Urnu ar pīšļiem izskalo kā atkritumu! Atradums Carnikavas pludmalē satrauc; savādā apbedīšanā saskata necieņu pret mirušo

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

16 komentāri

Veicot pludmales uzkopšanu, Carnikavas novada pašvaldības darbinieki liedagā uzgājuši no jūras izskalotu, melnā maisā ievietotu urnu ar mirušā pīšļiem. Noskaidrojot aizgājēja tuviniekus, viņi atklājuši, ka pildījuši nelaiķa vēlēšanos pēc nāves tikt izkaisītam. Acīmredzami, tuviniekiem misējies, jo urnu nav atvēruši un pelnus nav izkaisījuši, bet gan trauku ar saturu iesvieduši ūdenstilpē, kas vēlāk kā atkritums izskalots krastā. Carnikavas novada pašvaldības policija informē, ka salīdzinoši neilgā laikā tās puses jūras krastā izskalota jau kārtējā urna ar pīšļiem. Kārtībsargi aicina izturēties cieņpilni pret aizgājējiem un viņu pavadīšanu aizsaulē.

Par atradumu Carnikavas liedagā stāsta Carnikavas novada pašvaldības policijas priekšnieks Gints Dzirkalis.

Gints Dzirkalis
Carnikavas novada pašvaldības policijas priekšnieks

Melnā celofāna maisiņā ievietota urna, kurai virsū iegravēts mirušā personas kods. Urnā bija saturs. Noskaidrojās, ka urna ar pelniem izsniegta krematorijā.

Pēc mirušā datiem uz kapsulas, kurā iebērti pīšļi, izdevies noskaidrot nelaiķa tuviniekus, kuri atklājuši, ka pildījuši aizgājēja vēlmi pīšļiem tikt palaistiem peldē jūrā, stāsta Dzirkalis. Tiesa, urna nav atvērta un saturs nav izkaisīts, bet gan peldējumā palaists trauks, ievietots maisā. Vēlāk izskalota krastā, urna sākotnēji šķitusi kā atkritums, kādus pludmales uzkopēji bieži uzlasa no smiltīm. Kāds cits maisu ar visu urnu varēja izmest atkritumu konteinerā, bēdīgo scenāriju klāsta Carnikavas novada galvenais kārtībsargs Dzirkalis. Viņš tuvinieku rīcībā saskata necieņu pret mirušo. Carnikavas novada pašvaldības policija par atradumu un savu sašutumu pastāstījusi savā sociālā tīkla “Facebook” kontā, aicinot cieņpilni atvadīties no aizgājējiem.

Gints Dzirkalis
Carnikavas novada pašvaldības policijas priekšnieks

Vēršamies pie iedzīvotājiem, cilvēkiem, kuri pavada savus tuvos pēdējā gaitā, aicinot izturēties pret šo procesu ar pilnu atbildību! Šie pasākumi jāveic korekti, tas ir nopietns process. Parasti urnas apglabā kapos, citi pelnus no urnām izkaisa, savukārt urnu novieto zināmā, sev vēlamā vietā.

Dzirkalis aicina arī kremēšanas pakalpojuma sniedzējus, izsniedzot pīšļus tuviniekiem, atgādināt par piedienīgu atvadīšanos no aizgājējiem.

Gints Dzirkalis
Carnikavas novada pašvaldības policijas priekšnieks

Neilgā laika posmā esam atraduši četras, piecas urnas. Urnas pie mums ieskalo no Latvijas lielajām upēm. Cilvēki tās mēģinājuši apglabāt upēs, bet tās atskalotas uz Carnikavas un Saulkrastu liedagiem. Kā zināms, upes tek uz jūru. Rietumu vējos urnas lēnā garā ar zemūdens straumēm tiek atnestas uz mūsu pusi.

Nesakārtotie pašmāju noteikumi un vāciešu kārtība

Latvijā nelaiķu kremēšana gūst aizvien lielāku popularitāti, informē Latvijas Apbedītāju asociācijas vadītājs Edmunds Štreihfelds. Lai gan normatīvie akti strikti reglamentē kremēšanas pakalpojumu sniedzēju darbu, tai skaitā pīšļos pārvērsto mirušo uzkaiti, pelnu ievietošanu kapsulā (pēc to var ievietot dekoratīvā, glītākā urnā), uz kuras jānorāda nelaiķa dati, nav striktu noteikumu tam, kā jārīkojas ar urnām un pīšļiem tiem, kuriem tās izsniedz, ar nožēlu pauž Štreihfelds. Viņš norāda, ka citās valstīs, piemēram, Vācijā gan ir padomāts, lai tur Carnikavas gadījumam līdzīgas situācijas nenotiktu.

Edmunds Štreihfelds
Latvijas Apbedītāju asociācijas vadītājs

Vācijā šādas darbības nav pieļaujamas. Tur urnai ar pelniem jābūt apglabātai vai nu kapsētā, konkrētā adresē, vai, gadījumā ja cilvēki vēlas jūras apbedījumu, tur tas tiek darīts jūrā noteiktās koordinātēs ar platuma un garuma grādiem. Šie dati tiek ierakstīti speciālā apliecībā, ko izsniedz piederīgajiem.

Vācijā kremē pat 60 procentu aizgājēju, un jūras apbedījumos izmantotās urnas darinātas no videi draudzīgiem, izirstošiem materiāliem, stāsta Štreihfelds.

Edmunds Štreihfelds
Latvijas Apbedītāju asociācijas vadītājs

Tur urnas neizsniedz piederīgajiem. Nekādā gadījumā! Vācijā to izsniedz apbedīšanas birojam, kas, būdama juridiska persona, garantē apbedīšanu konkrētā vietā. Vēlāk atsūta urnas apbedīšanas apliecinājumu.

16 komentāri