“Tās ir karātavas!” “Lai Dievs stāv klāt, kā tur izskatās!” Iedzīvotāji šokā par Aizputes autoostu

3 komentāri

Autoosta ir, betona stabi arī ir, bet jumts – aizbraucis. Lūk, šādi var raksturot absurdo situāciju Aizputē. Gaidot autobusu, pasažieriem ik pa laikam jāmet acis uz debesīm un jācer, ka nesāks gāzt kā ar spaiņiem, jo tad glābiņa nebūs.

“Mums bija te ļoti laba nojume, un visa augša ar dzelžiem. Padomju laikos celts, tikai autobusi nebija tik augsti un tik daudz viņu nenāca,” atminas vietējais iedzīvotājs Artūrs.

Laika zobs nežēlo autoostas jumta koka konstrukcijas. Uz galvas sāk birt ne tikai satrūdējuši brusu un siju gabali, bet arī pamatīgas dzelzs bultas, kas satur jumta segumu ar tā karkasu. “Tad pēkšņi iekrita viens no segmentiem. Un tad bija klāt – nojauca visu, 800 bultas – katra vairāk par kilogramu, to nodeva. Kas no tā koka bija palicis dzīvs, to tur kāds sazāģēja. Es domāju, tās karātavas vajadzētu ņemt nost. Es jau nenosaucu, kam viņas domātas,” turpina zinošais aizputnieks.

Demontāžas darbus veic jau labu laiku – turpat pirms piecpadsmit gadiem. Tomēr dzelzsbetona konstrukcijas vēl joprojām met ēnu uz Aizputes pilsētas prestižu. “Bez Tabu” vietējā muzejā uzzina, kā tad autoosta izskatījās vēl pirms daļējas demontāžas. Tagad situācija ir krietni mainījusies.

Kamēr Aizputes centrs ir sakopts un pat vilina aplūkot pilsētu daudz tuvāk, vietējās domes vadītājs norāda uz pašvaldības bezspēcību. Autoostas teritorija esot privātīpašnieka rokās, kuram tad arī jālemj par dzelzsbetona stabu jeb vietējo iedzīvotāju nodēvēto karātavu likteni.

“Nu, pagaidām es nezinu tādu īstu likuma pantu, ja bīstamību nerada, lai liktu nojaukt. Protams, mēs nevaram ieskatīties tālākā nākotnē, varbūt tomēr tiek šīs nojumes atjaunotas. Un tad šīs konstrukcijas ļoti labi varētu izmantot kā pamata stiprinājumus tālākai nojumes izveidošanai,” piebilst Aizputes novada domes priekšsēdētājs Juris Grasmanis.

Ar autoostas jauno saimnieku gan izdodas vienoties, ka pie pieturvietas novieto nelielu nojumi, kur cilvēkiem tomēr patverties nelabvēlīgos laikapstākļos, arī tualete kādreizējās autoostas ēkas telpās ir pieejama.

Pašvaldība vēl apsver autoostas pārbūvi citā vietā, taču tas esot ekonomiski visneizdevīgākais risinājums. Ir arī variants par īpašuma atpirkšanu pašvaldības vajadzībām, taču piedāvātā cena esot par lielu.

Kamēr pašvaldība ir strupceļā ar necilo betona stabu nojaukšanu, vietējiem iedzīvotājiem un pilsētas viesiem jāsamierinās ar ne īpaši glaimojošo skatu. Jācer, ka īpašuma saimnieks negaida brīdi, kad arī betona gabali sāks krist cilvēkiem uz galvas.

Autoostas teritorijas pārstāvis no SIA “ZD projekts” sarunā ar “Bez Tabu” ir lakonisks. Stabi vēl esot labi un tos, iespējams, izmantos jaunajā projektā. Nav gan zināms, kas tas būs par projektu un kad to īstenos.