“Tas ir drausmīgi!” Traģēdijā sadega visa ģimene, sagrautos tuviniekus šokē policijas attieksme

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Pēc dažām dienām apritēs tieši gads kopš traģēdijas Garkalnes novada Sužu ciemā, kur ugunsgrēkā privātmājā gāja bojā visi vienas ģimenes locekļi – vīrs un sieva, divi bērni. Noslēgusies policijas izmeklēšana, par kuras rezultātu ir sašutuši bojāgājušo tuvinieki. Likumsargi atsakās informēt tuvākos radiniekus par izmeklēšanas gaitu, jo viņi neesot tiesīgi saņemt šādu informāciju.

Valsts policija ierosināja kriminālprocesu uzreiz pēc traģēdijas, pagājušā gada februārī. Pērn, martā, ”Bez Tabu” jau tikās ar bojāgājušās sievietes māti Daci. Tolaik viņa bija neizpratnē par ilgstošo, viņasprāt, vilcināšanos atdot tuviniekiem bojāgājušo mirstīgās atliekas. Toreiz Dace stāstīja, ka likumsargi lūdza atpazīt bojāgājušos, ko viņa izdarīja pavisam neilgi pēc notikušā. Tomēr, kā izrādījās, ar to policijai nebija gana, process ieilga – tika veiktas papildu DNS pārbaudes, kuras, beigu beigās, apstiprināja jau iepriekš Daces apstiprināto. Pēc ”Bez Tabu” sižeta mirstīgās atliekas beidzot tika atdotas tuviniekiem, un viņi savus mīļos varēja guldīt zemes klēpī.

Valsts policija: Traģēdija bija nelaimes gadījums

Šā gada februārī, nepilnu gadu pēc traģēdijas, ar ”Bez Tabu” tiekas Daces meita, bojāgājušās ģimenes mammas māsa Marta. Viņa informē, ka policija izbeigusi kriminālprocesu, secinot, ka nav izdarīgs noziedzīgs nodarījums. Kā apliecinājumu tam Marta uzrāda Valsts policijas atsūtītu informatīvu dokumentu, kurā likumsargi paziņo par procesa izbeigšanas faktu.

”Tika secināts, ka nav izdarīts noziedzīgs nodarījums. Ugunsgrēku izraisīja elektroinstalāciju un ierīču nenormāls darba režīms un citu ugunsgrēku izraisošie apstākļi. Nāves cēlonis ir saindēšanās ar tvana gāzi,” informē Valsts policijas Saulkrastu iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Aleksandrs Čapulis.

Tuvinieki vēlējušies policijā noskaidrot ko sīkāk par izmeklēšanas gaitu, lai rastu sirdsmieru, tomēr tuviniekiem atteikts. Policija norāda, ka bojāgājušo pašiem tuvākajiem neesot tiesību saņemt šādu informāciju, jo viņiem lietā bija liecinieku statuss.

”Kriminālprocesa likums neparedz liecinieku informēšanu par izmeklēšanas gaitu, ekspertīžu rezultātiem, pieņemtajiem lēmumiem. Mēs nedrīkstam pārkāpt likumu. Turklāt mēs esam tiesībsargājošā iestāde,” tā Saulkrastu iecirkņa Kriminālpolicijas priekšnieks Aleksandrs Čapulis.

“Tas ir drausmīgi!” Vai tuvākajiem cilvēki nav tiesīgi zināt neko par izmeklēšanu?

Par to, ka tuviniekiem nav tiesību uzzināt neko sīkāk par likumsargu izmeklēšanu, šokēta ir bojāgājušās māsa Marta. Viņa stāsta, ka izmeklēšanas laikā tuvinieki policistiem liecinājuši par izteiktajiem draudiem ģimenei. Marta teic, ka viņa un citi radinieki vien vēlas uzzināt, vai izmeklēšana veikta korekti, nopratinātas personas, kuras, iespējams, draudējušas bojāgājušajiem.

Marta
bojāgājušo tuviniece

Loģiski, ka ekspertīzēs uzrādīsies tvana gāze, ja ir sadeguši cilvēki. Organismā būs šī gāze, bet vai papildu izmeklēšana tiem pašiem audiem ir notikusi? Kāds ir bijis iemesls, kāpēc visi viņi ir gulējuši. Cilvēki, kuri neko nelieto, ir aizgājuši bojā. Visi četri! Viņi bija it kā devušies gulēt laikā, kad nekad nebija gājuši gulēt. Mājās bija divi suņi, viens liels suns ārā. Tiešām neko nesajuta? Vai ir nopratināti liecinieki? Tie, kuri draudēja mūsu radiniekiem. Tieši pirms traģēdijas tika izteikti draudi, ka nodedzinās māju ar visiem iemītniekiem. Pēc tam tas arī notiek.

Marta stāsta, ka mājā esot bijuši arī dūmu detektori, tāpēc tuvinieki ir neziņā, vai tie nostrādāja vai ne. Tāpat draudus sadegušajai ģimenei esot izteikuši attāli radinieki, ar kuriem bojāgājušajiem nekad nav bijušas labas attiecības, viņi pieprasījuši ģimenei no Sužiem atdot parādu, stāsta Marta. Sieviete arī piebilst, ka aizdomīgā kārtā šie paši radinieki bijuši pirmie, kuri pēc nelaimes sastapti notikuma vietā, vācot bojāgājušās ģimenes nesadegušās mantas.

”Viņi dzīvo pavisam citur. Nekad iepriekš īpaši tur nav rādījušies. Kas viņus pasauca? Vai vispār pasauca? Kā viņi tur gadījās pirmie? Vai šie cilvēki ir nopratināti?” vaicā Marta, kura kopā ar māti ļoti vēlētos visas atbildes uzzināt no likumsargiem.

Policijā vēlreiz atgādina, ka tuviniekiem liecinieku statuss liedz saņemt šādu informāciju. Likumsargu pārstāvis Čapulis informē, ka policijai bija zināma šāda versija, par ko ziņoja tuvinieki, tomēr viņš nezinot, vai konkrētās personas ir nopratinātas.

Marta
bojāgājušo tuviniece

Es nevaru apsūdzēt policistus. Iespējams, viss ir veikts korekti, pēc procedūras, kā tam ir jābūt, bet mēs [tuvinieki] vēlamies paskaidrojumus. Tas ir absurds, tas ir cietsirdīgi! Mēs esam paši tuvākie, bet neko nedrīkstam zināt! Mēs esam cietušie, kurš vēl no dzīvi palikušajiem ir cietušais? Tā attieksme ir tāda, it kā aizgājuši bojā ir nevis četri cilvēki, bet gan, nezinu, kaut kādi četri kaķi! Tas ir drausmīgi!

Tuvinieki par likumsargu darbu un neinformēšanu sūdzējušies arī Prokuratūrā. Uzraugošais prokurors izpētījis lietas materiālus un arī secina, ka notikušais ir nelaimes gadījums, informē Laura Majevska, Prokuratūras pārstāve.

Skaidrojumos tuviniekiem Prokuratūra arī norādījusi, ka lieciniekiem neesot tiesību zināt ko sīkāk par lietas gaitu. To, kāpēc likumsargi tuviniekiem nav noteikuši cietušo statusu, kas ļautu saņemt sīkāku informāciju, Prokuratūra nav vērtējusi. ”Tikai tāpēc, ka cilvēks ir tuvinieks, automātiski viņu kā cietušo neatzīst. Atkarībā no kriminālprocesa par cietušo var atzīt personu, ja ir nodarīts kaitējums. Proti, ja ir morālas fiziskas ciešanas vai mantisks zaudējums,” teic Prokuratūras pārstāve Majevska.

Arī Valsts policijas pārstāvis Čapulis informē, ka ”ir gadījumi, kad tuvinieki atzīti par cietušajiem.”