Tiesnese stūrē teju triju promiļu “pālī”! Skandāls ap Aizkraukles tiesnesi, kas apkaunoja Temīdu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

“Bez Tabu” 20 gadu laikā neskaitāmas reizes stāstījis par bezatbildīgu sēšanos pie stūres alkohola reibumā, kas apdraud ne vien dzērājšoferi, bet arī citus satiksmes dalībniekus. Raidījums izgaismojis arī valsts un pašvaldību augstu amatpersonu bezatbildību. 2018. gada nogalē “Bez Tabu” stāstīja par Zemgales rajona tiesas Aizkraukles nodaļas tiesnesi Ivetu Silicku, kura bija pieķerta pie stūres teju triju promiļu reibumā. Līdzcilvēkiem un citiem tiesnešiem šķita, ka šāds grēks Temīdas kalpam nav piedodams. Pēc tam, kad par bezatbildību pavēstīja “Bez Tabu”, Silicku atcēla no amata, bet izpalika citi bargie sodi, ko piemēro “parastajam mirstīgajam” – autovadītāja apliecības atņemšana uz vairākiem gadiem, bargs naudas sods un vairākas diennaktis aiz restēm -, jo tiesnešus sargā īpaša imunitāte.

2018. gada nogalē raidījums vēstīja, ka tā gada novembrī Pierīgā likumsargi pieķēra tiesnesi Silicku braucam 2,9 promiļu reibumā. “Trubiņā” viņa atteicās pūst, tāpēc tika nogādāta slimnīcā analīžu veikšanai.

Kad “Bez Tabu” komanda ieradās Zemgales rajona tiesas Aizkraukles nodaļā, Silicka ieslēdzās savā kabinetā, tomēr žurnālistiem atjautīgā veidā izdevās tajā iekļūt, par ko Silicka bija ļoti pārsteigta. Silicka nevēlājās ielaisties sarunās ar žurnālistiem, bet vēlāk, kad žurnālists norādīja, ka pārstāv sabiedrības intereses un ziņo par augstas amatpersonas pārkāpumu, tiesnese kameras objektīvā atzina, ka vizinājās pie stūres pamatīgā alkohola reibumā.

“Parastajam mirstīgajam” par šādu bezatbildību piemērotu ļoti bargu sodu: līdz 1400 eiro naudas sodu, atņemtu transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz četriem gadiem, kā arī tiktu arestēts līdz 15 diennaktīm. Tomēr tiesnešus par administratīvajiem pārkāpumiem netiesā kā ierindas Latvijas iedzīvotājus. Tiesnešus tolaik sargāja administratīvā imunitāte, līdz ar to viņu administratīvos pārkāpumus neizskatīja ierastajā kārtībā, tiesas zālē, bet gan Tiesnešu disciplinārkolēģijā. Lai gan Silickas pārkāpums bija ļoti rupjš un iedragā tiesneša amata prestižu sabiedrībā, administratīvā imunitāte sargāja Silicku – kamēr bija tiesnese, viņai nevarēja atņemt autovadītāja apliecību un piemērot lielo naudas sodu, kas pienāktos jebkuram citam ierindas iedzīvotājam. Tolaik veidojot sižetu par Silickas bezatbildību, vairāki tieslietu eksperti raidījumam pauda uzskatu, ka administratīvā imunitāte, kas sargā tiesnešus, būtu jāatceļ.

Pēc mēneša Silicka vēlreiz “izpelnījās” “Bez Tabu” uzmanību, jo iedzīvotāji ziņoja, ka Silicka Pļaviņās, kur pati dzīvo, iespējams, alkohola reibumā izraisīja avāriju un centās mukt no notikuma vietas. Vairāk par šo lasi šeit.

2019. gada sākumā  Tiesnešu disciplinārkolēģija pieņēma lēmumu rosināt Silickas atcelšanu no amata. Tā gada sākumā toreizējais teslietu ministrs Dzintars Rasnačs Silicku atstādināja no amata, vienlaikus rosinot Tieslietu padomi lemt par tiesnešu administratīvās imunitātes atcelšanu. Vēlāk Saeima, uzklausot Tiesnešu diciplinārkolēģijas rosinājumu, pielika punktu Silickas tiesneses karjerai.

Sākot ar 2020. gada 1. janvāri, Saeimai atbalstot likuma grozījumus,  tika atcelta tiesnešu imunitāte administratīvo pārkāpumu lietās, vienlaikus paredzot, ka tiesnesi par izdarīto administratīvo pārkāpumu varēs saukt arī pie disciplinārās atbildības, ja būs pieņemts lēmums par administratīvā soda piemērošanu.