”Tad, kad tu apd*****ies, tad sapratīsi, ka ir par vēlu.” Pie apvāršņa parādās jauni krāpnieki, kuri Latvijas pilsoņiem izkrāpj pamatīgas naudas summas

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

34 komentāri

Ir jāiegulda vairāki tūkstoši dolāru, kuri pēc tam īsā laika posmā nesīs lielu peļņu. Ar šādiem solījumiem apsviedīgi krāpnieki atkal apstrādā Latvijā dzīvojošus pilsoņus, solot, ka iesaiste viņu finanšu darījumos ir bez jebkāda riska.

Palikšana bez vairākiem tūkstošiem sūri nopelnīto eiro, pamatīga nervozēšana, kauns par savu lētticību. Rūgtā patiesība, kuru atskārtis kāds Latvijā dzīvojošs vīrietis Andis pēc tam, kad pats izmēģinājis iesaistīties kādās finanšu operācijās. Viss aizsākas, kad viņš telefonā saņem ziņu no kādas sievietes, kura viņam piedāvā iespēju nopelnīt. Viņš ieinteresējas, un tad sākas viņa apstrādāšana. Ar vīrieti sazinās jau cits cilvēks, kurš aizrautīgi stāsta, ka, ja Andis ieguldīs pāris tūkstošus dolāru savas naudas finanšu darījumos, tie ātri vien nesīs pasakainu peļņu.

Kad nauda, 2000 eiro, aizskaitīti uz atsūtīto konta numuru, ar viņu sazinās jau cita – trešā – persona, kura pastāsta, kas darāms tālāk. Interneta vietnē, kurā jāpiereģistrējas, vīrietis redz, ka ir noticis kāds darījums.

Andis

”Tajā interneta platformā, sigma-market.com, varēja redzēt, ka trijās dienās ir nopelnīti 400 dolāri. Es pie sevis nodomāju, kāpēc gan ne. Ja tā var, brīnišķīgi!”

Pēcāk aģents, kurš ar vīrieti sazinās caur” Skype”, saka, ka Andim ir jāiet uz pilnu portfeli, ar tik mazu ieguldījumu nekāda labā peļņa nebūs. Pilns portfelis nozīmē, ka kopumā jāiegulda 10 000 eiro. Vīrietis nepiekrīt un sāk jautāt par savas naudas atgūšanu. Tad sākas. Aģents atbild, ka ieguldītā nauda ieskaitīta kaut kādā mistiskā, starptautiskā bankā, lai viņš saņemtu savus 4000 dolārus, vispirms ir jāsamaksā mistiska komisijas nauda 1200 dolāru. Sarunas ne pie kā nenoved, vīrietis komunikāciju pārtrauc, iemaksāto naudu noraksta. “Bez Tabu” klātienē caur “Skype” viņš sazinās ar vīrieti, kurš neko negrib dzirdēt par naudas atdošanu.

”Aģents: Tu vari sūdzēties policijā, kur gribi, es tev netraucēšu to darīt. Bet saproti, ka tad, kad Tu apd******, tad sapratīsi, ka ir par vēlu. Es tev to saku tieši, lai Tu saprastu, ka neviens tev nepalīdzēs.

“Bez Tabu”: Labi, tādā gadījumā atbildiet, kāds ir kompānijas nosaukums, kurā ir nonākusi klienta nauda?

Aģents: Tajā kompānijā, ar kuru viņš tirgojas.

“Bez Tabu”: Nosaukums?

Aģents: Kompāniju ir daudz. Lai izlasa.

“Bez Tabu”: Viņam nekas nav jālasa, jūs esat starpnieks. Jūs esat Anda kontaktpersona, lūdzu, atbildiet uz jautājumu!

Aģents: Andi, jautājums tev, tu šādi esi nolēmis darīt? Tu šādi gribi izbeigt mūsu attiecības? Es tevi sapratu. Novēlu tev veiksmi ar tavu žurnālistu, uz redzi.”

Finanšu darījumu mājaslapā sigma-market.com ir norādīta Francijas adrese, bet Latvijas finanšu darījumu uzraugi izpētījuši, ka patiesās pēdas ved uz daudz eksotiskāku vietu. Santu Antau sala Kobaverdē.

Ingus Valtiņš
FKTK Licencēšanas daļas vecākais juriskonsults

”Šāda veida piedāvājumiem, ja nav pārliecības, kas ir piedāvājuma izteicējs, nedrīkst uzticēties. Varbūt Antau salās šī persona var šādi darboties, bet Latvijā viņam nav izdota licence. Mūsu mājaslapā (fktk.lv) ir pieejama visa informācija un daudzi brīdinājumi par krāpniekiem.”

Šajā konkrētajā gadījumā vīrietis savu naudu neatgūs, bet, lai nākotnē neviens cits neciestu, pirms ielaisties šāda vaida avantūrās, vispirms jānoskaidro konkrētas kompānijas nosaukums, adrese un jāpalūko Finanšu un kapitāla tirgus komisijas mājaslapā, kur skaidro lasāmi brīdinājumi par krāpniekiem. Bet visam pāri ir jāatminas, ka nauda tā vienkārši no gaisa nekrīt un kokos neaug.

Foto

34 komentāri