“Teica – liks mierā, ja maksāšu, pat ja nav atkritumu!” Skrundenieks uz kara takas par atkritumu apsaimniekošanu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

11 komentāri

Skrundas novada iedzīvotājs nostājies uz atkritumu kara takas ar pašvaldību. Pārmet, ka atkritumu apsaimniekošanas noteikumi ir negodīgi pret iedzīvotājiem, kā arī vaino pašvaldību nepamatotā viņa sodīšanā.

Skrundas novada pašvaldība gadiem ilgi sadarbojas ar atkritumu apsaimniekotāju “Eko Kurzeme”, kas novada teritorijā savāc iedzīvotāju saražotos atkritumus. Nekustamā īpašuma īpašniekam, lietotājam, valdītājam vai apsaimniekotājam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā jāslēdz līgums par katrā nekustamajā īpašumā radīto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ar pašvaldības noteikto sadzīves atkritumu apsaimniekotāju. Par līguma neslēgšanu paredzēts sods.

Ir līgumi, bet vaino, ka nav. Sodi neizpaliek

Līgumus ar “Eko Kurzemi” par iepriekšējo periodu no 2018. līdz 2020. gadam un esošo periodu no 2020. gada noslēdzis arī Skrundas novada iedzīvotājs Raimonds. Abu pušu parakstītos līgumus uzrāda “Bez Tabu” komandai. Vīrieti nepatīkami pārsteigusi pašvaldības vēršanās pret viņu, vainojot, ka nav noslēdzis līgumus. Par līguma neslēgšanu abās saimniecībās iepriekšējā periodā piemēroti divi sodi: 70 un 100 eiro apmērā.

Raimonds
Skrundas novada iedzīvotājs

Man paziņoja, ka neesmu līgumu noslēdzis. Ierados Administratīvajā komisijā, uzrādīju līgumu, kam neviens nepievērsa uzmanību. Man uzlika sodu. Nezinu, ko un kā viņi ir pārbaudījuši. Rodas jautājums: kā viņi strādā?

Raimonds uzskata, ka Skrundas novada pašvaldība viņam šādā veidā atriebjas, jo, kā pats saka, ilgstoši domes vadībai ir kā skabarga pēcpusē: tur roku uz pulsa un uzrauga pašvaldības pārstāvju neizdarības. Tā, piemēram, pērn Raimonds medijiem ziņoja par pašvaldības izpilddirektora kaušanos dzērumā. Tāpat viņa uzstājība rezultājusies invalīdu stāvvietu izbūvē vairākās vietās Skrundā.

Skrundas novada domes pārstāve Iveta Rozenfelde gan noliedz, ka pašvaldība atriebtos Raimondam. Lai gan sākotnēji Raimonds slēdzis līgumu par atkritumu apsaimniekošanu, “Eko Kurzeme” to esot lauzusi, jo nav pildījis saistības, stāsta Rozenfelde.

Iveta Rozenfelde
Skrundas novada domes pārstāve

Noslēdzot līgumu, tu apņemies, ka konkrētu apjomu atkritumu saražo un maksā rēķinus. Ja šīs saistības netiek pildītas, atkritumu apsaimniekotājam SIA “Eko Kurzeme” ir tiesības lauzt līgumu, līdz ar to līgumi tika lauzti. Sākas tas pats aplis: tiek apsekoti īpašumi, mājsaimniecības; ja nav līguma, tiek izteikts brīdinājums, aicina uz Administratīvo komisiju. Tā tas notiek.

Raimonds stāsta, ka viņam pārmests, ka viņš neinteresējoties par atkritumu izvešanas grafiku izveidošanu.

Raimonds
Skrundas novada iedzīvotājs

Tas nav mans pienākums tos sastādīt. Likums prasa, lai ir noslēgts līgums ar atkritumu apsaimniekotāju. Ja viņi nesastāda grafiku, tā nav mana problēma.

Pašvaldība Raimondam pārmet arī līguma nenoslēgšanu par esošo periodu, sākot no šā gada. Iedzīvotājam izsūtīta pavēste, kurā vietvara pieprasa sniegt paskaidrojumus. Raimonds gan arī šo līgumu, abu pušu parakstītu, uzrāda “Bez Tabu” komandai. Skrundas novada pašvaldībā atzīst, – šoreiz gan domnieki kļūdījušies.

Iveta Rozenfelde
Skrundas novada domes pārstāve

21. janvārī pašvaldības policija pieprasīja informāciju SIA “Eko Kurzeme”. Tobrīd sarakstā nebija šo līgumu, līdz ar to pašvaldības policija nosūtīja aicinājumu ierasties un sniegt paskaidrojumus, kāpēc nav noslēgti līgumi. Tagad, atkārtoti pieprasot informāciju, sarakstā mājsaimniecības bija, līdz ar to pašvaldības policija lietvedību izbeidza 21. februārī.

Vai visus atkritumus var sašķirot?

Raimonds gan labprāt neizmantotu “Eko Kurzemes” pakalpojumu, jo norāda, ka ir spējīgs atkritumus šķirot, un par šķirotajiem atkritumiem nav jāmaksā. Iedzīvotājs akcentē, ka nespēj piepildīt “Eko Kurzemes” izsniegto konteineru, bet jāmaksā tāpat, kaut vai par tukšu tvertni.

Raimonds
Skrundas novada iedzīvotājs

Es šķiroju atkritumus, bet pašvaldības policists man pateica, ka līgums jāslēdz neatkarīgi no tā, vai man konteinerā ir ko likt iekšā vai nav. Teica: “Maksā, tad mēs tevi liksim mierā!”. Varbūt kāds teiks: kas tad tie 3 eiro ir par sadzīves atkritumu izvešanu? Es parasti uz to atbildu: ja tas nekas nav, tad atnāc un noliec man to “trīnīti”!

Pretenzijas par atkritumu izvešanas biežumu un maksu par pakalpojumu Skrundas novada pašvaldība aicina adresēt atkritumu apsaimniekotājam “Eko Kurzeme”. Uzņēmuma izpilddirektors Andris Karlsons gan norāda, ka atkritumu izvešanas minimālo biežumu nosaka pašvaldība.
Andris Karlsons
“Eko Kurzeme” izpilddirektors

Pašvaldību noteikumos jāatrod vidusceļš starp minimālo izvešanu un cilvēkiem, kuriem atkritumi tik daudz neveidojas. Tas, ko pašvaldība nosaka kā minimālo, par 80 procentiem parasti tiek izmantots.

Raimonds labprātāk gan maksātu par reāli saražotajiem atkritumiem, tomēr “Eko Kurzeme” nepraktizē atkritumu svēršanu.

Prokuratūra brīdina Skrundas novada pašvaldību

Arī citi Skrundas novada iedzīvotāji sūdzējušies par pašvaldības pieprasījumu slēgt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju un sodīšanu, ja tā nav. Ar iebildumiem par pašvaldības saimniekošanu vērsušies pat Latvijas Republikas Prokuratūrā. Tam gan bijis pretējs efekts: tiesībsargājošā iestāde, izpētot atkritumu apsaimniekošanas problēmas Skrundas novadā, secinājusi, ka pašvaldība ir pat pārāk iecietīga pret iedzīvotājiem.

Ģenerālprokuratūra izteikusi brīdinājumu Skrundas novada pašvaldībai par nepietiekošu uzraudzību atkritumu apsaimniekošanas jomā, pieļaujot situāciju, kad atsevišķām personām ilgstoši nav noslēgti atkritumu apsaimniekošanas līgumi.

Piemēram, konstatēts, ka divām privātpersonām ilgstoši, no 2017. gada 1. janvāra nav noslēgti atkritumu apsaimniekošanas līgumi. Skrundas novada pašvaldības Administratīvajai komisijai, konstatējot administratīvā pārkāpuma sastāvu ir pienākums piemērot personai paredzēto sodu.

Savukārt pēc soda piemērošanas personai ir jādod saprātīgs termiņš, kas būtu nepieciešams atkritumu apsaimniekošanas līguma noslēgšanai, un pēc šī termiņa notecējuma ir jāpārbauda, vai persona ir izpildījusi normatīvo aktu prasības un noslēgusi atkritumu apsaimniekošanas līgumu.

Kā aģentūru LETA informēja Skrundas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Iveta Rozenfelde, jau sākot ar 2017. gadu, Skrundas novada pašvaldības policija ir aktīvi strādājusi, apsekojot mājsaimniecības, veicot skaidrojošo darbu un brīdinot par sekām, ja līgums par atkritumu apsaimniekošanu noteiktā laikā netiek noslēgts.

Pēc Skrundas novada pašvaldības rīcībā esošās informācijas 2017. gada 1. janvārī bija noslēgti 603 atkritumu apsaimniekošanas līgumi, savukārt šā gada 21. janvārī noslēgto līgumu skaits ir sasniedzis 1030.

Rozenfelde skaidroja, ka periodā no 2017. gada tiesā vērsušies septiņi Skrundas novada iedzīvotāji, pieci no viņiem cēluši iebildumus pret pašvaldības policijas noformēto protokolu par atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu.

Savukārt divi iedzīvotāji pieprasīja atlīdzināt viņiem radušos mantisko zaudējumus, personisko un morālo kaitējumu par kopējo summu 11 484 eiro.

Tiesu instance visos procesos lēma par labu Skrundas novada pašvaldībai. Minētās divas personas, kurām līdz šim nav noslēgts atkritumu apsaimniekošanas līgums, tiesu lēmumiem nepiekrita, pārsūdzot tos augstākajās instancēs. Līdz ar to process ievilkās un tiesvedības laikā pašvaldības policija jaunus protokolus nenoformēja, stāstīja Rozenfelde.

Viņa sacīja, ka pašvaldība ņems vērā prokurora ieteikumu, kurā rekomendēts, ka konkrētajā gadījumā saprātīgs termiņš atkritumu apsaimniekošanas līguma noslēgšanai ir divas kalendārās nedēļas.

11 komentāri