“Tas bija pēdējais piecītis!” Bērnu neuzņem autobusā bojātas naudas banknotes dēļ

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

51 komentārs

Līdz šim raidījums “Bez Tabu” uzklausījis vairākus vecākus, kuru bērni dažādu iemeslu dēļ nav tikuši uzņemti starppilsētu autobusos. Katru reizi Autotransporta direkcijas pārstāvji nepaguruši stāstīja, ka bērnu ceļa malā atstāt nedrīkst un bērni, kuri sasnieguši septiņu gadu vecumu, var sabiedriskajā transportā pārvietoties vieni paši. Un tomēr raidījums “Bez Tabu” saņēma zvanu no Priekuļu novada Liepas, šoreiz divpadsmitgadīgs zēns atstāts autobusa pieturā, jo vadītājs atteicies pieņemt bojātu piecu eiro banknoti. 

Raidījumu “Bez Tabu” uzrunāja divpadsmitgadīgā zēna vecmamma Anita, viņa Priekuļu novada Liepā dzīvo kopā ar mazdēlu, jo palīdz dēlam bērna audzināšanā. Gada izskaņā apglabājusi savu vīru, un abi ar mazdēlu no lauku mājas Cēsu pusē atbraukuši uz Liepu, taču Anita sapratusi, ka aizmirsusi pati savas zāles.

Anita
uztraukusies par mazdēlu

Ar dēlu sarunājām, ka mazdēls ar autobusu aizbrauks līdz Cēsu mājai, satiks viņu, dēls iedos mazdēlam zāles, un mazdēls brauks atpakaļ. Jo dēlam jābrauc uz Rīgu, pirmkārt, viņam nebija laika, otrkārt, dēlam ir darba mašīna, viņš nevar vizināties apkārt.

Anita iedevusi mazdēlam savu tā brīža vienīgo piecu eiro banknoti, un viņš gājis uz tuvāko pieturu. “Vēlāk viņš zvana un saka, ka viņu nepaņēma autobusā, šoferim nepatika “piecītis”, kaut kas esot līmēts,” turpināja Anita. Mazdēls, palicis viens pats pieturā, esot nolēmis, ka apmēram 10 km garo ceļa posmu mēros kājām vai “nostopēs” kādu automašīnu. “Labi, ka viņš man piezvanīja, ka viņu nepaņēma, viņš jau bija gatavs ar kājām rikšot, jo omei jau zāles vajag,” sacīja Anita.

Anita konkrēto “piecīti” ir saglabājusi, un “Bez Tabu” kopā ar viņu devās uz vietējo veikalu, lai to pārbaudītu, naudas pārbaudes ierīce to atzina par derīgu. Anita zvanījusi arī pašam pārvadātājam SIA “VTU Valmiera”, un atzina, ka sarunas laikā nespēja valdīt emocijas.

Pasažieru pārvadātāja SIA “VTU Valmiera” valdes priekšsēdētājs Oskars Spurdziņš ir iepazinies ar autobusa vadītāja iesniegumu. “Autovadītāji katru reizi nodod inkasatoram naudu, un, ja inkasators to neņem pretī, tad šoferim jāmaksā no savas kabatas, to autobusa vadītājs negribēja darīt,” norādīja Oskars Spurdziņš, kurš uzsvēra, ka pasažierus nedrīkst vest bez biļetes.

Oskars Spurdziņš
“VTU Valmiera” valdes priekšsēdētājs

Droši vien, ka autobusa vadītājs šajā gadījumā rīkojās nepareizi, viņš varēja to zēnu aizvest, un kaut kā savādāk mēģināt šo jautājumu atrisināt. Bet, ja nākamajā pieturā iekāptu kontrole, tad tā neskatītos, cik labsirdīgs ir bijis šoferis.

Priekšsēdētājs nesteidza aizstāvēt šoferi, bet raidījumam “Bez Tabu” norādīja, ka taisnība esot kaut kur pa vidu, vadītājiem arī neesot aparāta, lai pārbaudītu naudas banknotes. “VTU Valmiera” valdes priekšsēdētājs atvainojās neuzņemtā pasažiera radiniekiem un solīja pārrunāt šo gadījumu ne tikai ar konkrēto autobusa vadītāju, bet arī visiem pārējiem uzņēmuma darbiniekiem.

Autotransporta direkcijā gan uzskata, ka zēnu nedrīkstēja atstāt aiz durvīm, un norādīja, ka pasažieru pārvadātāju uzdevums ir apmācīt šoferus, kā atpazīt pretviltošanas elementus uz naudas zīmēm. “Šobrīd pārvadātāji par šādām situācijām nav sodīti, bet katru reizi mēs ar viņiem sazināmies un pieprasām paskaidrojumus par radušos situāciju, kā rezultātā lūdzam veikt atkārtotu instruktāžu autobusu vadītājiem par to, kā rīkoties gadījumos, kad ir saskarsme ar bērnu līdz 15 gadu vecumam. Protams, ja līdzīgas situācijas atkārtojas, tad mēs vērtējam sodu piemērošanas pamatotību pārvadātājam,” komentēja Autotransporta direkcijas pārstāve Lilita Pelčere.

Savukārt Latvijas Banka pārstāvis Jānis Silakalns norādīja – ja iedzīvotāju rīcībā ir sabojāta eiro vai lata banknote, tad to bez komisijas maksas var apmainīt Latvijas Bankā. Uzņēmējiem ir tiesības nepieņemt naudas zīmi, ja tā ir ļoti bojāta. “Inkasācijas uzņēmumi par bojātas naudas nodošanu piemēro papildu maksu, savukārt, ja nauda ir kvalitatīva un bojājumi ir nelieli, tad likumā arī ir noteikts, ka šī nauda ir jāpieņem,” tā Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns. Tikpat labi, protams, kāds no autobusa pasažieriem varēja piedāvāt samainīt naudu, jānorāda, ka zēnam par biļeti bija jāmaksā mazāk nekā vienu eiro.

51 komentārs