Talsu pusē dzīvojošie sit pie trauksmes zvana – no ciemiem pazūd pēdējie veikali

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

16 komentāri
Talsu pusē dzīvojošie sit pie trauksmes zvana – no ciemiem pazūd pēdējie veikali

Mundigciema iedzīvotāji rokas vien noplāta. Jau gandrīz divus gadus ciemā nav veikalu un nevar nopirkt ne pārtiku, ne sadzīvē nepieciešamo.

Mundigciema iedzīvotāji sūrojas, ka tuvākais veikals esot 3 kilometru attālumā Talsos. Lai tur nokļūtu pēc piena vai maizes, jātērē laiks un nauda autobusa biļetei vai degvielai. Vasarā Mundigciemā ir daudz tūristu, kas bauda gleznaino Talsu pauguraini, dabas takas un atpūšas vietējā ezera pludmalē. Daudzi vaicā, kur var nopirkt saldējumu, ūdeni vai kafiju un ir pārsteigti, uzzinot, ka tas neesot iespējams!

Talsu novada pašvaldība nenoliedz, ka problēma ir un zinot, ka Mundigciemā, kur mīt gandrīz 500 iedzīvotāju, nav neviena veikala, taču maz ko spējot līdzēt, jo pašvaldības iespējas esot ierobežotas.

Mazās bodes pazūd viena pēc otras ne tikai Talsu pusē vien. Veikalu likvidēšanas vīruss plosās daudzos Latvijas ciemos, taču tā nevajadzētu būt, ka ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt nepieciešamo savā dzīvesvietā. Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs klāsta, kādas iespējas būtu pašvaldību spēkos, lai veicinātu uzņēmējus atvērt veikalus arī mazajos ciemos. Piemēram, pašvaldība varētu atbrīvot veikalniekus no īres maksas, ja uzņēmējs veikalu ierīko pašvaldības īpašumā esošās telpās. Veikals vārētu nodrošināt arī daļu pasta funkciju, tostarp pensiju izmaksu, kā arī ēdināšanas un citas funkcijas. Risinājumi esot.

Talsu novada domes pārstāve informē, ka iepriekšējā veikala daļu telpu jau ir iegādājies kāds vietējais iedzīvotājs, kurš telpās veicot remontdarbus, lai pēc laika atvērtu kafejnīcu un veikaliņu. Līdz ar to šī problēma tikšot atrisināta. Kad tas notikšot, vēl nevarot pateikt. Kamēr tiks atvērts veikals, ciema iedzīvotājus, kam ir savi transportlīdzekļi, aicina palīdzēt sagādāt pārtiku gados vecākajiem ciema iedzīvotājiem.

Esot valstis, kur mazos jaunos uzņēmumus, tostarp veikalus, atbrīvo no nodokļiem. Piemēram, britu uzņēmējiem nodokļi sākotnēji neesot jāmaksā pat vienu gadu.