“Tas ir kā gulēt pie ieslēgta putekļusūcēja!” Ādažu pusē naktsmieru traucē bez mitas strādājošie militārā poligona ģeneratori

3 komentāri

Miegs ir ļoti svarīga mūsu ikdienas daļa. Ja cilvēks ir neizgulējies, tad var nākt ārā dažādi niķi un stiķi. Tas ir arī kaitīgi veselībai. Ar miega problēmām cenšas sadzīvot liels skaits iedzīvotāju Ādažu pusē.

“Kadagā jau vairāk nekā trīs gadus mūsu sabiedrotie NATO karavīri pie pašas poligona robežas, vistuvāk daudzdzīvokļu mājām, turpina ducināt dīzeļa ģeneratorus. 24 stundas diennaktī. Vai tiešām nevar atrast citu vietu hektāriem plašajā poligonā? Šajā karstumā Kadagas iedzīvotāji vēlas vismaz uz nakti atvērt logus, lai izvēdinātu telpas, bet arī naktī istabā pie atvērta loga ģenerators rada lielu troksni! Tas ir kā gulēt pie ieslēgta putekļusūcēja!” raksta “Bez Tabu” skatītājs Artis.

Un patiešām liela daļa Kadagas iedzīvotāju vēl joprojām nespēj izgulēties. Viņu naktsmieru traucē līdzās esošās militārās bāzes dīzeļģeneratoru radītais troksnis.

“Viss troksnis turpinās, nepatīkami. Televizoram, ja skaņu kaut kādu izslēdz, tad mājās troksnis ir tāds, ka vienkārši nepatīkami pat būt. [..] Tad es pārcēlos gulēt uz pagalma pusi. Visas durvis aizvēru, un tad kaut kā tas troksnis…, logs vaļā nevar būt,” stāsta vietējā iedzīvotāja Laimdota.

Pie Ādažu poligona betona žoga trokšņa līmenis pārsniedz 60 decibelus, bet pie tuvākā daudzdzīvokļu nama, kas atrodas dažu desmitu metru attālumā, šis līmenis ir teju identisks.

Attālums starp bāzi, kur atrodas trokšņa epicentrs, un daudzdzīvokļu namiem ir ļoti neliels. Skaņa šajā nogrieznī īpaši nenoplok. Nav arī nekādas barjeras, kas lauztu skaņas vilni. Ja nu vienīgi betona žogs. Tas gan nav īpaši augsts, turklāt starp plākšņu posmiem ir caurumi. Ģeneratoru radītā rūkoņa aiztraucas pat līdz augšējo stāvu mitekļiem.

“Pierodam! Vasarā grūtāk, ziemā – vieglāk. Ziemā logi ciet vienkārši,” piebilst Kadagā dzīvojošais Viesturs.

Par iedzīvotāju raizēm zina arī vietējā pašvaldība. Ādažu novada domes izpilddirektors atsauc atmiņā pērnā gada vasaru, kad domes palīdzību lūdz vairāki Kadagas ciema ļaudis. 2018. gada vasarā saņemtajā vēstulē no militārās bāzes teikts, ka drīzumā paredzēts pārvietot skaļos ģeneratorus, turklāt vēl uzbūvējot speciālu sienu.

Domes pārstāvis gan nespēj atbildēt, vai militārajā bāzē viss ir sakārtots. Acīmredzot, pašvaldība paļaujas uz vēstulē rakstīto, bet realitātē to nepārbauda. “Bez Tabu” Kadagā nav pirmo reizi. Tieši pirms gada, risinot identisku problēmu, militārās bāzes pārstāve sola, ka pavisam drīz iedzīvotājiem vairs nevajadzēs raizēties par naktsmiera traucēkļiem.

Nacionālo bruņoto spēku pārstāve Iveta Bērziņa pērn sacīja, ka jau pavisam drīz beigsies plānotie darbi, kuru laikā nepieciešami lieljaudas ģeneratori.

Latvijas armijas laika mēraukla gan īsti nav saprotama, jo gads jau apkārt, bet būtisku izmaiņu nav. Vēl joprojām tehniski monotonā skaņa daļai iedzīvotāju turpina griezties ausīs divdesmit četras stundas diennaktī.

“Ģeneratori, kā jau iepriekš esam informējuši, nepieciešami, lai kompensētu būtībā iztrūkstošo jaudu. Šis te jaudas palielināšanas projekts ir daļēji pabeigts un burtiski tuvāko, teiksim tā, mēneša, pusotra mēneša laikā pilnībā tiks pārslēgts uz ”Latvenergo” līnijām. Bet diemžēl mēs tās sūdzības neesam saņēmuši iepriekš. Tad mēs varbūt varētu arī operatīvāk risināt šos jautājumus, jo vietējie mums neko nav sūdzējušies. Es negribu, jā, saukt konkrētus termiņus, solījumus, ka varētu būt jūlija vidus, augusta sākums. Tad mēs ļoti ceram, ka tā arī būs, jo tas jau vairāk nav tikai no mums atkarīgs. Būtībā tas ir ar ”Latvenergo” projekts saistīts, un visi cenšas to darīt. Es jau saprotu, ka tas diskomforts iedzīvotājiem pa lielam ir, un mēs gribam to pēc iespējas ātrāk novērst,” “Bez Tabu” esošo situāciju komentē NBS pulkvežleitnants Armands Veters.

Pēc šā skaļā projekta noslēguma lieljaudas dīzeļģeneratoru militārajā bāzē vairs nebūšot, ja nu vienīgi kāds mazāka izmēra, ko paredzēts izmantot, piemēram, elektrības padeves avārijas situācijās.