Tiešām citu vārdu nav, ka jāpiešķir Invalīdu iela? Adrešu maiņa sadusmo rīdziniekus

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

50 komentāri

Bez Tabu saņem vēstuli no Valsts tiesu ekspertīžu biroja, kas mudina pievērst uzmanību iespējamām aplamībām adrešu maiņai galvaspilsētā. Pašvaldība pārmetumus noraida, sakot, ka viss rit likumīgi, tikmēr labklājības ministrs un valodas eksperti norāda, ka laiks pielikt punktu vārda ”invalīds” popularizēšanai.

Bez Tabu saņem vēstuli no Valsts tiesu ekspertīžu biroja, kas mudina uzsākt stāsta veidošanu.

Maira Čentoricka
Valsts tiesu ekspertīžu biroja vadītāja

”Labdien! Piedodiet, ka izmantoju Jūsu adresi, bet jau ilgāku laiku nedod mieru ”Invalīdu ielas” epopeja. Jau pirms laba laika masu medijos bija lasāma un klausāma ziņa par personu neapmierinātību ar ielas skaisto un iedvesmojošo nosaukumu ”Invalīdu iela”.

Šobrīd arī Valsts tiesu ekspertīžu birojs ir godam ieguvis šo adresi (vispirms bija Hospitāļu iela, tad Upes ielā un nepagāja ne 3 gadi, ka, lūdzu, … Invalīdu iela. Iespējams, Rīgas dome ir izsmēlusi visu latviešu valodas vārdu krājumus.”

Labklājības ministrija jau ir nosūtījusi vēstuli Rīgas pašvaldībai ar aicinājumu, veicot namu adrešu maiņu, respektēt Latvijas starptautiskās saistības un būt tolerantiem, veicinot cilvēku ar invaliditāti integrāciju un sabiedrības izpratni.

”Man kā labklājības ministram ir nozīmīgi, lai cilvēkiem ar invaliditāti tiktu nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas ar pārējiem sabiedrības locekļiem, neaizskarot viņu cieņu un godu. Respektējot vēsturiskos aspektus ielu nosaukumu došanai, aicinu, veicot turpmāku namu adrešu maiņu, respektēt Latvijas starptautiskās saistības,” paudis Jānis Reirs.

LM skaidro, ka saskaņā ar ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām attiecībā uz personu, kurai ir noteikta invaliditāte, lietojams jēdziens ”persona ar invaliditāti”, aizstājot jēdzienu ”invalīds”.

Tātad secinājums: lai būtu korekts nosaukums, turpmāk adrese ir jāprecizē par ”Personas ar invaliditāti ielu”. Piedodiet par sarkasmu! Varbūt šis stāsts noder par sākumu kādam ”Bez Tabu” sižetam. Ar cieņu!”

Šobrīd plāksnīte pie Valsts tiesu ekspertīžu biroja ieejas vēsta, ka adrese ir Upes iela 1a, bet tā nav tiesa, jo kopš jūlija ēkas adrese ir Invalīdu iela 1, to raidījumam Bez Tabu apstiprina Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu biroja vadītāja Maira Čentoricka: ”Ļoti ilgu laiku, kopš 1880. gada bijām Hospitāļu iela. 2012. gadā kļuvām par Upes ielu, un nu 2017. gadā esam kļuvuši par Invalīdu ielu.”

Un šīs pārmaiņas rada virkni pārpratumu ekspertīžu biroja darbā, kā atklāj biroja vadītāja, joki mijas ar asaru pilniem pārpratumiem: ”Mums jau ir iesaukas invalīdu direktori, invalīdu vadītāji mums ir. Nu jokojam, bet tie joki ir caur asarām. Jo tad, kad es Eiropas starptautiskajai ekspertīžu asociācijai ziņoju, ka mums mainās adrese no Upes ielas uz Invalīdu ielu, tad viņi bija neizpratnē. Viņi prasīja, kas jums nederīga adrese? Es saku nē, tas nozīmē Slimnieku iela… nu nezinu, vai tas ir labskanīgākais nosaukums, ko saglabāt.”

Rīgas pilsētas būvvaldē skaidro, ka šobrīd galvaspilsētā rit adrešu maiņas projekts, kura ietvaros pārmaiņas piedzīvo 10 tūkstoši adrešu.

Ilze Žūka
Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāve

Adrese ēkai jāpiešķir tā, no kuras ir vistuvākā piekļūšana. Un izvērtējot adresi, Adresācijas nodaļas speciālisti secināja, ka šai ēkai vistiešākā piekļuve ir no Invalīdu ielas.

Tātad no likuma burta viedokļa viss ir tieši tā, kā prasa Ministru kabineta noteikumi, bet uz nosaukuma ētisko pusi skatīties mudina valodniece Janīna Kursīte: ”Kad šīs ielas tur radās, tur bija kara hospitālis, līdz ar to tur ir Hospitāļu iela, Ieroču iela, Kazarmu iela un arī Invalīdu iela. Arī Parīzē ir Invalīdu nams, bet tas ir arhitektūras piemineklis un tajā neviens nedzīvo. Bet te ir tā otra puse – vai mūsdienās, kad mēs ļoti jūtīgi uztveram lietas, kā mūs sauc un kā mēs kaut ko saucam, un kur dzīvojam, un kā to sauc, man liekas ir vērts pārskatīt Invalīdu ielas nosaukumu.”

Valsts tiesu medicīnas ekspertīžu biroja vadītāja Maira Čentoricka: ”Ja gribam sakārtot adreses, tad sakārtojam arī nosaukumus. Jo, ja mums ir konvencija par personām ar invaliditāti, tas sauksim pilnā nosaukumā, – Personas ar invaliditāti iela… tiešām?”

Starp citu līdzīgās domās, ka ielas nosaukums neatbilst gadsimtam, kurā dzīvojam, ir arī labklājības ministrs Jānis Reirs: ”Mans viedoklis ir negatīvs, jo 2008. gadā ANO pieņēma lēmumus par to, ka cilvēki, kuriem ir piešķirta invaliditāte ir jāsauc par cilvēks ar invaliditāti nevis invalīds.”

Lai arī ministram nav iespējas ietekmēt ielu nosaukumu maiņu, viņš mudinājis pašvaldību izturēties pret cilvēkiem ar invaliditāti ar cieņu un to paudis vēstulē Rīgas domei, vienlaikus lūdzot pievērst uzmanību Invalīdu ielas nosaukumam: ”Pareizi būtu nepaplašināt māju skaitu Invalīdu ielā un nākotnē pārdēvēt šo ielu.”

Diemžēl būvvaldē nezina, vai pašvaldība ir saņēmusi labklājības ministra vēstuli, piebilstot, ka par ielu nosaukumu maiņu lemj Rīgas domes deputāti.

”Ja priekšlikums tiktu saņemts, Vietvārdu komisijā, kas virza tālāk jautājumus uz Rīgas domi, tad tiktu izskatīts. Taču tajā pašā laikā vēlos uzsvērt, ka ielas nosaukums ir kopš 1885. gada, tātad tas ir vēsturisks nosaukums. Un prakse Rīgā nav tāda, ka pārsaucam ielas tādēļ, ka kāda persona to ir iniciējusi,” paskaidro Ilze Žūka no pilsētas būvvaldes.

Invalīdu un viņu draugu apvienība ”Apeirons”, kura, starp citu, saglabā savā nosaukumā vārdu invalīds, atzīst, ka nav apsprieduši jautājumu par Invalīdu ielu.

Ivars Balodis
”Apeirons” valdes priekšsēdētājs

Liepājā ir Invalīdu iela, Rīgā ir Invalīdu iela…, varbūt paši iedzīvotāji jūtas ne pārāk labi, jo vārdam ”invalīds” laika gaitā ir radusies negatīva pieskaņa. Invalīds, tas ir, nederīgs tiešā tulkojumā no angļu valodas, un arī tie aizstājējvārdi grūti un sarežģīti meklējami arī ikdienā.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl