“To pārdzeroties, miruši mūsu draugi!” Ziedoņdārza “saimnieki” atklājuši jaunu apreibinošo dziru un terorizē rīdziniekus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

9 komentāri

Alkohola lietošana, skaļa uzdzīve, kaušanās, urinēšana pie mājas sienas un kokiem, gulēšana uz soliņiem, piemēslošana – šādu skatu visbiežāk vakara un nakts stundās rīdzinieki novēro nesen rekonstruētajā Ziedoņdārzā, kur ”saimnieko” bezpajumtnieki. Cilvēki bez noteiktas dzīvesvietas tur vairumā dzer odekolonu un kosmētisko spirtu.

Teju tikko rekonstruētajā Ziedoņdārzā Rīgā vasaras saules starus ķer vecāki ar bērniem, dzīvnieku mīļi ar suņiem, atpūtnieki. Arī bezpajumtnieki, kuri, grādīgās dziras nogurdināti atlaižas zālītē, sēžot uz soliņiem, tukšo šķidruma taru. Dažam saules brālim kļūst tik slikti, ka atbrauc policija, ātrā palīdzība. Apkaimē dzīvojošie gadiem noraugās uz neoficiālo parka saimnieku izdarībām.

Cita rīdziniece Liena stāsta, ka bezpajumtnieki mazgājas Ziedoņdārza strūklakā, kur nākamajā dienā plunčājas bērni. Kā stāsta sieviete, aukstā laikā agrāk bezpajumtnieki pārvākušies uz parka sabiedriskajām tualetēm, kur gulējuši, ēduši, pat nodevušies mīlas priekiem.

”Pēc tam tā tualete ir, kāda ir. Kā lai tur pēc tam ieiet, piemēram, mātes ar maziem bērniem?” retoriski vaicā Liena. Tāpat viņa uztraucas par dažkārt uzietajām šļircēm Ziedoņdārza zālājā.

Arī Ziedoņdārza ikrīta uzkopējs apliecina, ka katru rītu vāc uzdzīves vietās atstāto drazu.

Bez Tabu” novēro kādu kompāniju, kura jau agrā rīta stundā malko nezināmas izcelsmes šķidrumu. Vakarā, pēc 12 stundām, šī pati kompānija atrodas turpat.

Vairāki rīdzinieki stāsta, ka parka ”saimnieki” pārsvarā dzer odekolonu un kosmētisko spirtu, kas jo īpaši tīkams publikai. Šie lētie apreibinošie šķidrumi nopērkami turpat aiz stūra, diennakts veikalā. Kā stāsta rīdziniece Vineta, tieši kosmētiskais spirts jeb sejas mazgāšanas līdzeklis ir visa ļaunuma sakne.

”Kā [veikalā] sāka parādīties šie līdzekļi, tā arī ”bomži” sāka tos pirkt. Viņš [veikala saimnieks] zina, ka tos pērk “bomži”, tāpēc iepērk tos paletēm. Tam līdzeklim ir ļoti labs noiets, jo lēts. Tā viņi tos ”bomžus” piedzirda, bet mums jācieš,” teic Vineta.

Vineta un Liena stāsta, ka parkā regulāri piestāj arī ātrā palīdzība un policija, kas glābj pārdzērušos ļaudis.

Diennakts veikalā odekoloni un kosmētiskā spirta pudelītes novietotas pa tvērienam, pie kases. To cenas ir amplitūdā no 80 centiem līdz nedaudz vairāk nekā vienam eiro. Veikala apsargs stāsta, ka apreibušo publiku cenšas nelaist pāri veikala slieksnim, pieņem pasūtījumu, paņem naudu un preci nogādā aiz durvīm. Veikala pārdevēja nemaz nekautrējas atzīt, ka šos smaržūdeņus veikalā iepērk, lai apmierinātu bezpajumtnieku un ne to turīgāko alkoholiķu intereses.

”To daudz dzer. Baigi pieprasīts. [Sajauc] ar limonādi, sulu. Noiets labs. Nu, 60 grādi. Stiprāks nekā šņabis. Viņi mirst no tā. Ļoti daudzi. Policija bija, ļoti daudzi. Viņiem vienalga. Iepērkam, jo pieprasīta prece, policija te bija, bet neko nevar izdarīt, jo tā ir kosmētika,” stāsta veikala pārdevēja.

”Bez Tabu” novēro, ka veikalu pēc lētā šķidruma apciemo daudzi apreibuši vīrieši.

Sarunas ar vienu no viņiem fragments:

Nav naudas, tāpēc mēs to dzeram.

Nav bail nomirt, to dzerot?

Ir.

Bet dzerat…

Jā.

Nav kāds ”kolēģis” nomiris no šī?

Divi ”kolēģi”, bet tad jādzer lielos daudzumos. Saprotiet, es to dzeru, bet normas robežās. Man pat nav ”pohu”. Es to šķaidu. Vajag just mēru. Ja nejūti, tad viss!Bet es tev neiesaku.

 

Kā policija cīnās ar uzdzīvotājiem Ziedoņdārzā? Uzzini video, kas apskatāms zemāk.

Foto

9 komentāri