Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

54 komentāri

Sievieti pārsteidzis redzētais Rūjienas kapsētā – vairākās kapu kopiņās saspraustas “parādzīmes”. No sākuma sieviete nodomājusi, ka tās ir kapuvietas, kuras netiek koptas, bet necilās kartona plāksnes rotā arī skaisti koptas kapuvietas. Viņa noskaidrojusi, ka atzīmētas tās kopiņas, par kurām piederīgie nav samaksājuši gada nodevu.

Skatītāja uzdod retorisku jautājumu – vai tiešām šīs dvēselītes, kas tur atdusas, ir spējīgas samaksāt? Rūjienas pašvaldība cer, ka eņģelīši nolaidīsies ar zelta monētiņām un samaksās?

Skudrītes kapus pašlaik klāj bieza sniega sega, un Bez Tabu skatītājas minētās “parādzīmes” uz baltā fona ir labi pamanāmas. Uz tām norādīts akta numurs, Rūjienas novada pašvaldības kontakttālrunis un gadi, par kuriem nav maksāts.

Aicina ieteikt labāku veidu!

Rūjienas novada pašvaldības Nekustamā īpašuma nodaļas vadītājs Dairis Lācis skaidro, – zīmes uzstādītas galvenokārt tāpēc, lai organizētu kapsētas darbu, un būtu zināms, kas un kur ir apglabāts. Baznīca neesot ar kapu apsaimniekošanu tikusi galā, tai trūcis resursu.

Kapu apsaimniekošanu pārņēmusi Rūjienas novada pašvaldība, izveidoti saistošie noteikumi par nomas līgumiem. Trīsvietīga kapa nomas maksa ir septiņi eiro gadā, par šo naudu tiek apsaimniekota teritorija, izvesti atkritumi utt.

Šobrīd Skudrītes kapos atzīmētas 800 kapuvietas, vairāki cilvēki jau noslēguši nomas līgumus vai no tām atteikušies. Kapuvietas tiks aktētas vēl nākamos trīs gadus, ja nomnieks nepieteiksies, tā tiks izsolīta. Citu variantu, kā brīdināt tuviniekus, domes pārstāvji neredz.

Komentē tiesībsargs!

Izrādās, ka tiesībsarga redzeslokā kapu zemes nomas maksas jautājums jau ir kādu laiku. Esot vētītas situācijas vairākās pašvaldībās.

Tiesībsarga birojs uzskata, ka situācija, ka par kapu zemes nomas parādiem cilvēkus informē, novietojot paziņojuma dēli pie kapu kopas, ir absolūti neētiska un pret jebkādiem morāles standartiem.

Turklāt parādu piedziņai ir izmantojama cita kārtība. Konkrētajā situācijā esot arī pamatotas bažas par pašvaldības iedzīvotāju datu aizskārumu risku. Nav izprotams, kāpēc pašvaldība šādi rīkojas. Tiesībsargs aicinātu izmantot citas metodes kavēto maksājumu atgūšanai.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl