“Smird kā mēsli un beigts kaķis! Rauj uz vēmienu!” Alojas novada iedzīvotājus smacē zviedru uzņēmums

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

5 komentāri

Alojas novada Ungurpils iedzīvotājus ilgstoši smacē rūpnīca, kas atrodas blakus dzīvojamām mājām un kurā ražo kartupeļu cieti. Uzņēmuma teritorijā ilgstoši zem klajas debess uzglabā lielu daudzumu vecas kartupeļu sulas, neizved to atbilstoši Vides dienesta noteikumiem. ”Kad izej ārā pagalmā, smird tā, it kā visapkārt satrūdējušu kūts mēslu kaudze, kurā ir vēl kāds beigts kaķis!” valdošo smirdoņu cenšas raksturot iedzīvotājs.

SIA ”Aloja Starkelsen” ir zviedriem piederošs uzņēmums Aloja novada Ungurpilī, kurā ražo kartupeļu cieti. Tas ir lielākais šāda veida uzņēmums Baltijā. Cietes ražošanas procesā atdalītā kartupeļu šūnsula un gremzdi tiek atdalīti un uzglabāti atklāta tipa lielās tvertnēs, baseinos. Tos jau sen kā laikus neiztukšo, tāpēc iedzīvotāji, kuru mājas ir turpat blakus, jau ilgstoši spiesti dzīvot pamatīgā smirdoņā.

Rauj uz vēmienu!

”Jau vairākus gadus ļoti smird! Smaka kļūst ilgstoša un neciešama. Kad izej ārā pagalmā, smird tā, it kā visapkārt satrūdējušu kūts mēslu kaudze, kurā ir vēl kāds beigts kaķis!” smaku cenšas raksturot Raimonds, kaut ”Bez Tabu” komanda pati to jūt.

”No šīs būdas [savas mājas] es nevaru iznākt ārā. Smird ”besīgi”. Tā ka pilnīgi griež augšā! Pie manis atbrauca ciemos radinieki, kuri man prasīja, vai te ir kāda kautuve, ka tik bezdievīgi smird. Es teicu – nē, tie ir kartupeļu pārstrādes produkti! Vēmienu rauj augšā!” izmisumā ir arī vietējā iedzīvotāja Irēna.

”Neviens te ilgstoši nespēj un negrib uzturēties ārā. Pagājušogad uzaicināju pie sevis Bērnu slimnīcas dakterus, lai pamakšķerētu ezerā. Man bija ļoti liels kauns. Viņi nevarēja saprast, kāpēc tā smird.

Neievēro atļaujas nosacījumus

Atļaujas B kategorijas piesārņojošai darbībai nosacījumi nosaka:

1. Nedrīkst radīt vidi un cilvēkus negatīvi ietekmējošas smakas. Lai ierobežotu smaku rašanos, savlaicīgi iztīrīt notekūdeņu nosēddīķus, šūnsulas baseinus un smilšu nosēdkanālus.

2. Ievērot Ministru kabineta (27.07.2004.) noteikumos Nr.626 ”Noteikumi par piesārņojošas darbības izraisīto smaku noteikšanas metodēm, kā arī kārtību, kādā ierobežo šo smaku izplatīšanos” noteikto smaku mērķlielumu ievērošanu: 10 ouE/m3 nedrīkst pārsniegt vairāk par septiņām diennaktīm gadā.

3. Saņemot sūdzības par traucējošām smakām, veikt akreditētā laboratorijā normatīvajos aktos noteiktā kārtībā smaku koncentrāciju mērījumus.

Uzņēmums vaino laikapstākļus, vides dienests – uzņēmumu

”Bez Tabu” žurnālistam ”Aloja-Starkelsen” direktors Jānis Garančs stāsta, ka uzņēmumam atļauts šūnsulu izvest uz laukiem kā augsnes mēslojumu. Pie visām likstām, viņaprāt, vainojami laikapstākļi.

”Problēma ir ļoti liela. Mēs ar to cīnāmies, īpaši šogad, jo pagājušā gada katastrofālais, lietainais laiks (arī Alojas novadā bija ārkārtas stāvoklis), neļāva sulu izvest rudenī, jo lauki bija applūduši. Mēs paši arī ļoti ciešam no tā, jo paši uzņēmumā esam tam vistuvāk. Tas ir pēdējos divos gados, kad bija ļoti slapjš rudens. Tā [sula] ir izvesta, bet vēl nav izmazgāti baseini. Tikko izvedām. Nākamnedēļ izmazgāsim baseinus, tad smaka pazudīs,” taisnojas ”Aloja-Starkelsen” direktors Garančs.

Iedzīvotāji gan šādu taisnošanos vērtē kritiski, ir pārliecināti, ka uzņēmums ir gana turīgs, lai modernizētu ražošanas šūnsulas uzglabāšanas procesu, lai nekādi ārējās vides apstākļi netraucētu gan ražotnes darbinieku, gan iedzīvotāju labsajūtu.

”Vairāk nekā pusgadu nevar izvest, tāpēc mums jācieš? Ja tā būs katru gadu? Ko tad? Uzņēmums tagad investē jaunos korpusos, noliktavās par vairāk nekā pusmiljonu eiro, bet par attīrīšanu, uzglabāšanu kaut kā piemirsis,” neizpratnē ir iedzīvotājs Raimonds.

”Bez Tabu” arī novēro taustāmu iespējamu piesārņojumu: ārpus uzņēmuma teritorijas lielā platībā ar šiem pašiem ražošanas blakusproduktiem nopludināta liela teritorija. Tur sula jau sacietējusi, pacēlusies salīdzinoši augstu virs zemes un pamatīgi smako. Noplūde, iespējams, notikusi no neiztukšotajiem baseiniem.

Valsts vides dienestā skaidro, ka šāda neatbilstoša uzglabāšana nav pieļaujama, tikšot veiktas pārbaudes, likšot novērst pārkāpumus.

Foto

5 komentāri