“Tavu bērnu onkulis ievilks krūmos!” Rīdzinieces ģimenei draud nezināma sieviete

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

9 komentāri
“Tavu bērnu onkulis ievilks krūmos!” Rīdzinieces ģimenei draud nezināma sieviete

Ķengaraga mikrorajonā, Prūšu ielā, mītošā rīdziniece kopš pavasara visai regulāri saņem draudu zvanus, kuros tiek pieminēta visa sievietes ģimene, tostarp arī mājdzīvnieki.

Dana
baidās atbildēt uz zvaniem

Un zvanītāja minēja, ka mans suns viņai un bērnam traucē gulēt. Un es viņai atbildēju, ka sunim ir jārej, viņam ir jāsargā māja. Es viņam nevaru pavēlēt neriet. Un viņa teica tā, – ja es neizvedīšu suni ārā pastaigāties, viņa manu suni iemidzinās vai arī kaut ko izdarīs ar viņu.

Par anonīmās zvanītājas pirmo mērķi kļūst Prūšu ielas nama četrkājainais iemītnieks Cālis. Lai arī Dana sarunas neieraksta, rīdziniece ļoti labi atceras draudīgās sievietes sacīto.

Tavs stulbais suns pa naktīm gaudo. Traucē man un manam bērnam gulēt. Iemidzini viņu vai izved pastaigā. Suns nedrīkst riet. Ja ne, tad es pati parūpēšos par viņu.

Dana
baidās atbildēt uz zvaniem

Pagāja aptuveni kaut kādi trīs, četri mēneši. Un šī persona – zvanītāja – uzdevās par “Elektrum” darbinieci. Viņa teica, ka mums ir uzlauzts elektrības skapis. Es turpināju sarunu. Es teicu, ka varbūt ir jāziņo policijai. Iestājās klusums, un viņa teica, ka ir aizdomas, ka mēs zogam elektrību.

Tobrīd Dana nojauš, ka zvanītājai ir ļauni nodomi. Un to apliecina arī klausulē dzirdētais.

Es nodedzināšu tavu māju, tavas automašīnas, kas stāv zaļajā zonā. Tavs bērns laukumā lai nerādās. Onkulis ievilks krūmos tavu dēlu. Un tavs suns cietīs.

Dana
baidās atbildēt uz zvaniem

Un pēc tam turpinājās ļoti smieklīgi smiekli, tādi riebīgi. Un pēc tam viņa turpināja smieties, neuzklausīja, ko es viņai saku. Viņa tikai turpina stāstīt. Un viņa pēc tam nometa klausuli.

Zvani atkārtojas arī septembrī

Dana tobrīd vēlas atzvanīt anonīmajai ļaundarei, taču tas nav iespējams, jo zvanītājas numurs uzrādās kā privāts numurs. “Sekoja vēl divi zvani. Tas bija, ja nemaldos, četras, trīs dienas atpakaļ, bet es necēlu vairāk, jo tomēr… Ja es pacelšu to telefonu, kad zvana, es esmu darbā, un uztraukties katru dienu par to, ko morāli iespaido šī sieviete… Nu, es neesmu gatava,” nospriež Dana.

Krīžu un konsultāciju centram “Skalbes” šādi un līdzīgi zvani ir teju vai ikdiena. Centra speciālists arī iesaka, kā rīkoties tamlīdzīgās situācijās.

Raivo Vilcāns
Krīžu un konsultāciju centra ”Skalbes” speciālists

Pašam zvana saņēmējam to draudu reālums nebūtu jāvērtē tādā ziņā, ka tas ir jāvērtē policijai. Jebkādus draudus saņemot, ir obligāti jāvēršas policijā.

Šeit arī sakrīt viss kopā vajāšanai. Respektīvi, vajāšanas parādībai, tādā ziņā, kas ir arī Krimināllikumā atrakstīts, – ja ir vairākkārtēji nevēlami saziņas veidi, izteikti draudi, tad ir pamats baidīties par savu dzīvību. Tad attiecīgi tieši šajā gadījumā vajag vērsties policijā. Un, protams, jā, vajātājiem ir raksturīgi izsekot cilvēku. Skatīties, ar kādu mašīnu brauc, kad brauc, cik ilgi brauc, ko pērk, kad iet uz veikalu. Tas, protams, viss diemžēl arī ir.

Valsts policijas pārstāvis Vladimirs Klaikalts norāda, ka saistībā ar Danas iesniegumu policijai ir uzsākta izmeklēšana. Ja likumsargiem izdosies noskaidrot personu, kura izteica Danai draudus, nāksies sniegt liecību par savu rīcību.

No dialoga vēlams izvairīties

“Skalbes” speciālists vēl uzsver, ka nekādā gadījumā šādās situācijās nevajadzētu uzturēt sarunu ar draudētāju.

Raivo Vilcāns
Krīžu un konsultāciju centra ”Skalbes” speciālists

Noteikti komunikācija nav vēlama tādā ziņā, ka, pirmkārt, tas nes ciešanas pašam zvanu saņēmējam. Ja nav iespējams sarunāt tādā cilvēcīgā valodā, lai tiek pārtrauktas šīs darbības, tad diemžēl ir šī te komunikācija jāpārtrauc un jāvēršas tiesībsargājošajās iestādēs.

Lai arī zvanītāja ir anonīma, Dana pieļauj, ka nezināmā ļaundare atrodas kaut kur tepat līdzās. “Bez Tabu” ierašanās brīdī aprunāties ar kādu no kaimiņiem gan neizdodas.

“Un beigās tie trakie smiekli, tas jau pats par sevi kaut ko liecina. Nezinu, bet tas nav normāli,” uzskata rīdziniece.

Dana paļaujas, ka policijai tomēr izdosies uziet uz pēdām agresīvajai dāmai, lai sauktu draudētāju pie atbildības, pat ja tas ir tikai neveiksmīgs joks.

Līdzīgos gadījumos policija aicina draudu zvanus tomēr ierakstīt ar diktofona vai cita telefona palīdzību, lai būtu vēl konkrētāki pierādījumi.