Topošo policistu pedagogs apgalvo: seksuāli izmantotiem bērniem “patīk tas, ko ar viņiem dara”

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

36 komentāri

Pedagoģe un, kā pati saka, kādreizējā bērnunama un bāriņtiesas darbiniece sociālajā tīklā publiski apgalvo, ka nepilngadīgām meitenēm, kuras seksuāli izmantotas, “patīk tas, ko ar viņām dara”. Šāds apgalvojums satrauc ne vien citus sociālā tīkla lietotājus, bet arī izglītības kvalitātes uzraugus un speciālistus, kuri ikdienā palīdz bērniem, kuri cietuši no vardarbības.

Jūnijā vairāki mediji publicējuši rakstu par noziegumu pret bērnu, proti, par to, ka vīrietis vairākkārt seksuāli izmantojis savu mazgadīgo meitu. Rakstos informē, ka “vīrietis savu pameitu netiklās darbībās iesaistījis vairākas reizes gada laikā. Tas iesācies, kad meitene vēl bijusi mazgadīga. Pašreizējā informācija liecina, ka vīrietis aizticis meitenes intīmās zonas, kā arī mudinājis viņu pašai sevi glāstīt patēva klātbūtnē.”

Sociālā tīklā “Facebook.com” pārpublicētā raksta komentāru sadaļā identificējama sieviete pauž šokējušo viedokli: “Muļķības! Pietiekami ilgi strādāju gan bāriņtiesā, gan bērnunamā – parasti tām meitenēm patika tas, ko ar viņām dara.”

Policistu “parauga” nepieļaujamie izteikumi par bērnu seksuālo izmantošanu

Citus sociālā tīkla lietotājus šāds ieraksts sadusmo, daudzi aicina saukt pie atbildības arī komentāra autori. Bez Tabu uzzina, ka kundzei ir pedagoga izglītība, jau teju 10 gadus ir lektore Valsts policijas koledžā, topošajiem policistiem māca valodas.

Ar pieredzējušo pedagoģi Bez Tabu sazinās ar grūtībām. Viņa informē, ka atrodas ārpus Latvijas robežām, ar to komunikācija pārtrūkst, tāpēc neizdodas noskaidrot, vai pedagoģes apgalvojums par bērnu simpātijām pret viņiem pašiem vērstu seksuālu vardarbību ir vai nav balstīta pētījumos vai statistikā.

Eksperte: Šim pedagogam nav ne mazākās izpratnes

Kritiska par pedagoģes izteikumiem ir centra “Dardedze” komunikācijas daļas vadītāja Laila Balode, kura ikdienā palīdz bērniem, kuriem nodarīts pāri.

“Tiem cilvēkiem, kuri atļaujas tādā veidā komentēt, pietrūkst elementāru zināšanu par to, kas ir seksuāla vardarbība. Kādā veidā tā izpaužas, kā uzvedas bērni, kuri cietuši no seksuālas vardarbības. Šobrīd mūsu valstī pastāvošā kārtība paredz, ka ikvienam pedagogam jāapgūst 40 stundu kurss bērnu tiesību aizsardzībā. Šajā kursā ir pietiekami liela loma tieši dažādiem vardarbības veidiem, riska faktoriem, sekām un pazīmēm.”

Centra “Dardedze” pārstāve L. Balode skaidro, ka pēc seksuālas vardarbības bērns nereti vairs nespēj nevienam uzticēties, turpmāk izjūt bailes veidot attiecības un izvairās kontaktēties ar pretējo dzimumu. Neuzticība rodas, jo 80-90 procentos seksuālas izmantošanas gadījumos varmāka ir bērnam pazīstama persona. “Uzticības mandāts ir zaudēts,” stāsta L. Balode. Tāpat novērojama arī cita galējība – seksuāli izmantotas meitenes pēcāk var būt ļoti neizvēlīgas partneru izvēlē.

Pedagoģe vairs nemācīs topošos policistus

Valsts policijas koledžas lektorei izglītības iestādes vadība pieprasījusi sniegt paskaidrojumus, pēc kā ar pedagoģi pārtrauktas darba tiesiskās attiecības, tāpat lūgts izdzēst sociālā tīkla kontu. Turpina Valsts policijas koledžas direktora vietnieks Māris Riekstiņš:

“To rakstot, viņa centās runāt par dzīves pieredzi, kas nekādi nav pierādāma ar statistiku un pētījumiem. Pedagogs saprata, ka turpmāk nav cienīgs kaut ko mācīt topošajiem likumsargiem. Saprata, ka nevar radīt ar savu piemēru pozitīvu tēlu.”

Tāpat koledžas vadības pārstāvis M. Riekstiņš informē, ka pēc šī gadījuma tiks uzraudzītas ne vien amatpersonu, bet arī darbinieku (pasniedzēju) izpausmes sociālajos tīklos, kā arī pārbaudīs informāciju par pedagogu sodāmībām.

Jāatzīmē, ka šī nav pirmā reize, kad konkrētā pedagoģe izpaudusies sociālajos tīklos. Bez Tabu izpēta arī citas viņas publiskās izpausmes: rakstam par aizbraukušo tautiešu atgriešanos Latvijā pievienots komentārs, kurā sieviete sauc šos cilvēkus par “nodevējiem” un aicina “nodevējiem aizliegt atgriezties Latvijā”; tāpat reiz pavairots antisemītisks video.

“Pedagogam jābūt kā autoritātei, no kā bērni un jaunieši mācās. Uz pedagoga darbībām jāskatās daudz stingrāk,” par pedagogu izpausmēm internetā izsakās Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvis Juris Zīvarts.

Foto

TOP komentāri

 • Linda Grisle
  +5 +5 0

  Linda Grisle

  Pilnig nojugusies sieviete.vieninieka kamera iemest ,lai padoma ko runa.varbut pati ir sutinere.
 • Dita Skopeca
  +5 +5 0

  Dita Skopeca

  Jā un cilvēkiem patīk būt apzagtiem,apkrāptiem un visiem citiem ap..., jo ma jo,ej ārstēties du.. patīk....kur var tādus vārdus ņemt mutē un vēl publiskot....kauna nav. Es parasti necepos un komentārus nerakstu,bet šis jau nu ir pāri visam
 • Agris
  +4 +4 0

  Agris

  Kārtējo reizi pierādās, ka Latvija ir brīnumu zeme, viss ir iepējams, mentāli slims cilvēks ir sniedzis neapšaubāmi labus pedagoga pakalpojumus, bail iedomāties ar ko viņa nodarbojās bērnunamā.... WOW

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl