“Tie pretekļi lien no visurienes!” Kandavas deputāta pārvaldītajā namā cēla misija pārtop nekārtībās?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

12 komentāri

Tā saucamo ģimenes māju Kandavā, ko apsaimnieko Kandavas novada domes deputāta Daiņa Rozenfelda vadītā “Kandavas ģimeņu biedrība”, apsēduši prusaki. Tāpat nama iedzīvotāja tuviniece ziņo par citām likstām, kurus, kā pati uzskata, pārvaldnieks nerisina, savukārt iedzīvotāji par tām saimniekam baidoties sūdzēties.

Bijušās Kandavas slimnīcas ēkā jau vairākus gadus iekārtota tā sauktā ģimenes māja, kurā dzīvo sirmgalvji, ģimenes ar bērniem, trūcīgas un mazturīgas personas. Māju pārvalda “Kandavas ģimenes biedrība”, kuras vienīgais valdes loceklis ir Kandavas novada domes deputāts Dainis Rozenfelds.

Mājā dzīvo aptuveni 50 cilvēku. Par mitināšanos dzīvoklī iedzīvotāji maksā no 70 līdz 100 eiro mēnesī (atkarībā no iedzīvotāju skaita dzīvoklī). Šajā samaksā ietilpst arī īres maksa un norēķini par komunālajiem pakalpojumiem.

Kā stāsta sieviete, kuras māte dzīvo šajā namā, apstākļi mājā esot “briesmīgi”. Stāstot par notiekošo ģimenes mājā, viņa vēlas palikt anonīma, jo baidās par iespējamām represijām pret mammu.

“Tur ir prusaki, peles, kurina vāji. Priekšnieks [Dainis Rozenfelds] saka, ka ārā vēl neesot ziema. Vannasistabās ir sēnīte, ar plikām kājām tur labāk neiet. Es tur savu bērnu negribētu mazgāt. Drausmīgi! Tajā summā, ko iedzīvotāji maksā katru mēnesi, ir iekļauti komunālie pakalpojumi. Māju kurina ar malku.

Bet malku dedzina tik daudz, lai radiatori uzsiltu, tad it kā pietiekot. Rezultātā veci cilvēki slēdz sildītājus. Tad viņš [D. Rozenfelds] nāk rāties, prasot, kāpēc slēdz sildītājus. Draud, ka vispār visu noslēgs,” stāsta sieviete.

Nama iemītnieces radiniece arī stāsta, ka cilvēki baidās pārvaldniekam aizrādīt par nebūšanām, jo tādējādi varot izpelnīties negācijas. “Ja viņam aizrāda, viņš pasaka: “Tad ej prom! Ko tad tu šeit meklē?”,” piebilst sieviete.

Vai viss ir tik slikti?

Bez Tabu komanda ģimenes mājā ierodas ap pulksten 14. Gaiteņos un mitekļos, kuros žurnālistus uzņem iemītnieki, ir vēsi, bet, kā stāsta sastaptie iedzīvotāji, kurināšana todien vēl priekšā, būšot silti. Dažs stāsta, ka arī konkrētajā brīdī viņam esot silti, tomēr iemītnieki saģērbušies džemperos un biezās zeķēs. Šādu apģērba izvēli viņi gan skaidro ar to, ka gados veci cilvēki tā parasti ģērbjas.

Taujāti, vai pārvaldnieks D. Rozenfelds aizliedz lietot sildītājus, iemītnieki teic, ka neaizliedz, tomēr paši apzinās, ka elektrība “jādedzina” ar prātu.

Kopumā koplietošanas telpas – gaiteņi, tualetes, vannasistabas, virtuves – šķiet tīras. Koplietošanās telpās izvietota arī sadzīves tehnika, kas šeit nonākusi no iedzīvotāju iepriekšējām dzīvesvietām, palīdz arī labdarība.

Bēdīgāka aina paveras nama trešā stāva koplietošanas telpās, piemēram, vannasistabā salauzta duškabīne, turpat arī pelējums un, iespējams, arī sēnīte, uz ko norādīja mājas iemītnieces meita. Arī gaiteņi nešķiet tik uzkopti.

“Kurš vēl viņiem palīdzēs?”

Uzzinot par Bez Tabu viesošanos namā, tur ierodas arī D. Rozenfelds, pārvaldnieks un vietējais deputāts vienā personā. Viņš teic, ka par kurināšanu, kārtības uzturēšanu un aprīkojuma saglabāšanu jāgādā pašiem iedzīvotājiem. Informē, ka bēdīgā paskata duškabīne tikšot nomainīta, bet piebilst, ka “veciem cilvēkiem labāk patīk vanna”, tā ir otrajā stāvā.

“Es, deputāts, te darbojos tikai entuziasma vārdā. Es te [bijušajā slimnīcā] esmu piedzimis, tāpat kā simtiem kandavnieku. Mēs te remontējam istabiņas. Darām visu, ko vajag. Ko vēl par 70 eiro var vēlēties? Biedrība no iedzīvotāju naudas neko nepelna,” stāsta D. Rozenfelds.

D. Rozenfelds nenoliedz, ka iesaka iedzīvotājiem piedomāt, lietojot komunālos pakalpojumus, kas esot tikai saprātīgi. Viņš arī piebilst, ka dzīvot šajā mājā vai nē – tā ir katra paša brīva griba.

“Viņi uz šejieni savākti no dažādām pažobelēm, pagrabiem. Kurš vēl slimnīcas ēkā izveidos māju, kurā dzīvot 50 cilvēkiem?” retoriski vaicā D. Rozenfelds.

Pretīgie pretekļi

Iedzīvotājus varen nokaitinājuši prusaki, kas apsēduši māju. Cīņā ar tiem visi ir bezspēcīgi.

“Prusaki negrib līst tajās mājiņās (lamatās). Maitas! Visas malas, visas šķirbas pilnas… Kur tik nelien! Kaut kāds trakums! Pa ūdens krānu nāk augšā. Es spiežu ciet ar lupatu. Maitas! Lieli tādi! Pretekļi!” izmisusi ir iedzīvotāja.

Veselības inspekcijas pārstāvis Normunds Kadiķis stāsta, ko darīt, lai neizveidotos prusakiem labvēlīga vide un kā rīkoties, ja tie jau apsēduši namu: “Ēdienam jābūt nosegtam. Jāievēro tīrība. Prusaki barojas tur, kur palikušas ēdiena paliekas. Jābūt regulārai tīrībai, nedrīkst būt pieejams ūdens un pārtikas produkti. Indes prusaku iznīcināšanai neiedarbojas uz prusaku oliņām. Atkal parādās jauna prusaku paaudze. Atkal viss sākas no sākuma. Vairākkārt jāatkārto dezinsekcija, jo, pat ja to veic profesionāļi, ar vienu reizi var nepietikt.

12 komentāri