“Tā ir ļoti liela nelaime!” Trīs meža ugunsgrēki īsā laika sprīdī; aizdomas par ļaunprātību Tukuma pusē

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

Pievienot komentāru

Mežā pie Vaskara ezera Tukuma novadā trijās vietās īsā laika sprīdī pēkšņi uzšķiļas dzirkstele un izraisa vairākus ugunsgrēkus.

Pie ezera sastaptais vietējais iedzīvotājs, dodoties makšķerēt, Bez Tabu atklāj, ka Vaskara ezera krastus ļoti iecienījuši atpūtnieki.

vietējais iedzīvotājs

Nu, es drīzāk ticu, te šausmīgi daudz brauc peldētāju, ja. Vasarā atpūtnieki. Vienkārši, kāds turpat ”končiku” [izsmēķi] izmet tur, ja, pa logu no mašīnas. Te ir ārprāts! Te, var teikt, sestdien, svētdien gandrīz nav kur pamakšķerēt. Te ir viss aizņemts. Piektdienas vakarā atbrauc te ar teltīm. Saceļ teltis, un te dzīvo pa divām, trim dienām, kamēr brīvdienas. Vasarā te šausmīgi populāri.

Pie ezera pamanām arī kādu vietu, kas, visticamāk, paredzēta atpūtnieku ugunskuriem. Turklāt nepilna metra atstatumā atrodas pat uzreiz divas šādas vietas. Tomēr viena no izdedžu laukumiem piesaista īpašu uzmanību – visapkārt izmētāti cigarešu izsmēķi. Jāuzsver, ka tieši “nikotīna pirkstiņi” ir viena no bīstamākajām lietām mežā. No nevērīgi izmestas cigaretes gala var pēkšņi izmukt “sarkanais gailis”, iemukt mežā un aizdedzināt visu sauso platību.

Pie ezera nodeg salīdzinoši neliela teritorija, taču dabai nodarītā postījuma faktu tas nemaina. Liesmas nežēlo itin neko savā ceļā. Par ļaunprātīgajiem ugunsgrēkiem Bez Tabu raidījumam ziņo netālu dzīvojošā Viktorija, kura ir vairāk nekā sašutusi par lielo nelaimi.

Viktorija
sašutusi par ļaunprātību

Bez Tabu: Un jums ir tādas aizdomas, pamatotas aizdomas, ka tā visa varētu būt ļaunprātība?

Jā! Tikai tāpēc, ka vienā un tajā pašā laikā aizdegās vairākas vietas mežā.

Viktorija arī nosūta koordinātas citam – daudz plašākam ugunsgrēkam, kas mirkli pirms pusnakts sāk postīt mežu vien pārsimts metru no aculiecinieces mājām.

Viktorija
sašutusi par ļaunprātību

Tās bija tās sausās dienas. Lietus vispār nebija lijis, un tāpēc arī tā uguns tik ātri izplatījās.

Bez Tabu: Cilvēki, cik ātri paspēja, ieraudzīja un fiksi skrēja uz šejieni dzēst?

Jā, visi nāca palīgā, tiešām.

Bez Tabu: Bail nebija tajā brīdī?

Protams, ka bija. Viss mežs bija dūmos. Ļoti lielas bailes.

Sarkano gaili pie Ezermuižas ciema centās savaldīt ne tikai ugunsdzēsēji, bet arī vietējie iedzīvotāji. Pēc vairākām stundām ugunsgrēku izdevās likvidēt.

“Viss notika vienā laikā. Trīs vietas. Un tā ir liela ļoti nelaime. Mēs nezinām, kā rīkoties, kurš to varēja izdarīt mūsu mežam. Tā ir tiešām ļoti liela nelaime. Mums visiem bija liels šoks un stress par to, vai mēs vispār varēsim izglābt šo mežu,” piebilst Viktorija.

Meža ugunsgrēki Latvijā notiek katru gadu. Un lielākajā daļā no tiem ir vainojams tieši cilvēks. Valsts meža dienests gan norāda, ka ir ļaunprātīga dedzināšana un ir neuzmanīga rīcība ar uguni.

Zigmunds Jaunķiķis
Valsts meža dienesta vadītāja vietnieks

To, ka tā ir ļaunprātība, to var atsevišķos gadījumos secināt, kad ir kaut kādas degvielas kannas vai tvertnes atstātas. Bet šādi gadījumi ir reti. Vienmēr šie gadījumi tiek nodoti policijai, kas veic izmeklēšanu. Bet darbs ir jāiegulda apjomīgs un diezgan pagrūti arī ir atrast.

Viktorijas norādītajos punktos dega “Latvijas Valsts mežu” pārvaldītās teritorijas. Valsts uzņēmuma pārstāvis norāda, ka ik gadu cilvēka radītajos meža ugunsgrēkos zaudējumi mērāmi vairākos simtos tūkstošos eiro un pat miljonos.
Edijs Leišavnieks
”Latvijas Valsts mežu” pārstāvis

Īsu brīdi ir melns pleķis, kas pēc kāda laika paliek zaļš un tur viss atkal turpina augt. Cits stāsts ir, ja ugunsgrēks ir izcēlies, piemēram, jaunaudzē. Kad iestādītie stādi visi ir sadeguši, un principā platība ir bojāta un nepieciešams to atjaunot. Viss ir atkarīgs no tā, vai pēc ugunsgrēka konkrētie koki ir jāzāģē. Ja tas nav jādara, tad mežs turpina augt. Bet, ja koki ir jāzāģē vai platība ir jāatjauno, tad to principā dara pēc iespējas ātrāk.

No šogad kopumā vairāk nekā 400 meža ugunsgrēkiem 18 gadījumos konstatēta ļaunprātīga rīcība, izdegot nepilniem astoņiem hektāriem meža platības.