Talsu domes deputāti līksmo oficiālā vizītē Gruzijā, kāds ir talsinieku ieguvums? 

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

35 komentāri

Novembra sākumā četri Talsu novada domes deputāti devās oficiālā vizītē uz Gruziju, Talsu novada sadraudzības pilsētu Telavi. Domes priekšsēdētājs Dainis Karols un viņa pirmais vietnieks Ģirts Kalnbirze komandējumā devās par pašvaldības līdzekļiem. Raidījumam “Bez Tabu” ziņo, ka pēc brauciena vietvaras pārstāvji nav centušies informēt talsiniekus par to, kāds bijis komandējuma mērķis un cik īsti tas izmaksājis. 

Zināms, ka deputāti Edmunds Demiters un Inga Gluzda Gruziju apmeklēja par saviem līdzekļiem, piemēram, Inga Gluzda vēl pirms komandējuma par to informēja savas pārstāvētās partijas “Facebook” lapas sekotājus. “Tā kā šī vizīte (manā skatījumā) vienlaicīgi ir gan darbs, gan atpūta, no komandējuma naudas esmu atteikusies un summu par iegādāto aviobiļeti pašvaldības budžetā atgriezusi,” ziņoja Inga Gluzda.

Savukārt Talsu novada domes priekšsēdētāja Daiņa Karola un viņa pirmā vietnieka Ģirta Kalnbirzes komandējumu apmaksājusi pašvaldība jeb paši talsinieki. “Bez Tabu” rīcībā nonāca video no vizītes atpūtas daļas, svinīga pasākuma gruzīnu labākajās tradīcijās – vakariņas, tosti, dziesmas un dejas, tajā piedalījās arī iepriekš minētie vietvaras pārstāvji.

Jāpiemin gan, ka ballītes video ātri vien no sociālā portāla “Facebook” pazuda. Rodas vairāki jautājumi, piemēram, cik komandējums izmaksājis no pašvaldības budžeta, un kāds tieši ir talsinieku ieguvums.

Talsu domes opozīcijas pārstāve – deputāte Ilva Norenberga – sarunā ar “Bez Tabu” atklāja, ka fakts par to, ka tiek organizēts brauciens uz Gruziju tika pasniegts pēdējā brīdī, bijusi tikšanās ar Talsu Komersantu klubu, un tās laikā paziņots, ka oficiālā delegācijā pievienosies arī pāris pārstāvji no domes.

Ilva Norenberga
deputāte

“Pats fakts, ka mēs viesojamies Gruzijā, ka Gruzijas delegācija mūs uzņem ar vērienu, nav nekas pārsteidzošs, bet šādu video vietā, es uzskatu, ka vairāk iedzīvotājiem būtu jāsniedz reālais guvums, kāds ir no šādiem apmaiņas braucieniem, lai tie netiktu uzskatīti par tūrisma braucieniem,” tā Ilva Norenberga, kura arī piebilda, ka vēl neesot iepazinusies ar oficiālo komandējuma atskaiti.

Talsu novada domes priekšsēdētājs Dainis Karols raidījumam “Bez Tabu” sacīja, ka novembra vizīte Gruzijā, pēc viņa domām, esot pēdējo gadu vērtīgākais brauciens. Telavi ir Talsu sadraudzības pilsēta kopš 2015. gada, šoreiz deputāti vizītē devušies kopā ar Talsu Komersantu kluba pārstāvjiem, lai veicinātu sadarbību vairākās jomās – uzņēmējdarbībā, kultūrā un sportā.

Dainis Karols norādīja, ka sākotnēji tika pieļauta doma, ka arī priekšsēdētājs un viņa vietnieks komandējumu varētu apmaksāt paši, taču esot bijis svarīgs oficiālās delegācijas statuss. “Mainās tas, ka pretējā puse tevi uzņem oficiāli, notiek oficiāli pasākumi, kas rīkoti no Telavi pilsētas puses, tas nav tas pats, kas aizbraukt par saviem līdzekļiem,” skaidroja Talsu mērs. Lēmums, cik un kuri deputāti dosies vizītē uz Gruziju, pieņemts vadības līmenī.

4. decembrī, dienu pēc “Bez Tabu” viesošanās Talsos, novada mājaslapā tika ievietota informācija par delegācijas vizīti Gruzijā, arī norādīts, cik izmaksāja komandējums – 875,18 eiro.

Dainis Karols
Talsu novada domes priekšsēdētājs

“Es redzēju tos video, nekas jau tur tāds nebija, viņi ar dziesmām mūs uzņēma, tās ir viņu svētku sajūtas, tā viņi svin, tas jau ir tikai pozitīvi.”

Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija pārrauga pašvaldību darbības tiesiskumu, un ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts “Bez Tabu” norādīja, ka vietvaras darbam jābūt caurspīdīgam un iedzīvotājiem skaidri saprotamam. “Ja runājam par komandējumiem, tad katra pašvaldība vērtē to, cik ļoti komandējums ir vajadzīgs, lai sakārtotu sava novada iedzīvotāju dzīvi, arī palīdzētu uzņēmējiem,” tā Jānis Eglīts.

Latvijas Republikas Valsts kontroles pārstāve, pašvaldību lietu eksperte Inga Vilka raidījumam “Bez Tabu” atklāja, ka par šo situāciju jau saņemts iesniegums, kas noteikti tiks nodots zvērinātam revidentam. Valsts kontroles pārstāve vērsa uzmanību uz to, ka visi iesniegumi tiek apkopoti speciālā datubāzē, un, ja vēlāk, analizējot rezultātus, kāda konkrēta tēma atkārtojas, var tikt veikta speciāla revīzija, piemēram, šajā gadījumā par komandējumiem pašvaldībās.

Foto