Tukumnieki sit trauksmes zvanos! Viņiem ir aizdomas, ka uzņēmums ”Tukuma piens” Slocenes upē iepludina neattīrītus notekūdeņus

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

0 Komentāru

Pilsētas iedzīvotāji pamanījuši, ka pēdējo pāris nedēļu laikā dienas pievakarē no piena pārstrādes uzņēmuma teritorijas izplatās pamatīga smirdoņa, ka elpu rauj ciet. Ņemot vērā, ka jau iepriekš cauri pilsētai tekošajā Slocenes upē bijušas ekoloģiskas katastrofas, apkaimes ļaudis vairs nevēlas pieļaut upes izmiršanu.

2015. gads. Tiek konstatēts, ka gan Slocenes upē, gan Šlokenbekas ezerā masveidā iet bojā zivis, no ezera izsmeļ četras tonnas beigtu zivju. Notiek izmeklēšana, tiesa un par vainīgo tiek pasludināts SIA ”Tukuma ūdens”, kura neattīrītie notekūdeņi iepludināti upē.

2017. gads. Jau atkal upē atrod beigtas zivis. Salīdzinājumā ar 2015. gadu to skaits nav tik liels, četrdesmit zivis, bet fakts ir un paliek fakts. Pērnajā gadā to bojāeju izraisīja nepareiza upes gultnes tīrīšana.

Abi pagātnes notikumi pilsētas iedzīvotājiem, kuri pamana ikvakara smirdēšanu, liek uzdot jautājumu par to, kas notiek piena pārstrādes uzņēmumā un vai no tā teritorijas pa kluso upē netiek nopludināti neattīrīti notekūdeņi. Gar uzņēmumu tekošā Slocenes upe savus ūdeņu tālāk nes cauri privātmājām, kuras atrodas Durbes pils apkaimē, tālāk ieplūst jau pieminētajā Šlokenbekas ezerā.

Skatītāja e-pasts

”Smirdoņa no “Tukuma piena” teritorijas ir jūtama katru vakaru. Nav saprotams, kas tur notiek, jo atbildes nav nekādas. Arī Valsts vides dienests nekādi nereaģē. Vai rūpnīcā viss ir likumīgi?”

Ielā sastaptie un “Bez Tabu” uzrunātie Tukuma iedzīvotāji apstiprina, ka smirdoņa ir. Arī viņi norāda, ka visvairāk tā jūtama upes ielejā. Pirms doties uz uzņēmumu, nolemjam izstaigāt Slocenes upes krastu. Ir redzams, ka no piena pārstrādes uzņēmuma teritorijas puses pie upes izvadītas vairākas caurules, bet neko smirdīgu no tām ārā tekam nemanām. Upes ūdens ir mazliet duļķains, bet tas, visticamāk, ir dabisks process, arī ūdenī esošās pīles neizrāda nekādu nepatiku pret plunčāšanos ūdenī.

Kad sastopam uzņēmuma pārstāvjus, kuri mūs uzreiz ved iekšā teritorijā, viņi uzreiz bez jebkādām atrunām atzīst, ka ir pie vainas pilsētas gaisa gandēšanā. Tā iemesls ir jaunizbūvētās notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas. Pēc ražošanas procesiem visas iekārtas tiek mazgātas, līdz šim visi aplikumi, tauki un citi pārpalikumi tika pludināti uz pilsētas attīrīšanām. Uzņēmuma uzstādītās iekārtas savākšot aptuveni 70% no visiem ražošanas procesa pārpalikumiem, tos pārstrādājot dūņās. Iekārtas vēl tiekot testētas.

Aivars Lazdovskis
“Tukuma piens” tehniskais direktors

”Problēma ir tajā, ka pašreiz iekārtas tiek ieslēgtas, izslēgtas. Ja tās darbotos bez apstājas, šāda smakošana nebūtu. Viss ierīkotais mums ir jaunums un attiecīgi ir jāpieregulē. Mēs atvainojamies iedzīvotājiem.”

Atklājas, ka Valsts vides dienesta Ventspils reģionālās pārvaldes vides sargi oktobrī ir apsekojuši rūpnīcas un tās apkaimes teritoriju.

Anna Adamsone
Valsts vides dienesta pārstāve

”Īsti pārkāpuma nav. Ieregulēšanas procesā tā var gadīties, ka kaut kas līdz galam nenostrādā. Piesārņojums dabā nenonāk, un vismaz tajā laikā, kad apkaimes teritoriju apsekoja inspektors, smaku intensitāte nebija tik intensīva.”

Uzņēmuma pārstāvis sola, ka novembra laikā visas iekārtas sāks strādāt kā pienākas un sola, ka uzņēmums darīs visu, lai turpmāk negandētu pilsētas gaisa kvalitāti.

Foto

0 Komentāru