“Tirgo arī pie skolām!” Aizliegtā zelējamā tabaka vilina bērnus; pārdevēji atrod robu likumā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

”Valmierā skolēnu vidū izplatījusies zelējamā tabaka”, ”Rīgā atrod nelegālu zelējamās tabakas ražotni”, ”Igaunijā pieaug bērnu saindēšanās ar zelējamo tabaku” – šādi un citi virsraksti par zelējamo tabaku lasāmi interneta ziņu lentē. Zelējamo tabaku, ko Latvijā tirgot ir aizliegts, iecienījuši pašmāju jaunieši. Specializētie veikali, rodot robu likumā, Latvijā tirgo ko līdzīgu aizliegtajai zelējamai tabakai, noskaidro ”Bez Tabu”.

Lai gan Latvijā zelējamo tabaku aizliegts tirgot un lietot, ja persona nav sasniegusi 18 gadu vecumu, kā arī aizliegts to nodot nepilngadīgajiem, internetā atrodamas publikācijas, kurās brīdina par pašmāju pusaudžu aizraušanos ar ”aizliegto augli”.

“Aizliegtais auglis” garšo arī pusaudžiem

Portāls ”Jauns.lv” raksta: ”Latvijas tīņu vidū jau labu laiku pazīstams [zelējamā tabaka] ”Snus”. Pavasarī trauksmi cēla vairāki Valmieras vecāki, jo viņu bērni stāstīja, ka zelējamā tabaka bez problēmām ir dabūjama pilsētas skolās. [..] Valmieras skolas bērnu vecāki bija ne pa jokam satraukušies par zelējamās tabakas izplatību pusaudžu vidū. Viņi stāstīja, ka pie skolām tā tiek tirgota un izplatīta, un to pamēģinājuši pat 12 gadus veci bērni.”

Tāpat arī mediķi Igaunijā brīdina: pēdējā gada laikā pusaudžu vidū popularitāti ieguvusī zelējamā ir kaitīga narkotiska viela, kas jauniešus nākotnē pamudinās smēķēt tradicionālās cigaretes, un šie produkti nav nemaz tik nekaitīgi, kā tiek reklamēts. Igaunijas laikraksts ”Postimees” vēsta, ka Igaunijā pēdējā pusgada laikā divas reizes palielinājušies satraukto vecāku signāli par ”Snus” popularitāti bērnu vidū. Piemēram, kāda māte, liekot bērnu gulēt, viņam aiz vaiga atradusi zelējamās tabakas pikuci. Vecāko klašu skolēni pēc ”Snus” sakošļāšanas sakošļāto tabakas maisiņu nevis izmet atkritumu spainī, bet gan izkaltē un pārdod jaunāko klašu skolasbiedriem.

Policijas guvums

Valsts policijā (VP) informē par guvumu tā dēvētajās točkās, kur kopā ar nelegālo alkoholu un cigaretēm konfiscēta arī zelējamā tabaka. Tāpat Latvijā atklāta nelegāla zelējamās tabakas ražotne.

Valsts policija

2018. gada oktobrī VP angārā vienā no Rīgas mikrorajoniem konstatēja speciāli aprīkotas telpas tabakas ražošanai. Apskates laikā tika konstatēts, ka tur ražota apritē aizliegtā zelējamā tabaka. Policisti angārā konstatēja un atsavināja 20 000 bundžiņu ar zelējamo tabaku, 100 litru nezināmas izcelsmes alkohola, 45 litrus nikotīna, ķimikālijas un automatizētas ražošanas iekārtas. Saistībā ar notikušo tika uzsākts kriminālprocess un aizturētas četras personas. Savukārt šā gada aprīlī VP Zemgales reģiona pārvaldes likumsargi aizturēja piecu personu grupu par akcizēto preču nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu un realizāciju lielā apmērā. Policisti veica četras sankcionētas kratīšanas – Aizkrauklē, Jēkabpilī un Lielvārdē. Kopumā policisti atsavināja 1,4 miljonus cigarešu, kas bija marķētas ar Tadžikistānas un Baltkrievijas Republikas akcīzes markām. Papildus tam, kratīšanu laikā izņemts 37 000 bundžiņu ar zelējamo tabaku, 86 patronas un 3,5 litri nelegālā alkohola.

Risks – nopietns

Par tabakas zelēšanas kaitīgumu brīdina Alvils Krams, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Pneimonoloģijas galvenais speciālists.

Alvils Krams
RAKUS Pneimonoloģijas galvenais speciālists

Pirmkārt, runa ir par atkarību. Otrkārt, varētu būt runa par ietekmi uz gļotādu, kancerogēnu iedarbību. Tāpat nikotīns iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu. Zelējamās tabakas lietošana paaugstina kuņģa, iespējams, arī aizkuņģa dziedzera vēža risku.

Tā kā zelējamā tabaka legālā ceļā Latvijā nav iegādājama, to mēdz pasūtīt internetā, informē Lidostas muitas kontrolpunkta maiņas vadītājs Emīls Kolbergs. Tomēr pasta sūtījumā saņemt tabakas izstrādājumus ir aizliegts. Lidostas muitas kontrolpunktā šogad aizturēti 18 sūtījumi, kuros uz Latviju atceļojusi zelējamā tabaka.

Emīls Kolbergs
Lidostas muitas kontrolpunkta maiņas vadītājs

Ja cilvēks pats ved, viņš drīkst ievest tikpat, cik tabakas izstrādājumus, bet saņemt pasta sūtījumā nav atļauts, jo tabakas izstrādājumus nedrīkst iegādāties ar distances līgumu. Mēs šādus sūtījumus aizturam un nosūtām uz Nodokļu kontroles pārvaldi, kas ierosina administratīvo lietu un parasti soda personu, kura tos saņem.

Tirgotāji izmanto robu likumā – pārdod ko līdzīgu; Veselības ministrija kaļ rīcības plānu

”Bez Tabu” pārliecinās, ka Latvijā pavisam legāli nopērkams kas līdzīgs zelējamās tabakas maisiņiem. Atraduši robu likumā, tirgoņi specializētajos veikalos tirgo maisiņus, kuros aizvien ir nikotīns, bet nav tabakas. Tā aizvietota ar citu sastāvu – dažnedažādām garšām, piemēram, kafijas un rabarberu. Tā kā tajā nav tabakas, aizliegums uz šo preci neattiecas. Veikalos ”Bez Tabu” interesējas par nikotīna maisiņu lietošanu; to, kāda ir saprātīga deva; vai ir iespējama nikotīna pārdozēšana. Vienā veikalā atbild: ”Nav ierobežojumu. Ja vienā dienā šo visu [kārbu] izkošļā, nepaliks slikti. Ir tādi, kuriem paciņa dienā iziet.”

Tikmēr citā veikalā skaidro: ”Atkarīgs no tā, vai tu lieto nikotīnu. Ja nelieto, tad apreibsi. Ja esi smēķētājs, nikotīna lietotājs, tad ne. Devas tāpat kā cigaretēm. Kāds pīpē vienu, divas cigaretes, cits – 10, divas paciņas. Katrs pats izdomā, cik viņam ko vajag.”

Tomēr ārsts Krams brīdina arī par kaitīgo nikotīna ietekmi.

Alvils Krams
RAKUS Pneimonoloģijas galvenais speciālists

Nikotīns ir viela ar augstāku atkarības izraisīšanas potenciālu nekā heroīns, kokaīns u.c. Nikotīns pusaudžiem, bērniem kalpo kā ieejas vārti uz smēķēšanu. Cīņa pret smēķēšanu ir bērnu un pusaudžu dvēselēm. Pasaulē ir tūkstošiem saindēšanās gadījumu ar nikotīnu. Nikotīns ir indīgs.”Veselības ministrijā informē, ka seko līdzi jaunumiem, ar kuriem nāk klajā industrija. Tiekot vētīts, vai un kā ierobežot zelējamo nikotīna spilventiņu apriti.

Veselības ministrijā informē, ka seko līdzi jaunumiem, ar kuriem nāk klajā industrija. Tiekot vētīts, vai un kā ierobežot zelējamo nikotīna spilventiņu apriti.

Portālā ”Manabalss.lv” pirms trim gadiem uzsākta parakstu vākšana ar mērķi panākt zelējamās tabakas izplatīšanu Latvijā. Tiesa, iniciatīvai nav daudz atbalstītāju: trīs gadu laikā savākti vien 132 paraksti. Turpinājumā zelējamās tabakas aizstāvju viedoklis.

zelējamās tabakas aizstāvju viedokļa fragments

Tā saucamais “Snus” ir lielisks veids, kā aizvietot cigaretes, un tam salīdzinoši ir savi plusi. Milzīga daļa sportistu izvēlās lietot zelējamo tabaku, nekā smēķēt. Tas varētu rast risinājumu pasīvo smēķētāju problēmām. [..] Šobrīd Latvijā zelējamās tabakas pieprasījums ir milzīgs!