijas pilsonis, kuram nu Turcijā nelikumīgi atņemta pase un nepieciešams no valsts izkļūt.

Amandas vārds ir mainīts, lai pasargātu sievietes identitāti, taču tas ir zināms raidījuma redakcijai.

Sieviete atklāj, ka ar vīrieti regulāri sarakstījusies, kā arī sazvanījusies. To esot darījusi, lai praktizētu savas angļu valodas zināšanas. Sarakstes laikā abas puses apmainījušās ar dažādu informāciju, arī fotoattēliem.

Eimons Ahmeds sācis sievieti šantažēt un norādījis, ka publiski sievieti pazemos. To viņš bija iecerējis darīt, publicējot Amandas nosūtītos attēlus, kas esot profesionāli apstrādāti.

Tāpat sarakstes partneris draudējis nodarīt miesas bojājumus arī Amandas meitām, norādot, ka uzspridzinās Amandas automašīnu, kad viņa tur iekāps ar abiem bērniem.

Amanda
Cietusi no krāpniekiem

Šantāžas un draudu ietekmē no marta līdz maija beigām esmu samaksājusi aptuveni 6 000 eiro. Šantāžas un draudēšanas ir dažādas, tiek sūtītas sarunas, fotogrāfijas. Ja nemaksāšu naudu, tad sola to visu pārsūtīt maniem draugiem, darba kolēģiem. Kad es viņu nobloķēju, man sāka rakstīt uz e-pastu, arī uz darba e-pastu. E-pastā raksta, ka uzspridzinās mašīnu, ja nepārskaitīšu 500 eiro.

Amandai nācās iegādāties dāvanu kartes pasaulē populārā spēļu platformā ”Steam”. Tā tas turpinājās līdz brīdim, kad Amanda personu bloķējusi. Tas gan ļaundarus neapturēja. Viņi sāka komunicēt ar Amandas vecāko meitu, kā arī rakstīja dažādiem Amandas draugiem, darba kolēģiem.

Amanda
cietusi no krāpniekiem

Zvanīju policijai, tur par mani pasmējās un pateica, ka tāpat neko nevarot iesākt. Es tik un tā uzrakstīju iesniegumu. Ja policija šim būtu uzreiz pieslēgusies, būtu iespējams iegūt plašu informāciju par šiem krāpniekiem, tomēr likumsargi to nedara. Latvijā šādi upuri vispār nav pasargāti – nekur nav publicēti šādu krāpnieku numuri, netiek aprakstīts, kā pareizāk rīkoties. Nav iespējams saņemt nekāda veida palīdzību.

Amanda vērsusies pie raidījuma “Bez Tabu”, lai norādītu, ka Latvijas iedzīvotāji, kuri nonākuši šādā situācijā, ir nepasargāti un viņiem nav iespējams saņemt palīdzību. Kopš iesnieguma uzrakstīšanas pagājušas pāris nedēļas, taču neviens likumsargs Amandai pat nav piezvanījis.

Valsts policijā uzsver, ka: ”Sievietei pa pastu ir nosūtīts pieprasījums, ka ir nepieciešama papildu informācija.” Prevencijas nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics norāda, katru gadu desmitiem Latvijas iedzīvotāju nonāk līdzīgās situācijās, arī no viņiem tiek izspiesti vairāki tūkstoši eiro. Līdz ko krāpnieki sajūt, ka ir iespējams iegūt naudu, viņi darīs visu iespējamo, lai turpinātu iesākto.

Andis Rinkevics
Valsts policijas Prevencijas nodaļas priekšnieks

Nebūtu lietderīgi veidot sarakstu ar informāciju, kā sevi identificē krāpnieki. Viņi regulāri maina numurus, profilus. Krāpnieks ir ļoti labi ar personu iepazinies, zina visas vājās vietas un ir ļoti labi sagatavoti, lai šīs vājās vietas izmantotu. Lielākajā gadījumu daļā, kad sapratīs, ka naudas līdzekļus vairs neizdosies iegūt, viņi jūs liks mierā. Ja tie ir krāpnieki no kādas trešās pasaules valsts, tad ir minimāla iespēja, ka viņi var fiziski ietekmēt jūs, vai kādu jūsu radinieku.

Visticamāk, ka šīs darbības veic noziedzīga grupa kādā trešajā pasaules valstī, piemēram, Indijā. Valsts policijas spēkos nav šos cilvēkus sodīt, kā arī esot nelietderīgi izlikt, tā teikt, ēsmas.

Ja esat uzsākuši saraksti ar nepazīstamu cilvēku, pavisam vienkārši var pārbaudīt šā cilvēka fotoattēlu izcelsmi. To var izdarīt, uzspiežot uz attēla ar labo peles taustiņu, tad izvēlēties iespēju meklēt attēlu “Google”.

Pārbaudot Amandai sūtītos attēlus, izrādās, ka izmantoti kāda slavena brazīliešu mediķa un raidījumu vadītāja attēli. Mediķa Fernando Gomesa Pinto attēli arī iepriekš ir izmantoti krāpnieciskos nolūkos. Viņa “Facebook” profilā var atrast daudz un dažādus labas kvalitātes attēlus, ko iecienījuši arī krāpnieki.

”Drošāka interneta centra” vadītāja norāda, ka par savām sarakstēm ar krāpniekiem jāziņo attiecīgu platformu administrācijai. ”Noteikti jāziņo sociālo tīklu administrācijai, viņi redzēs saraksti, līdz ar to var nobloķēt kontu. Protams, ka var uztaisīt vēl vienu kontu, bet, ja arī par to un vēl trešo kontu tiks ziņots, beigās sociālo tīklu administrācija var bloķēt iespēju izveidot jaunu kontu viņu portālā,” raidījumam norāda organizācijas vadītāja Maija Katkovska.

Jo vairākas personas ziņos par viltus un krāpnieku profiliem, jo ātrāk tas pievērsīs portālu administrācijas uzmanību.

116 komentāri