T/c “Mols” plaisas: pārsegums bojājumu zonā neapmierinošā stāvoklī, bet konstrukciju pagaidu balsti ir droši, secina eksperti

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Tirdzniecības centra (t/c) ”Mols” saplaisājušo konstrukciju balstījumi ir droši, lietojot izvēlēto risinājumu bīstamības ēkā šobrīd nav, atsaucoties būvekspertu sagatavoto t/c ”Mols” tehniskā apsekojuma un padziļinātas tehniskās izpētes starpziņojumu, informē Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB). Tai pat laikā BVKB informē, ka plaisu zonā pārsegums ir neapmierinošā tehniskā stāvoklī, un pašreiz izmantotā konstrukciju balstīšana ir vien pagaidu risinājums, līdz ar to t/c īpašniekiem būs jāiesniedz jauna būvniecības iecere pastāvīgai un drošai konstrukciju pastiprināšanai.

Oktobra beigās ”Bez Tabu” stāstīja par saplaisājušiem t/c ”Mols” pirmā stāva griestiem. Plaisas zonā slēgts veikals ”Narvesen” pirmajā stāvā un daži veikali otrajā stāvā. ”Bez Tabu” komanda novēroja, ka griestu balstīšanai uzstādītas četras stutes (pa divām divos paralēlos gaiteņos). Konstrukcijas balstošās stutes no lieltirgotavas apmeklētāju acīm paslēptas aiz rīģipša karkasa. BVKB līdz 4. novembrim lika veikt konstrukciju detalizētu tehnisko izpēti. Vairāk lasi šeit.

BVKB nu saņēmis t/c ”Mols” attīstītāja ”Linstow Center Management” piesaistīto neatkarīgo būvekspertu visa objekta tehniskā apsekojuma un padziļinātas tehniskās izpētes starpziņojumu.

Māris Demme
BVKB Kontroles departamenta direktors

Saņemts izpētes starpziņojums. Visa izpēte pilnībā nav pabeigta. Ir novērtēti bojājumi, ir aprēķināts, ka pašreizējie konstrukciju balstījumi ir droši, bīstamības ēkā konkrētajā brīdī nav. Izpētes gala rezultāti tiek solīti 12. novembrī. Starpziņojumā iekļauta informācija, ka apsekots viss pirmā stāva pārsegums, nekur citur bojājumi nav konstatēti, bet gaidām papildu informāciju.

T/c ”Mols” attīstītājs ”Linstow Center Management” 4. novembra publiskajā paziņojumā pauž, ka ”detalizēti apsekojot lokāli bojātā pārseguma vietu, vienai no trim sijām ir konstatētas tehniskas atkāpes. Līdz pilnīgai un detalizētai izpētes pabeigšanai “Narvesen” veikala zonā tiks saglabāti pagaidu balsti, pilnībā nodrošinot pārseguma nestspēju.”

Māris Demme
BVKB Kontroles departamenta direktors

Konkrētajā plaisu zonā pārsegums ir neapmierinošā tehniskā stāvoklī. Šāds pārsegums palikt nevarēs, būs nepieciešami pastiprināšanas darbi. Pastāv pieņēmumi, ka radušies bojājumi saistīti ar kvalitātes problēmām konkrētā posma būvniecībā. Runa ir par šķērsstiegrojuma izbūvi.

Saņemot detalizētās izpētes rezultātus, tiks konstatēts bojājumu cēlonis, pēc tam t/c īpašniekam būs jāiesniedz jauna būvniecības iecere konstrukciju pastiprināšanai, jo pašreizējais risinājums – metāla balsti – ir vien pagaidu risinājums, informē BVKB Kontroles departamenta direktors Māris Demme.