Tiesnese no apcietinājuma atbrīvo divu cilvēku slepkavībā apsūdzētu vīrieti. Upuru radinieki un prokuratūra šokā

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

15 komentāri

Pirmo slepkavībā apsūdzētā vīrieša upuri policija atrada uz kāda Imantas daudzstāvu nama balkona, kura tas bija gulējis vismaz nedēļu, kamēr slepkava visu to laiku mierīgi saimniekoja dzīvoklī. Otra upura noslepkavošanā varmāka atzinās, jau esot apcietināts. Otra cilvēka līķi policija atrada pēc slepkavas norādēm, apraktu mežā, kur tas atradās kopš 2013. gada.

Pirmstiesas apcietinājumā slepkava, kurš pats atzinies nodarītajā, atradās kopš pērnā gada decembra. Krimināllikums par abiem inkriminējamiem noziegumiem paredz mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu uz laiku no 5 līdz 20 gadiem, bet šī gada aprīļa otrajā pusē Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas tiesnese Vita Vjatere viņu no pirmstiesas apcietinājuma atbrīvo. Par šādu lēmumu šokā ir viena upura brālis.

Radinieks vienam no upuriem

”Tas ir absolūts nonsenss Latvijas tiesu vēsturē. Kurš slepkava vēl šādi ir izlaists brīvībā? Neviens. Visi sēž. Kāda ir garantija, ka viņš neuzbruks vēl kādam? Nekāda!”

Neizprati par tiesneses lēmu pauž arī prokuratūra. Vairāki liecinieki aizdomās turēto esot raksturojuši kā ļoti agresīvu un neiecietīgu pret citiem. Noziegumi pastrādāti alkohola ietekmē. Ir zināms, ka aizturētais vīrietis vairākkārt ir administratīvi sodīts, tostarp par alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu lietošanu sabiedriskās vietās, par sīko huligānismu, par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā. Viņš pats neesot noliedzis, ka alkohola iespaidā mēdzot palikt agresīvs, uzsver prokuratūra. Viņi uzskata, ka tas ir kļūdains, nelikumīgs un secinājumi neatbilst lietas materiāliem.

Jekaterina Kušakova
Prokurore

”Tiesneses lēmums neatbilst Eiropas Cilvēktiesību iedibinātai judikatūrai, jo no Eiropas Cilvēktiesību tiesas judikatūras izriet, ka attaisnojums personas turēšanai nebrīvē līdz tiesas procesam un tiesas procesa laikā var būt gan noziedzīgā nodarījuma smagums, par kuru persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, viņa personība, varbūtība, ka aizdomās turētais vai apsūdzētais izvairīsies no izmeklēšanas un tiesas vai traucēs patiesības noskaidrošanu, arī apdraudot vai ietekmējot krimināllietās liecinošās personas, un citi apstākļi.”

“Bez Tabu” telefoniski sazinās ar tiesnesi Vitu Vjateri. Viņas komentārs ir īss. Spriežot par drošības līdzekļa maiņu, viņa esot guvusi pārliecību, ka vīrietis nožēlo izdarīto, sadarbojas ar policiju, izmeklēšanai netraucēs. Tas, ka pat tuvākie cilvēki viņu raksturojuši kā agresīvu, neko nenozīmē.

Gita Gžibovska
Valsts policijas pārstāve

”Šobrīd personai ir piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis, policijas uzraudzība, kas personai nosaka, ka tai regulāri ir jāatzīmējas policijā, ko persona arī ievēro. Šis drošības līdzeklis tika piemērots nekavējoties, tiklīdz persona tika atbrīvota no ieslodzījuma vietas.”

Papildus policija vīrietim noteikusi aizliegumu izbraukt no valsts un tuvoties noteiktām personām. Tiesneses lēmumu atcelt nevar neviens, pat ne Augstākā tiesa. Atkal apcietināt iespējamo slepkavu var tikai, ja aizdomās turamais pārkāps kādu no piemērotajiem drošības līdzekļiem.

15 komentāri