”Tā ir nežēlīga laimes spēle!” cilvēki ar invaliditāti norāda uz nepieejamiem pakalpojumiem

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

0 Komentāru

Pakomāti, taksometri, ēdienu piegāde un citi mūsdienās plaši pieprasīti pakalpojumi cilvēkiem ar invaliditāti nav pilnvērtīgi pieejami.

Baiba savu ikdienu pavada ratiņkrēslā, viņa norāda, ka Rīgā ir tikai viens taksometrs, kas var uzņemt pasažieri elektriskā ratiņkrēslā. Dienā, kad Baiba tiekas ar “Bez Tabu”, šis taksometrs nav pieejams, līdz ar to Baibai jāpārvietojas ar sabiedrisko transportu.

Arī pakomātu izmantošana ir pamatīgs izaicinājums, jo iepriekš nav iespējams paredzēt, kuras durtiņas atvērsies. Baiba nevar aizsniegt augšējās durtiņas, līdz ar to ir spiesta gaidīt kādu garāmgājēju, kurš būtu ar mieru izpalīdzēt. Tikpat skaudra situācija ir ar piekļuvi bankomātiem. Daļa no tiem atrodas uz paaugstinājumiem, liedzot cilvēkiem ratiņkrēslos izņemt skaidru naudu.

Baiba
Pārvietojas ratiņkrēslā

Es nevaru tikt pie atsevišķiem bankomātiem. Sanāk, ka jāuzticas kādam garāmgājējam, lai viņš izņem naudu. Atvainojos, bet tik ļoti es neuzticos cilvēkiem, tādēļ nākas meklēt citus bankomātus.

Neredzīgā Anastasija arī nevar izmantot pakomātus, jo ekrāns nav pielāgots neredzīgajiem. Viņa ir apguvusi moderno tehnoloģu lietošanu un ļoti veikli sērfo internetā, taču nosūtīt vai saņemt paciņu nav viņas spēkos.

Anastasija
Neredzīga

Jaunā ”Swedbank” aplikācija nav draudzīga neredzīgajiem. Es nevaru tajā nosūtīt naudu, jo telefons nesaprot, ko vēlos izdarīt ar konkrētām kustībām. Tāpat pilnīgi nelietojama ir ”Rīgas satiksmes” un ēdiena piegādātāja ”Wolt” aplikācija.

Digitālās vides eksperts Pēteris Jurčenko norāda, ka šobrīd beidzot tiks uzsākti digitālās vides pieejamības uzlabošanas darbi. ”Kādam pakalpojumam kļūstot digitālam, nepārliecinās par to, vai tas ir pieejams visiem cilvēkiem. Tas nav vēl ienācis domāšanas līmenī. Pateicoties jaunai Eiropas regulai, valsts iestādes būs spiestas sakārtot savas mājaslapas,” norāda Jurčenko.

Nākamgad vairākas valsts iestādes testēs vienoto mājaslapu platformu, taču paredzēts, ka tikai 2021. gadā visas valsts pārvaldes mājaslapas atbildīs izvirzītajām prasībām.

Margarita Krišlauka
VARAM publisko pakalpojumu departamenta pārstāve

Tām tīmekļa vietnēm, kuras tiek veidotas šobrīd, šīs prasības jau ir stājušās spēkā, bet visām mājaslapām tās stāsies spēkā 2020. gada 23. septembrī. Izvērtējot iestāžu tīmekļu vietnes, aptuveni puse no piekļūstamības prasībām ir izpildītas. Līdz ar to tas uzdevums nav tik liels, kā izskatās.

Iespējams, ka nākotnē prasības pielāgot savas mājaslapas cilvēkiem ar invaliditāti tiks izteiktas arī privātajiem uzņēmējiem.

0 Komentāru