“Tā ir nāve!” Ostas putekļu dēļ galvaspilsētas centra iedzīvotāji sirgst ar astmu un smok nost

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

2 komentāri

Plašu sabiedrības rezonansi pēdējo nedēļu laikā izpelnījies jautājums par gaisa kvalitāti galvaspilsētā. Šis jautājums īpaši akūts ir netālu no Rīgas tirdzniecības ostas dzīvojošajiem cilvēkiem, jo viņu ikdiena paiet putekļos.

“Tā ir nāve, mans vīrs slimo, viņš vienkārši smok nost,” atklāta ir Eksporta ielas iedzīvotāja Anta, kura dzīvokli mazgājot vairākas reizes dienā. Putekļi esot visur – skapjos, gultās, uz zemes un palodzēm.

Anta kopā ar vīru netālu no ogļu kraušanas vietas mājo gandrīz 30 gadu. Putekļu dēļ pat nomainījusi linoleju, lai tos mazāk redzētu. Skapjaugšu mazgājusi dažas stundas iepriekš pirms “Bez Tabu” ciemošanās, taču skats, kas paveras, tam pieskaroties, liecina, ka putekļi jau ir atpakaļ.

Antas kaimiņiene sūrojas, ka arī viņai putekļu dēļ sākusies astma. Grīda esot melna kā dubļi. Tos esot grūti nomazgāt, jo putekļi ir eļļaini.

Sociālo tīklu lentes ir pilnas rūpju pilnām fotogrāfijām, cīnoties ar sodrējiem – nepatika neesot vien kaprīze – cilvēkiem ir grūti elpot un dzīve ar mazuli esot tīrais murgs. Bērni nemitīgi esot pakļauti saslimšanām.

Rīgā ir divu veidu gaisa kvalitātes mērījumu iekārtas, kas nosaka transporta un fona piesārņojumu. Latvijas vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra gaisa un klimata nodaļas vadītāja Aiva Eindorfa atklāj, ka vissliktākā situācija esot ar saucamajiem sīkajiem putekļiem.

“Līdz jūnijam ir fiksēti 35 diennakts pārsniegšanas gadījumi. Direktīvi nosaka, ka gada laikā pieļaujami 35 pārsniegšanas gadījumi. Līdz ar to sasniedzot jau pusgadu, mums šis normatīvs ir pietuvojies,” uzsver Eindorfa.

Tāpat Rīgas domes mājokļu un vides departamenta vides pārvaldes priekšniece Evija Piņķe piekrīt, ka uzlabojumi ir nepieciešami un tie arī būšot.

Paredzēts, ka no nākamā gada ogļu pārkraušana no centra tiks pārcelta uz Krievu salu. Tehnoloģijas būšot citādākas, lai vairāk pasargātu arī Krievu salas apkārtnes iedzīvotājus.

Gadu no gada koncentrācija paaugstinoties tieši pavasara sezonā. Iemesls tam esot no ziemas sezonas uz ceļiem saglabājusies sāls un smilts. Ielas tiekot laistītas reti, tāpēc sausā laikā automašīnas tos paceļot augšā un radot koncentrācijas.

Statistika liecina, ka Rīgas putekļu daudzums pielīdzināms tādām pilsētām kā Varšavai, Lisabonai un Barselonai. Lai vai kā, ogļu pārkraušana Krievu salā varētu sākties 2019. gada sākumā. Rīgas dome cer, ka tam būšot pozitīvs efekts uz putekļu daudzumu pilsētas centrā.

Foto

2 komentāri