”Tur neciešami smird pēc hlora un sūdiem!” Ulbrokas peldbaseina apmeklētāji sūdzas par peldētavu

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

2 komentāri

Ir patīkami apzināties, ka ārpus Rīgas ir pagasti, kuri rūpējas par savu iedzīvotāju labklājību. Piemēram, Stopiņi. Tur jau daudzus gadus darbojas baseins, kuru apmeklē gan skolēni, gan citi interesenti. Bet kā jau ierasts, var gadīties, ka kādā medus mucā tiek ielieta darvas karote.

”Rakstu jums, jo esmu satraukts par notiekošo Ulbrokas baseinā. Ir aizdomas, ka tiek pārsniegts ūdens attīrīšanai izmantotais hlora daudzums.

Telpās smaka tāda, ka elpu rauj ciet, pēc peldes sūrst acis, ir gļotādu iekaisums. Papildus tam, nesen pagrabā bija problēmas ar kanalizāciju, baseinā smirdēja kā tualetē. Vai tas ir pieļaujams?”

Ulbrokas baseins atrodas tieši blakus vidusskolai. Tas te funkcionē jau 11 gadus. Pieprasījums pēc peldētprasmju uzlabošanas vai veselības uzturēšanu ir liels, katru vakaru te apgrozās daudz cilvēku. Kad tur ierodas Bez Tabu, baseinā neviena nav.

Dodamies uz blakus esošo skolu. Tās direktors palīdz sazināties ar peldēšanas iestādes vadītāju. Parunājamies arī ar skolēniem. Tie sakās, ka nekādu problēmu nav, pēc hlora peldētavā smaržo, bet neesot tā, ka elpu rauj ciet. Pa tam lāgam ir atbraukusi baseina direktore Aelita Veipa.

Ieejot peldēšanas nodarbību telpā, jūtams, ka nāsīs iecērtas hlora smaka. Sākotnēji tā liekas nepanesama, bet, minūtēm ritot, to vairs nejūt. Direktore atrāda ūdens attīrīšanas iekārtas un pastāsta, ka hlora dozēšanu veic datorsistēma, ar spaiņiem to neviens nenes.

”Mēs katru mēnesi nododam analīzes, un tās ir ļoti labas. Mums nekad nav bijuši aizrādījumi. Mēs paši neko nevaram ne pieliet, ne atliet.”

Direktores skaidrojums, kamdēļ vakaros hlora smaka jūtama stiprāk, ir, ka tad te ir daudz cilvēku, tvaiku ir vairāk. Jā, baseinā ar laiku būtu jāmaina ventilācijas sistēma.

Pie šāda secinājuma nonākts, jo kopš ēkas uzbūvēšanas kapitālais remonts nav veikts. Bez Tabu sazinās ar Veselības inspekciju. Tur uzzinām, ka visu šo gadu laikā nav bijusi neviena sūdzība.

”Baseina īpašnieks nodrošina nātrija hlora līmeņa pārbaudi trīs reizes dienā. Norma ir no 0,2 līdz 1 miligramam litrā, šajā dotajā baseinā tā vidēji ir ap 0,6, un tas atbilst normai.”

Veselības inspekcijā saka, ka visos baseinos ir automatizēta sistēma, hlora pārdozēšana nav iespējama. Bet ir teiciens, ka reizi gadā pat slotas kāts var izšaut. Ja pieļaujamā hlora daudzums tiktu pārsniegs reizes desmit, tad telpās vienkārši nevarētu ieiet.

Ja tomēr kādam tas izdotos, tad iekaisums noteikti būs. Alerģiskas reakcijas, kuras kaut kādā veidā būs jākompensē ar terapiju.

Bet tā nav vienīgā nebūšana, par kuru sūkstās apmeklētāji. Pirms kāda laika peldētāji jutuši, ka baseinā pamatīgi smird pēc kanalizācijas. Peldētavas vadītāja apstiprina, ka tāda problēma bijusi. Problēma tāda, ka projektējot kanalizāciju, kāds kaut ko nav pareizi uzprojektējis.

Pa retam gadās, ka vējš kanalizācijas smaku caur caurulēm dzen atpakaļ ēkā. Veselības inspekcijā noskaidrojuši, ka tādi gadījumi ir ļoti reti, apdraudējuma apmeklētāju veselībai nav. Nav zināms, cik ilgā laikā tiks rasts risinājums, lai periodisko diskomfortu novērstu. Peldbaseina vadītāja sakās, ka to centīsies atrisināt pēc iespējas ātrāk.