Tracis Stabu ielā: kaujas, šauj, vaino īpašuma bojāšanā! Nīderlandietis Elans uz kara takas ar jaunbūves saimniekiem kaimiņos

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

15 komentāri

Nīderlandes izcelsmes rīdzinieks Elans, kuram pieder daudzdzīvokļu nams Rīgā, Stabu ielā 102, ceļ traci par jaunceltnes būvniecības darbiem tieši līdzās viņa mājai, krietni senākam namam. Elans, uzrādot daudzas plaisas, vaino jaunos kaimiņus viņa īpašuma bojāšanā. Konflikta risināšanā puses pamatīgi iekarsušas: uzbrukušas viena otrai, savulaik pat lietots šaujamierocis.

Elans “Bez Tabu” komandu izveda tūrē pa sev piederošā daudzdzīvokļu nama koplietošanas telpām un atsevišķiem dzīvokļiem, norādot uz daudzām plaisām. Viņš apgalvo, ka tās “dzimušas” līdz ar jaunceltnes būvniecības uzsākšanu līdzās viņa nama sienai.

Elans
Stabu ielas 102. nama īpašnieks

Vairums bojājumu ir dzīvokļos, kuru sienas piekļaujas Stabu ielas 100. namam (jaunbūvei). Šis kamīns kustējās. Būvdarbu, vibrāciju dēļ istabās griesti ir saplaisājuši. Tāpat redzat šeit. Šis gabals nokrita, kad šajā dzīvoklī gulēja īrnieks. Arī citviet ir plaisas. Būvdarbi netika saskaņoti ar mani. Pirms tiem neviens neieradās pārbaudīt šīs mājas stāvokli. Ieradās tikai, kad sākās būvdarbi. Plaisas radušās būvniecības laikā. Būvējot stāvu pa stāvam, attiecīgajā stāvā parādījās plaisas, sāka krist apmetums. Ierodoties Būvvaldei un tās jaunās mājas saimniekiem, viņi apskata un teic, ka tas nav būvdarbu dēļ, ka kaut kas neesot kārtībā ar manu namu, bet – kā izskaidrot to, ka neskaitāmas plaisas parādījušās tieši būvdarbu laikā?

Elans aplēsis, ka bojājumu novēršanai nepieciešami aptuveni 20 tūkstoši eiro, par kuriem ir apņēmības pilns cīnīties arī tiesā.

Jaunā projekta attīstītājs Stabu ielā 100 ir “Baltic Investment Group”, kura kontaktpersona pa tālruni “Bez Tabu” komandai pauda viedokli, ka Elana pārmetumi ir nevietā.

jaunā projekta attīstītāja pārstāve

Jūs redzējāt to ēku vispār? Ēka stāv kā grausts. Tur vienkārši nav nekādas ēkas. Vajadzētu pārbaudīt, kā tur cilvēki dzīvo. Tas cilvēks [Elans] vienkārši grib, lai viņam samaksā kaut kādu naudu par viņa graustu. Tām plaisām ir jau 20 gadu. Viņš tur nav taisījis remontu. Tur bija Būvvaldes pārstāvji, lika marķierus. Nekādu jaunu plaisu nav. Viņam tikai vajadzīga nauda.

“Bez Tabu” lūdza skaidrojumu arī Rīgas pilsētas Būvvaldē.

Edgars Butāns
Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis

Uzsākoties būvdarbiem Stabu ielā 100, blakus esošajā [Elana] mājā uz fasādes esošajām mikroplaisām uzstādīja markas, lai monitorētu plaisu iespējamo attīstību ilgtermiņā. Pēc marku uzstādīšanas 2018. gada sākumā neilgi pēc tam šīs markas tika norautas nost. Ja runājam par [Elanam piederošās] ēkas iekštelpām, tad īpašnieks ilgstoši nenodrošināja piekļuvi telpām, kā rezultātā markas iekštelpās uz esošajām plaisām tika uzstādītas tikai pusgadu pēc būvdarbu uzsākšanas. ja runājam par pēcāku iekštelpu plaisu mērījumu nolasīšanu, joprojām īpašnieks turpināja nenodrošināt piekļuvi iekštelpām, kā rezultātā mērījumus ekspertiem izdevās nolasīt tikai gadu pēc šo marku uzstādīšanas, proti, 2019. gada vidū.

Foto: EKRĀNUZŅĒNUMS

Būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns informē, ka, lai gan nolasīti novēloti, mērījumu rezultāti neliecinot, ka plaisas progresējot, no kā varot izdarīt secinājumu, ka plaisas nav radušās būvdarbu laikā.

Edgars Butāns
Rīgas pilsētas Būvvaldes pārstāvis

Nevar apgalvot, ka namā plaisas radušās būvdarbu dēļ. Lai konstatētu, vai plaisas radušās būvdarbu rezultātā, jāvērtē esošās plaisas, to progresēšanu. Tomēr, kā jau minēju, uzliekot markas uz esošajām plaisām, novērojām, ka plaisas nepalielinājās. Tātad tās bijušas jau iepriekš. Protams, ņemot vērā, ka ilgstoši netika nodrošināta piekļuve iekštelpām, var spekulēt ar šo apgalvojumu un teikt, ka, iespējams, kaut kas radies būvdarbu laikā, tomēr šis apgalvojums nav pierādāms. Ja īpašnieks [Elans] būtu laikus ielaidis ekspertus telpās un atļāvis veikt mērījumus, varētu spriest objektīvi. Grausta statuss šai ēkai nav. Būvvaldes rīcībā ir eksperta atzinums par ēkas tehnisko stāvokli. Ja mēs runājam par konstrukcijām, eksperts, izvērtējot to noturību, secinājis, ka konstrukcijas ir drošas. Var runāt par citiem elementiem, kas tiešā veidā neietekmē ēkas drošību. Piemēram, konstatēts, ka tek jumts, jo ir caurs. Tas vien liecina par to, ka pats īpašnieks ēku nav uzturējis pienācīgā stāvoklī. Ja runa ir par kopējo drošību, ēka ir droša un ekspluatējama.

Tver pēc šaujamā

Elans “Bez Tabu” komandai demonstrēja mobilajā telefonā paša iemūžinātu spraigu situāciju, kurā redzams, ka Elans aizrāda kaimiņiem par rosību ar viņa īpašuma žogu. Elans norāda, ka tā esot traucējusi kaimiņiem, tāpēc viņi to esot vēlējušies demontēt. Aiz žoga esošie Elana šķūnīši arī kaimiņiem esot traucējuši, tāpēc arī no tiem kaimiņi esot vēlējušies atbrīvoties.

Elans
Stabu ielas 102. nama īpašnieks

Viņi vēlējās nojaukt manu sētu. Viņi ieradās ar instrumentiem, lai to nojauktu. Es protestēju, pēc kā viņi nolēma man uzbrukt. Pārlēkt pāri sētai un uzbrukt.

Video liecībā dzirdama vārdu apmaiņa, pēc kā kaimiņu īpašuma pārstāvis iemūžināts pārlecam pāri sētai un skrienam Elana virzienā. Uz tuvošanos pret kaimiņu īpašuma pārstāvi Elans lietoja gāzes ieroci, tomēr, kā apgalvo Elans, pat tas neesot kavējis kaimiņu nodarīt Elanam miesas bojājumus.

Elans
Stabu ielas 102. nama īpašnieks

Viņš nogrūda mani zemē, atradās man virsū, tad viņš aizgāja.

Jaunceltnes projekta attīstītāju pārstāve zina par šo incidentu, tāpēc komentēja to raidījumam “Bez Tabu”.
jaunā projekta attīstītāja pārstāve

Redzējāt tos šķūņus? Piedāvāja viņam nojaukt un uzlikt jaunus. Vismaz kaut ko jaunu. Viņš atteicās, teica, ka vajadzīga nauda. Tad, kad viņš pats izprovocēja to, apsaukāja, pazemoja, tad neizturēja nervi.

Valsts policijas (VP) Latgales priekšpilsētas iecirkņa Kārtības policijas priekšnieks Egils Ezis informē, ka “abas puses dara likumpārkāpumus, kā rezultātā pie mums uzsākti kriminālprocesi un administratīvās lietvedības”.

VP pārstāvis Ezis informē, ka Elanu sodīja administratīvajā lietā par gāzes ieroča nelikumīgu uzglabāšanu un lietošanu. Tiesa, vēlāk Elans lēmumu  pārsūdzēja VP Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldē, kur, izvērtējot administratīvo materiālu, tika konstatēts, ka amatpersonas pieļāvušas būtiskus pārkāpumus, veicot administratīvo lietvedību. Par to disciplināri sodīja divus likumsargus.

Pret Elanu ierosināts kriminālprocess par būvnieku inventāra bojāšanu un nezināmas vielas lietošanu. Savukārt kaimiņu kontā ir administratīvā lietvedība par uzbrukumu Elanam, nodarot miesas bojājumus. Šajā lietā nozīmēja medicīnisko ekspertīzi, ir tapis atzinums, drīzumā šajā lietā VP pieņems lēmumu, informē VP pārstāvis Ezis.

15 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Ārzemēs vakcinēti latvieši norāda uz iespējamu nepilnību vakcinācijas datos

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

Trīs bērnu mamma: Dzemdēt bija vieglāk nekā slimot ar Covid!

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

Vai arī mājsēdes laikā tiek iekasēta mācību maksa privātajos bērnudārzos?