Sods vien pāris tūkstoši eiro. Vai Vides dienests pažēloja Daugavas ”gadsimta maliķotājus”?

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

7 komentāri

Kāds, iespējams, teiks – tas nu gan ir asinskārs tēviņš, bet, ja godīgi, zinot to nekaunību, ar kādu izceļas ”gadsimta maliķotāji”, kuri pieķerti Daugavā, mani kā dabas draugu izbrīna soda apmērs, kurš piespriests likumpārkāpējiem. Jā, iespējams, tā būs laba mācība gan pārkāpējiem, gan citiem, bet – ja nu nē?

4000 eiro un 146 nēģu murdu konfiskācija. Tāds nu ir iznākums gadsimta ķērienam Daugavā, kad pēc skatītāja iesūtītā signāla žurnālisti sazinās ar Valsts vides dienestu un rosina, ka vajadzētu kopīgi doties Likteņupē un palūkot, kas tur notiek. Kopējo reidu laikā atklājas, ka upes gultnē ir prātam neaptverams daudzums ar nēģu zvejai paredzētajiem murdiem.

Daugavas upē, Rīgas centrā, gan Vides dienesta, gan prezidenta degungalā darbojas zvejnieku kooperatīvā sabiedrība ”Vecdaugava”. Oficiālie dati vēsta, ka viņiem zvejā atļauts izmantot 126 murdus. Bet patiesībā… Patiesībā ar konstatēto nelikumīgo murdu daudzumu ir tā jocīgi.

Pīšanās skaitļos

Sākotnēji Vides dienests paziņo, ka ir atrasti 1766 rīki. Mazliet vēlāk publiski izskan informācija, ka to ir bijis 3096, bet nu, kad atkal viesojamies pie vides sargiem, dzirdam, ka to ir 2970. Skaidrojuma, kāpēc šāda ”mētāšanās” no viena skaita uz citu, nav.

Kā murdi nonāca Vides dienestā?

Tā pat nav skaidrība par to, kāpēc ir piemērota tikai 146 rīku konfiskācija. Intervijas laikā Vides dienesta pārstāve saka, ka tie ir tie murdi, kas bijuši nogādāti Vides dienesta teritorijā. Pārējie uzglabāti pie komersanta. Te vietā atgādināt, ka uzreiz pēc notikušā dienesta vadītāja Inga Koļegova skaidroja, ka VISI izceltie murdi aizvestie uz zvejniekiem piederošo ostu.

Jo vides sargiem neesot vietas, kur tos glabāt. Tad sanāk, ka vieta tomēr atradās? Un kurā brīdī? Atbildes nav. Ir vēl kāda iespējamā versija. Komersants labprātīgi atzinies pārkāpumā, pats braucis palīgā izcelt zvejas rīkus. Tas ir tikai loģiski, ka pieķerts nelikumībās katrs mēģina glābt savu ādu. Bet, zinot, ka iepriekš arī grēkots….

”Neredzīgi” inspektori?

Kā saka – ejam tālāk. Dienesta iekšējās pārbaudes, kurās, iespējams, var noskaidrot, cik daudz un ko darījuši atbildīgie inspektori, kuriem jāuzpasē zvejniecības likumu ievērošana iekšējos ūdeņos. Sākotnēji skan atbilde, ka pārbaude notiek, bet tā ir vispārēja, lai saprastu, ka dienestam vispār veicas ar uzraudzību.

Tikai mazliet vēlāk, kad pārstāvei, šķiet, jau sāk apnikt žurnālista neatlaidība, prasot, vai tiks vērtēti tieši inspektori, atskan īsa atbilde – jā vērtēsim. Arī šoreiz, tāpat kā pirmajā intervijā, vairākas reizes dzirdam to, ka Vides dienestam līdz pagājušajam gadam nav bijis iespējas atklāt šāda veida pārkāpumus. Nav bijis eholotu, ar kurām var redzēt to, kas notiek upes gultnē. Tikai pērn tās iepirktas.

Apsveicami, bet šajā vietā gribas iesaukties – STOP! Jau 2015. gada beigās abiem, par zvejas kontroli atbildīgajiem inspektoriem, teju uz zelta paplātes ar sudraba maliņu tika pasniegta informācija par to, ka Daugavā ir liels daudzums nemarķētu zvejas rīku. To, viņiem laivā esot, atrādīja dabas draugi. Uz tās pašas eholotes, kāda tagad ir dienestam.

Ko inspektori izdarīja, lai novērstu pārkāpumus? Iespējams, ka uzzvanīja zvejniekiem, sakot – sakārtojiet rīku marķējumus. Vai inspektori augstākā līmenī sita trauksmes zvanos ziņojot, ka ir aizdomas, ka Rīgas centrā notiek apjomīga “maliķošana”? Intuīcija saka priekšā, ka nē. Būs interesanti uzzināt, kāds būs pārbaudes rezultāts.

Atņemt licences? Tas nav apspriežams!

Ir jāpiekrīt dabas draugu teiktajam, ka Vides dienests no visām institūcijām, kuras var raudzīt, vai netiek pārkāpti makšķerēšanas un zvejas noteikumi ir ar visplānāko ”fraciņu” jeb maciņu. Cienījamā Vides dienesta vadība – tad cīnieties par saviem cilvēkiem. Ir iespējas rakstīt projektus, iegūt finansējumu nepieciešamajam aprīkojumam, kā to dara sabiedriskās organizācijas.

Un nav brīnums, ka viņi, arī “maliķi”, ir daudz labāk ekipēti, aprīkoti. Ir kāds sens teiciens – vilks kažoku mina, tikumus nē. Zinot, ka Vides dienests nav pat izskatījis jautājumu par zvejas licences anulēšanu komersantam, bet Rīgas domes mājokļu un vides departaments jautājumu par zvejas tiesību nomas līguma laušanu ir skaidrs, ka ”Vecdaugava” turpinās zveju Daugavā.

Ļoti gribas cerēt, ka šī viņiem būs laba mācība un viņi vairs neķersies pie vecajiem niķiem un stiķiem.

Foto

7 komentāri