“Tas nav kvalitatīvi sniegts pakalpojums!” Ventspilniece par zemes nomu saņem rēķinu ar atpakaļejošu datumu

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

5 komentāri

Karīnai īpašums Ventspilī pieder kopš 2019. gada. Kļūstot par tā saimnieci, noslēgusi līgumu ar Valsts nekustamajiem īpašumiem par zemes nomu. Katru ceturksni laikus maksā rēķinus, taču pēdējais no tiem radījis jautājumus.

Vienmēr apmaksājamā summa bijusi līdzīga, taču jūlijā saņēmusi rēķinu, kurā nekustamā īpašuma nodoklim piemērota 21% likme. Lai arī zemi Ventspilī nomā teju gadu, šis bijis pirmais rēķins, kurā zemes nodoklis aplikts ar pievienotās vērtības nodokli.

Karīna
neizpratnē par saņemto rēķinu

Zvanīju Valsts nekustamajiem īpašumiem, viņi paskaidroja, ka 21. maijā saņemta uzziņa no Valsts ieņēmumu dienesta, kurā rakstīts, ka šis ir pakalpojums, kuru būtu jāapliek ar pievienotās vērtības nodokli.

Tomēr vēl lielāks mulsums bijis, saņemot papildu rēķinu jeb pārrēķinu par 2019. gadu, kurā Karīna aicināta samaksāt nesamaksātos nodokļus par laiku, kopš kļuva par īpašuma saimnieci. Karīna vienmēr par Valsts nekustamo īpašumu sniegto pakalpojumu jeb zemes nomu maksā laikus, tāpēc ir nepatīkami pārsteigta, ka pretī saņem rēķinus ar atpakaļejošu datumu.

Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve Daiga Bereza norāda, ka nekādu grozījumu vai izmaiņas par pievienotās vērtības nodokli nav veiktas. Nomas pakalpojuma vērtībā iekļauj visas izmaksas. Arī nekustamā īpašuma nodokli, kuru apliek ar pievienotās vērtības nodokli. Ja pagaidām neskaidru iemeslu dēļ tas nav izdarīts – rēķins ir jālabo.

Savukārt Valsts nekustamie īpašumi atsaucas uz 2019. gada Augstākās tiesas pieņemto spriedumu, ar kuru noteica, ka nekustamā īpašuma nodoklis neesot jāiekļauj nomas pakalpojumā, tāpēc nav apliekams ar pievienotās vērtības nodokli. Pēc šā sprieduma “Valsts nekustamie īpašumi” vērsušies pie Valsts ieņēmumu dienesta, lūdzot skaidrot, vai tas attiecas arī uz citiem gadījumiem.

Saņemta atbilde, ka tas tomēr ir iekļaujams nomas pakalpojumā. Līdz ar to ir apliekams ar nodokli. Normatīvie akti ļauj labot rēķinus, kas izrakstīti ne senāk kā pirms trīs gadiem, un šā brīža informācija liecina, ka tie laboti vismaz 8 tūkstošiem nomnieku.