“Tas ir ļoti bīstami!” Aizdegoties sadales skapim, dzīvokļos nosvilst ierīces; vecie māju elektrotīkli jāmaina ar steigu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

3 komentāri

Daudzdzīvokļu namā Rīgā notiek īssavienojums kāpņutelpas elektrības sadales skapī, kā rezultātā aizdegas vadi un vairākos dzīvokļos ”sadeg” vērtīga elektrotehnika. Dzīvokļu iemītnieki baidās arī par savu drošību. Eksperts brīdina, ka šādi novecojuši un nekārtīgi mājas elektrotīkli var likt par sevi manīt vēl un vēl, sekas tam var būt ļoti nopietnas. Tāpēc aicina apsaimniekotājus, šajā gadījumā ”Rīgas namu pārvaldnieku”, parūpēties par iedzīvotāji drošību. Konkrētā nama pārvaldnieks vēl domā, vai kompensēt iedzīvotājiem skādi.

Rīdzinieki no Īslīces ielas 14. nama vairākiem dzīvokļiem aprīļa darbdienas vakarā bijuši šokēti, konstatējot dārgas elektrotehnikas bojāeju.

Monika
īssavienojuma rezultātā sabojātās tehnikas īpašniece

Skatījos televizoru, izdzirdēju virtuvē blīkšķus. Tādus diezgan skaļus. Ieskrēju virtuvē, ieraudzīju dūmus no plīts puses, smaka bija šausmīga. Atklāti sakot, sākās panika! Sapratu, ka kaut kas ar elektrību. Pāris rozetes izslēdzu, elektrība pazuda arī visā dzīvoklī. Piedūmojums bija arvien lielāks.

Monika pēc redzētā dzīvoklī izsteigusies kāpņu telpā, kur sastapusies ar citu divu kaimiņu dzīvokļu iemītniekiem – arī viņu mitekļos sprakšķējis un bijis piedūmojums. Tovakar piesaistīti arī ugunsdzēsēji, kuri konstatējuši aizdegšanos sadales skapī. Ugunsdzēsēju aizpildītajā aktā par ugunsgrēku rakstīts, ka ”sadales skapī dega vadi 0,2 kvadrātmetru platībā”.

Kā vēlāk noskaidrojās, īssavienojums sabojājis vērtīgu elektrotehniku trijos dzīvokļos, kuru komunikācijas ir bojātajā elektrības skapī. Monikas dzīvoklī nodegusi vairākus simtus eiro vērta plīts virsma un veļas mazgājamā mašīna. Veļasmašīna, kā noskaidro “Bez Tabu”, nodegusi arī kaimiņa dzīvoklī.

Monika
īssavienojuma rezultātā sabojātās tehnikas īpašniece

Bail iedomāties, kas notiktu, ja mēs, iedzīvotāji, nebūtu mājās. Viss dzīvoklis varēja pilnībā izdegt! Kurš par to atbildētu?!

Nodegusi tehnika un bailes par dzīvību un īpašumu. Eksperts iesaka apsaimniekotājiem savest kārtībā elektrotīklu

AS ”Sadales tīkls” pārstāvis Imants Krūmiņš informē, ka pēc iedzīvotāju un “Bez Tabu” lūguma uzņēmuma meistari apsekojuši sadales skapi, secinājumi pēc redzētā nav glaimojoši: nedrošu pieslēgumu un vadu mudžeklis elektrības sadales skapī, kā arī mājas iekšējais elektrotīkls ir nedrošs, nav piemērots mūsdienu situācijai. Tāpat eksperts Krūmiņš atgādina māju apsaimniekotājiem, šajā gadījumā ”Rīgas namu pārvaldniekam”, ka ir pienākums rūpēties par elektrotīklu koplietošanas telpās.

Imants Krūmiņš
AS “Sadales tīkls” pārstāvis

Ņemot vērā, ka šie māju elektrotīkli ir veci, nolietojušies, šādi gadījumi [īssavienojumi] var notikt. Elektroierīču kļūst arvien vairāk. Visai bieži var gadīties, ka ierīces ir pietiekoši jaudīgas, savukārt ēkas elektroinstalācija ir par vāju, lai kalpotu iedzīvotāju ierīču lietošanas paradumiem. Šādas situācijas [aizdegšanās elektrības sadales skapī] ir ļoti bīstamas. Pirmkārt, cilvēks var gūt elektrotraumas. Otrkārt, var izcelties ugunsgrēks, kas ir ļoti bīstami. Treškārt, kā šajā gadījumā, var sabojāties vērtīga tehnika.

Nama iedzīvotāja Monika stāsta, ka nu dzīvo pastāvīgās bailēs, tāpēc vēršas pie apsaimniekotāja, prasot: ”Kā mums dzīvot tālāk? Kur ir garantija, ka nekas nenotiks, kur ir atbildība?”

”Sadales tīklu” pārstāvis Krūmiņš teic, ka daudzviet apsaimniekotāji rūpējas par drošu māju kopējo elektrosistēmu, kur sakārtots elektrotīkls, tai skaitā komunikācijas elektrības sadales skapjos.

Labais piemērs

Foto: “Sadales tīkls”

”To visu var sakārtot, kārtīgi izejot cauri, savedot kārtībā mājas iekšējo elektrotīklu, kas nonāk līdz katram dzīvoklim. Tas viss ir jāsakārto,” piebilst ”Sadales tīklu” pārstāvis Krūmiņš.

Kad izbūvēs drošu elektrosistēmu? Vai kompensēs zaudējumus?

Taujāts, vai apsaimniekotājs uzrauga mājas elektrotīkla drošību, ja reiz elektrības skapjos redzami nedroši vadu mudžekļi, ”Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Krists Leiškalns teic atbild: ”Protams, tas notiek. Sistēmas pretestības mērījumi nepieciešamo darbu piedāvājumā tika iekļauti jau pagājušogad. Tie ir tie darbi, kam tiek veidots uzkrājums. Tam tiek sekots līdzi, bet mājai ir ļoti liels to darbu apjoms, kam nepieciešams uzkrāt naudu.”

”Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Leiškalns arī stāsta, ka jau iepriekš nepieciešamo darbu sarakstā iekļauta mājas elektrotīkla uzlabošana, tomēr remontdarbu vajadzību konkrētajam namam esot gana daudz. Līdz šim jauna elektrotīkla ierīkošana neesot bijusi prioritāšu saraksta augšgalā, tomēr, iedzīvotājiem vienojoties, šos darbus iespējams veikt pat kā pirmos, teic ”Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Leiškalns.

”Sadales tīkla” eksperts Krūmiņš norāda, ka, pat ja iedzīvotāji ir kūtri un nespēj vienoties par tik nozīmīgiem darbiem, apsaimniekotāja pienākums ir nepieļaut nelaimi: ”Apsaimniekotājs vismaz var uzraudzīt situāciju. Kad mēs veicam darbus sadales iekārtās, pārskatām kontaktu drošību un veicam citas darbības. Pat ja nevar nomainīt, būtu pienākums ieviest vismaz elementāru kārtību, kas neprasa lielus līdzekļus.”

”Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis Leiškalns norāda, ka iedzīvotāji namos ar novecojušām elektrosistēmām varētu būt atbildīgāki, lietojot daudzas jaudīgas ierīces.

Krists Leiškalns
“Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis

Ja kā piemēru minam elektrisko plīti, tad tās kopējā jauda četriem riņķiem vidēji ir ap sešiem kilovatiem. Tas ir divreiz vairāk nekā vienam dzīvoklim atvēlētā jauda. Šie palielinātie elektrības patēriņi ir tie, kas rada problēmas. Pirms iedzīvotāji ierīko šīs iekārtas, būtu jāveic darbi pašos dzīvokļos. Diemžēl ļoti bieži šī nepieciešamība tiek ignorēta, tomēr drošības apsvērumi tos pieprasa veikt.

Leiškalns informē, ka no dzīvokļu īpašniekiem saņemti iesniegumi, pašlaik notiek katras puses atbildības izvērtēšana un lemšana, vai iedzīvotājiem pienākas kompensācijas par bojāto tehniku.

3 komentāri